SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet cablu Sibiu: Astral sau RDS, nu stiu ce sa aleg

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?

Posts: 1
Joined: 02.09.2006 11:58
PostPosted: 02.09.2006 12:07
Despre asconet... ce nu stiti voi e ca Asconet are acces la internet de la ... ghiciti de la cine ... Astral. DE ce? Va las pe voi sa spue-ti de ce.


Ctr merge bine la nivelul de abonament care il au. Alege CTR in loc de Asco daca ai sansa asta, daca nu te multumesti si de Asco dar tine minte ca totul trece pe fibra si serverele Astral.

ps: hub Astral in Sibiu este?



Eu sunt un utilizator Asconet, si tin sa te contrazic. Din cite am vazut eu au mai multe legaturi. Ce am vazut eu au SNR RDS Euroweb .

Asta cred ca e cauza de ce nu cade netu ca la altii.
Oricum metro e bestial de oriunde din retea 10mbp, iar prin cartier am ajuns si la 70mbps
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 02.09.2006 18:23
e adevarat, asa am auzit si eu ca au de la mai multi din surse destul de sugure. Bravo lor pentru ca reusesc sa ofere un serviciu din ce in ce mai bun si la bani putini.
BTW: in ce zona esti?
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.10.2006 05:52
Din pacate :( se pare ca au trecut zilele bune si linistite de la Clicknet, de vreo 2 luni a inceput sa pice netu, acum din ce in ce mai mult timp, de ex aseara de pe la 19:00 - 19:30 au inceput problemele, am sunat la Serviciul Clienti si dupa multe incercari am reusit sa si vb cu cineva "Ne pare rau dar s-au semnalat niste probleme in zona, echipa de la tehnic incearca sa remedieze problema cat mai repede." :( S-a facut ora 22:00 si netul tot nu mergea...

Chestia sata nu s-a intamplat prima data, s-a mai intamplat de cateva ori au fost alte datiin care problema era destul de ciudata, in sensul ca FTP mergea, messengeru mergea, POP3 mergea doar http nu, la suportul tehnic am vb vreo 10 minute dupa care a spus ca paseaza problema la colegii "mai buni", i-am specificat ca am nevoie de net urgent si s-a rezolvat problema destul de repede, cam in aprox 10 minute.

Cam asa sta probleme cu CLICKNET, viteza a ramas lafel de buna ca inainte dar in schimb pica netul tot mai des :(, sunt curios daca o sa poata rezolva chesti asta in viitor, sau va trebui sa ma obisnuiesc si eu cu asta. :(
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2006 19:41
In schimb cei de la Rds din cate am vazut au mai imbunatatit calitatea servicilor, nici nu mai stiu de cand nu a mai picat netu' iar la relati clienti nu itzi mai raspunde aceeasi voce plictisita care nu te poate ajuta.
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2006 19:44
Doamne'ajuta ca avem nevoie de servicii de calitate..... )
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 15.11.2006 18:21
rds a intrerupt serviciile de dial-up de aproape o luna de zile. asta fara sa anunte nici un client inainte, fara sa spuna de ce s-au sistat aceste servicii si cand se revine la ele. Daca mergi/dai telefon/trimiti e-mail la rds ti se spune sa-ti faci abonament pe fiberlink. si, desi servicii nu sunt, abonamentul trebuie sa-l platesti. penibil din partea lor. ar trebui dati in judecata...

Posts: 1
Joined: 09.08.2007 05:13
PostPosted: 09.08.2007 05:16
ada80ro wrote:Multumesc pentru raspunsuri.

Intre timp m-am interesat si de alte oferte printre care si a celor de la Asconet.
Le-am trimis un mail sa imi zica si mie cam in ce zone au acoperire si mi-au zis ca au o acoperire buna in Strand si Vasile Aaron si urmeaza sa-i contactez in momentul in care gasesc ceva de inchiriat sa-mi zica exact daca se poate sau nu.
Deci probabil ca o sa aleg Strand daca ziceti ca sunt si retele de cartier acolo.
Oricum am terminat definitiv cu RDS-ul.

Si sper sa ajung cat mai repede in Sibiu si mai ales sa am net cat mai repede. :)

Posts: 2
Joined: 12.01.2009 18:56
PostPosted: 12.01.2009 19:07
salut. stie cineva vreo posib de conectare la net (wireless, retea de cartier, etc) in strand (zona alconsib) pentru 2-3 luni???!?! rds-ul pik...idurata mare de instalare; etc. wireless este semnal..dar cam slabut cel free
Previous

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests