SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Trasee soft off-road in jurul Sibiului

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.

Posts: 16
Joined: 07.01.2009 07:28
PostPosted: 20.01.2009 11:46
Stiti ceva trasee interesante prin imprejurimile Sibiului, drumuri forestiere, drumuri spre cabane mai izolate? Nu ceva extrem, sa fie mai rau decat un drum public, incat sa-ti trebuiasca 4x4, dar nu complicat incat sa ramai blocat, ca merg singur si-s amator.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.01.2009 07:35
Ce masina ai ?

O sa intreb niste prieteni care stiu ca merg cu masinile pe munte, anu trecut parca am vazut niste poze din Cindrel, de la lacul Iezer. Au ajuns acolo cu mai multe masini...
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 16
Joined: 07.01.2009 07:28
PostPosted: 23.01.2009 11:01
Suzuki Vitara '94, dar nu pregatita de off-road extrem, doar niste anvelope AT, atat. M-ar interesa in special drumuri forestiere usoare, drumuri spre cabane mai izolate unde nu merg trupe cu masini luxoase si muzica tare, sau alte idei asemanatoare.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.01.2009 11:53
Am vorbit cu varu' Lucian, de la inceputul discutiei mi-a dat 2 sfaturi, pt tine:

1. Nu merge niciodata singur.
2. Sa pleci cu rezervorul plin.

In legatura cu traseele mai usoare pe care poti merge cu Vitara poti incerca traseele:

1. Sibiu - Sadu - Gatu berbecului - Paltinis
2. Sibiu - Sadu - Gatu berbecului - Canaia
3. Sibiu - Gura raului - Paltinis sau Craciuneasa
4. Sibiu - Gura raului - Paliul jinarilor
5. Sibiu - Gura raului - Paliul jinarilor - Jina - Saliste
6. Polpaca - Rasinari - Cisnadioara - Tocile

si pe alte drumuri din Marginimea Sibiului, in comunele Sibiel, Jina, Saliste, Poiana sibiului cica sunt foarte multe drumuri forestiere pe care te poti plimba.

Nu uita de dealul gusterita, si pe-acolo te poti plimba frumos :D

Traseu offroad in comuna Jina
Image


Traseu offroad Crint - Fantanele
Image


Traseu offroad Crint - Fantanele
Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 16
Joined: 07.01.2009 07:28
PostPosted: 23.01.2009 12:04
Mersi de raspuns, informatii utile. Eu am accentuat de la inceput ideea de drum de mers singur, adica foarte usor, la plimbare, unde "nu se poate" sa ramai impotmolit.

Posts: 11
Joined: 23.01.2009 17:30
PostPosted: 30.01.2009 09:44
Un super traseu(mai lung ce-i drept) este: Brezoi-Lacul Vidra-Valea Sebesului. Astea ar fi reperele principale, am fost acum 3-4 ani vara si a fost super.
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 11.02.2009 11:48
si daca tot suntem la hobby..hm, nu stiu daca e subiectul bun, dar postez intrebarea aici: unde se poate merge seara, cu masina, undeva aproape de sibiu (in afara de palti si dealul gusteritei), ca sa se vada eventual o panorama a sibiului sau sa fie doar un loc placut de stat la povesti, etc. orice, in afara de localuri, puburi, cluburi, etc
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 45
Joined: 20.07.2008 17:37
Location: Sibiu
PostPosted: 11.02.2009 12:02
Am auzit de Sibiel ca e frumos. Seara/Noaptea nu stiu daca e ceva de vazut ..
sunt si eu curioasa de ceva prin imprejurimi, niciodata nu stim unde sa mergem. Si pana pe dealul Gusteritei drumul lasa de dorit. Mereu avem intentia, dar nici pe la jumatate nu ajungem si ne intoarcem din drum.

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron