SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

poze pe fundal sonor

Hai sa nu-i zicem dependenta dar... luati o foaie de hartie in fata si enumerati cateva activitati care le faceti fara calculator. Sunt cam putine nu?
Atunci hai sa vorbim despre calculatoare.
User avatar
Posts: 6
Joined: 29.01.2009 05:38
PostPosted: 29.01.2009 05:45
Salut,am si eu un videoclip facut in power point si nu stiu cum pot atasa o melodie la el.(cu progr. asta nu pot)M-as bucura daca m-ar ajuta cineva,cu o idee de un program,si cum se face.Am videoclipul si in ppt,si in pps.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.01.2009 06:08
Folosesti Microsoft Office? sau alte programe alternative cum ar fi Open Office, StarOffice .. etc ?

Daca ai Micrososft Office incearca pasii de mai jos :

To add a sound clip to your slide show, perform the following steps:

Display the slide to which you want to add sound.
Use one of the following three methods to insert the sound clip: To browse through the Clip Organizer for a sound clip, on the Insert menu, point to Movies and Sounds, and then click Sound from Clip Organizer.

PowerPoint will display the Clip Art task pane and will select Sounds in the Results Should Be drop-down list. You can use the Clip Art task pane to locate a sound clip stored on your computer or on the Office Online Web site.
To insert a sound clip from an existing sound file on a local disk, a shared network location, or an Internet site (if you haven’t imported the file into the Clip Organizer), on the Insert menu, point to Movies and Sounds, and then click Sound from File.

The Insert Sound dialog box will appear. Select the sound file that you want, and then click the OK button.

Daca nu te descurci , aici gasesti mai multe rezultate : http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 6
Joined: 29.01.2009 05:38
PostPosted: 29.01.2009 07:46
Mersi mult,incerc acum si cu DVD SLIDESHOW BUILDER,sper sa ma descurc. :wink:
User avatar
Posts: 6
Joined: 29.01.2009 05:38
PostPosted: 29.01.2009 08:43
Am reusit cu programul asta,dar fiind doar trial,nu l-am cumparat ,pe fiecare slide apare adresa lor de net.Cu Power Point nu pot pune melodii caci nu sunt transf.in wav(parca),in orice caz din calculat.meu nu accepta.Ar trebui un program sa transf.melodiile care le am eu in altceva?Sper ca nu debitez tampenii. :surrender:
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.01.2009 09:12
Initial credeam ca vrei un powerpoint, dar vad ca ar fi oksi un film cu pozele tale.

Destul de simplu poti face un film din cateva poze si cu muzica pe fundal folosind programul gratuit Picasa.
1. adaugi pozele in picasa, acest proces se face automat dupa instalare, trebuie doar sa indici folderul in care ai pozele, daca le ai in My Pictures o sa le ia automat.
2. In picasa, selectezi pozele care le vrei in filmul final.
3. In meniul de sus, apesi pe butonul Create -> Movie
4. In fereastra care apare poti selecta o melodie si poti seta anumite efecte la tranzitia pozelor.
5. Apesi pe create movie .. sau pe butonul Youtube pt a transfera filmul direct pe youtube.

-----

Apropo de convertit mp3-urile in wav-uri poti folosii winampul parca, in preferences (CTRL+P) la sectiunea Plugins -> Output, in loc de Nullsoft Direct Sound Output alege Nullsoft Disk Writer. Apesi pe ok .. si ii dai play la melodia care vrei sa o convertesti, nu o sa se auda nimic, in acest timp o sa salveze melodia in folderul setat in optiunile din Nullsoft Disk Writer.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 6
Joined: 29.01.2009 05:38
PostPosted: 29.01.2009 09:32
Incercam si cu ala,vb.mersi mult. :wave:
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 29.01.2009 10:17
PowerPoint accepta doar fisiere wav intradevar, exista convertoare deci nu este problema le poti usor converti din mp3 in wav, tot ce trebuie sa faci este intri la tranzitii la primul slide si sa setezi la Sound Another Sound , sau ceva de genul, gasesti acolo tot felul de sunete: aplauze , tobe etc. Nu stiu exact ce doresti sa faci cu powerpoint , o prezentare sau un filmulet, in cazul in care doresti sa realizezi un filmuletz eu iti recomand Pinnacle Studio, asta ar fi o problema probabil in ceea ce priveste procurarea, dar daca tie greu sa cauti dupa pinnacle adopta solutia lui Ovi cu Picasa.
User avatar
Posts: 6
Joined: 29.01.2009 05:38
PostPosted: 31.01.2009 09:33
Am reusit cu [Picasa,mersi mult Ovidiu :worship:
User avatar
Posts: 138
Joined: 21.12.2008 07:43
PostPosted: 17.02.2009 16:55
eu am reusit sa fac cea ce zici tu cu Windows movie maker
Fishing......4ever, but only in C&R
User avatar
Posts: 6
Joined: 29.01.2009 05:38
PostPosted: 17.02.2009 17:41
OK.Badie :lol:

Posts: 1
Joined: 17.11.2009 14:40
PostPosted: 17.11.2009 14:47
ovisopa wrote:Initial credeam ca vrei un powerpoint, dar vad ca ar fi oksi un film cu pozele tale.

Destul de simplu poti face un film din cateva poze si cu muzica pe fundal folosind programul gratuit Picasa.
1. adaugi pozele in picasa, acest proces se face automat dupa instalare, trebuie doar sa indici folderul in care ai pozele, daca le ai in My Pictures o sa le ia automat.
2. In picasa, selectezi pozele care le vrei in filmul final.
3. In meniul de sus, apesi pe butonul Create -> Movie
4. In fereastra care apare poti selecta o melodie si poti seta anumite efecte la tranzitia pozelor.
5. Apesi pe create movie .. sau pe butonul Youtube pt a transfera filmul direct pe youtube.

-----

Buna, eu am o mare problema cu acest picasa 3, vreau sa fac un filmulet din poze iar pe fundal sa fie muzica. Prb. este ca imi ia decat o singura melodie iar dupa ce se termina melodia respectiva, pozele urmatoare ruleaza fara.
Cum fac sa pun melodii ca sa fie pe fundalul a cate poze am. Precizez ca am peste 300 de poze.
Multumesc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 17.11.2009 18:41
In picasa poti sa selectezi doar o melodie pt fundalul sonor al filmului.

Poti sa unesti mai multe mp3-uri folosind programul Merge MP3 (programul este gratuit)

Este foarte simplu de folosit. Meniul File > Import (si alegi toate melodiile care vrei sa le uneasca) dupa care mai apesi odata pe File -> Merge, alegi unnume pt noul fisier mp3 si ai terminat.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Return to Calculatoare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests