SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Poze vechi cu Sibiu

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 16.04.2009 06:52
493.

chisi wrote:Uite ce mai pun americanii pe Flickr... Sibiul in anul 1941. Ametitor de multe drapele cu svastica...



http://www.flickr.com/photos/16195137@N ... otostream/



@chisi de ce dati informatii trunchiate care lasa sa se inteleaga altceva?

Ca ziarist trebuie sa stiti cat de exploziva este o astfel de poza fara explicatiile necesare.
Si asta pentru ca generatiile mai tinere NU CUNOSC CONTEXTUL si li s-a inoculat ca Orasul , respectiv Romania era(u) sub cizma nazista..ceea ce este O JUMATATE de adevar..de fapt erau ALIATI, de nevoie sau nu..era alt aspect.
Cunosc pozele de mult..m-am FERIT sa le dau pe FORUM fiindca pot fi interpretate TENDENTIOS..dar aici ma obligati sa explic.
E adevarat, e ISTORIE..si TREBUIE CUNOSCUTA, dar cand INTREAGA ISTORIOGRAFIE e SUBIECTIVA, inca EZITA si nu pune lucrurile la punct corect, in CONTEXT, o astfel de afisare e mai mult decat pagubitoare..pentru ca ar trebui sa explici totul..ceea ce e prea mult.
Da apa la moara semidoctilor nationalisti care pozeaza in victime...desi au fost concomitent si altceva...

Tineretul isi face din zvonuri si stiri de-peste-gard iNTARITE DE EVIDENTA ACESTOR POZE, care nu poate fi negata, o IMAGINE TRUNCHIATA si FALSA...

Spun asta fiindca..mai demult referitor la ISTORIA ORASULUI in sec. XIII. -in SIBIU STANDARD , aiurea, neavand legatura cu subiectul, la COMENTARII dedesupt apare un copil? provocator referindu-se la ACESTE POZE (n-aveau NIMIC cu articolulu la care erau comentarii) si povesteste ca ar fi auzit de la bunicul sau ca in SIBIU in timpul razboiului II. ar fi existat GESTAPO...ceea ce m-a lasat paff..I-am explicat pe indelete ca GESTAPO actiona NUMAI IN GERMANIA NAZISTA si in TARILE CUCERITE de ACEASTA, or Romania era un STAT SUVERAN, aliat cu Germania, dar NU CUCERIT, deci pe picior-de-egalitate (chiar daca formal, dar asta importa).
La orice lamurire de-a mea mai aducea un zvon sau o interpretare TENDENTIOASA, hotarat din linia legionar-vatrasa, provocatoare si total deformanta, astfel ca ne-am intins pe vreo 20? posting afirmatie si replica, total inafara subiectului de sec XIII parca..nu mai stiu.

Aceste lucruri devin PUBLICE, le pot virtual, prin traducere google, citi 6,5 miliarde de locuitori ai pamantului....si RAMAN asa FALSE si TENDENTIOASE daca sunt RUPTE din CONTEXT...Si ce context este eficient, cand explicatia este intr-o LIMBA, trebuie tradusa, iar IMAGINEA E VAZUTA INSTANTANEU si nu are nevoie de traducere..dar e vazuta FALS..fara explicatia LUNGA pe care n-o citeste nici dracu'...

O STIRE TRUNCHIATA, RUPTA DIN CONTEXT, este O STIRE FALSA..PROPAGANDA....nazista, comunista sau de McDONALD..tot la fel..



si daca-i vorba..OBIECTIV judecand..acesti soldati de aici din aceasta Armata atunci ALIATA NU AU IMPUSCAT CIVILI ROMANI IN PIATA MARE DIN SIBIU CUM AU FACUT altii in 1989...desi atunci (1941) ERA aproape STARE DE RAZBOI (Germania era pana-n gat in Stare de Razboi, dar Romania inca nu...mai era o luna de respirat)... citeste suplimentar explicatia de la poza...Aici erau ALIATI, egali..

Si nu va aduceti aminte @chisi prin anii 1945-1961 ERAU ALTE STEAGURI DOMINANTE cele rosii cu secera-si-ciocanul, ale Uniunii Sovietice, ATUNCI, SUB RUSI insa cele ROMANESTI NU PREA APAREAU....nu era dorit nationalismul, ci internationalismul sovietic proletar..simplu= Steagul Stalin si Poporul Rus Libertate ne-au Adus.

Este o serie mult mai mare de poze de fapt in care

la aceasta... PARADA TRUPELE ROMANE si Aliatii lor, TRUPELE GERMANE isi ADUC OMAGIUL REGELUI ROMANIEI, DE 10 MAI 1941, ZIUA REGELUI si ZIUA INDEPENDENTEI ROMANIEI (1877 era sarbatorit la 10 Mai atunci).

Autorul seriei prezinta SELECTIV, ISTORIA ACESTUI REGIMENT GERMAN 308, aici in Sibiu/Hermannstadt cartiruit (se pregatea intrarea in razboi viitor impotriva Uniunii Sovietice) si a Romaniei, aici era Comandatura Germana pentru Transilvania (la Cladirea Arhivelor, si chiar acolo, sub nasul germanilor, jos la chiosc se vindea Neue Zürcher Zeitung din Elvetia tot timpul razboiului, nu stiu daca nu cumva si Times, despre asta inca nu am stiri...ciudat cat de liberal orasul in PLIN RAZBOI..si ce isi permitea pentru ca in RESTUL lUMII PROPAGANDA, STRAINA, deci straina si dusmanoasa fata de STATELE AXEI BELIGERANTE era pedepsita cu moartea prin impuscare, STARE DE RAZBOI) dar sunt multe poze pe care el nu le arata..TRUPELE ROMANE la aceasta PARADA DE 10 MAI...scopul lui explicit insa este de a prezenta acest regiment german...



Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland


Pentru ca poza ACEASTA numai nu lamureste cu nimic: ar trebui eventual sa deschideti si la poza aceasta din aceeasi serie:
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 18.04.2009 07:25, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.04.2009 08:17
495.





rau ati facut ca ati bagat-o la gramada aici la Sibiul Vechi /Poze Vechi..Trebuia sa deschideti Topic Nou, sau sa o bagati provizoriu la Istoria Intrebari si Raspunsuri

Dupa cate se vede acest Repertoriu National CIMEC, cel putin in ce priveste partea sibiana,asta ma intereseaza, e de tot rahatul. Si de vina sunt REDACTORII din Sibiu, respective Universitatea Sibiu, impreuna cu toti istoricii LOCO, fie ei de la Brukenthal, fie de la Bibliotheca Septemcastrensis, ei au redactat aceasta TRIMITERE IN GOL.

Si asta, fiindca NU DA LOCALIZAREA PRECISA CU DETALII UNDE ANUME..

La CIMEC este vorba despre un TURN din se. XV., facand parte din Centura a IV-a de Ziduri a Orasului, localizare Aleea Filosofilor nr.1.

Trebuie sa fii sibian vechi sa stii despre ce este vorba si sa-ti dai seama ca se leaga de ceva foarte cunoscut.

Sper ca stiti ca SIBIAN ca Aleea Filosofilor, Philosophengang da in Piata Armelor /Zeughof si numaratoarea caselor incepe dinspre centru spre margine, aici chiar dinspre Zeughof/Piata Armelor.
DAU SI IN GERMANA denumirea strazilor fiindca hartile care ne sunt de folos sunt in special in germana, sa gasiti acolo...

Chiar pe coltul impricinat se gaseste Cazarma Kempel/Kempelkaserne= fost Zeughaus/Arsenal (unde a lucrat pe la 1540 si Conrad Haas, cel cu RACHETELE) , despre ea s-au scris mereu FRAGMENTE, niciodata o sinteza clara cu toate implicatiile istorice si locale. Ultima data s-a ocupat cu problema @chisi in Tribuna.
Am tot adus completari, fie aici, fie dincolo, luand TOT materialul impreuna se poate face sinteza.

Dar ma deranjeaza ca NU FOLOSITI MATERIALUL AICI DAT, respectiv la PLANURI Hermannstadt/Sibiu, Planul imens, Planul Hermannstadt facut de Hermann FABINI, care cuprinde acest OBIECTIV..acolo v-ati fi dat seama..(il mai dau odata aici, vide mai jos la imagini..prin 2xKLICK se deschide mare, la descriere aveti si nr.21 din Planul Fabini, acolo la cladire luati latura de NORD-VEST, aceasta este localizarea precisa de TURN)





LINK

Fiindca intentia mea este de a rezolva cat se poate de exhaustiv si acest subiect, va dau numai o trimitere, desi nu aveati de unde sa stiti ca tocmai aici, cititi COMENTARIILE la:
sibiul.ro Obiective Turistice Cladiri Vechi, Casa Altemberger Pempflinger.. OBIECTIVUL ACESTA se leaga prin FAMILIA de Comites/Gräven Thobiassy von Heczelsdorff de OBIECTIVUL Cazarma Kempel/Kempelkaserne


de aici se vede cat de necesar este sa introducem paralel denumirea germana/denumirea romana, ca sa ne orientam pe hartile vechi, VEDERILE VECHI..etc.. (prin asta nu neaga nimeni actuala stare politica si etnica..dar istoria trebuie sa fie precisa).

http://www.sibiul.ro/case-vechi-sibiu/casa-altemberger-pempflinger-primaria-veche.html



dau aici repede si descrierea din editia germana/romana
Christoph Machat (editor), autori Avram, Alexandru/Bucur, Ioan: Denkmaltopographie Siebenbürgen 5.1.1. Stadt Hermannstadt/Topografia Monumentelor din Transilvania. 5.1.1. Municipiul Sibiu. (Municipiul Sibiu.centrul Istoric), Köln, Rheinlandverlag GmbH, 1999, Unterstadt.Straßen/Orasul de Jos. Strazi, pg. 288:

Kempelkaserne Zeughofplatz 10 15.Jh; 1 H(älfte) 18. Jh./Cazarma Kempel Piata Armelor nr. 10 Sec.XV; prima jumatate a sec.XVIII

Cladirea este constituita dintr-un corp principal in forma de U, cu o latura spre Piata Armelor si una spre Aleea Filosofilor, precum si din mai multe corpuri secundare. Partea cea mai veche este constituita de turnul apartinator celei de a IV-a incinte din zona de nord-vest a ansamblului, cu doua nivele pe plan patrat, cu acoperis piramidal inglobat intr-o masa de corpuri parazitare. Cladirea a servit ca resedinta a delegatilor otomani, arsenal, spital si cazarma. Fatada corpului principal spre Piata Armelor este organizata la etaj pe 14 axe [...]





Si de fapt ar trebui din context sa va fie clar ca TURNUL respectiv CURIA Familiei de COMITES Thobiassy von Heczelsdorff sunt mult mai vechi decat dau istoricii-loco..cel putin sec XIV, si nu sec. XV, ptr.ca Moara de Scoarta (de copac, respective scoarta -de-stejar ptr. tabacarie) a lui Peter Thobiassy von Heczelsdorff( nu singur, impreuna cu inca cineva!). pe care acesta impreuna cu alt coproprietar o vinde Breslei Tabacarilor-de-Piele Rosie (tabacari-tabacari, cei de Piei-Albe sunt argasitori) ORAS CIBINIUM/HERMANNSTADT era la 1367 pe actuala Strada Moara de Scoarta.


Concluzie pentru cei care inca n-au priceput: Turnul este de fapt integrat in Cazarma Kempel, provine se pare din Curia Graevilor Thobiassy von Heczelsdorff care a a existat aici si care poate fi datat(a) cel putin 1367. (cu conditia sa stii sa socotesti 2+2=4). Pentru cei care nu stiu... MOARA era MULT mai departe.. in partea cealalta a orasului, pe langa gara, dar pe mana stanga, inainte de gara peste linia ferata..pe actuala strada Moara de Scoarta (de copac ptr. tabacarie!). Daca treci acum pe drumul obisnuit prin oras(via Elisabeth-Gasse/9 Mai, Gara, bariera de pe latura stanga..) cu 6 km/ora la pas faci cam 45 minute bune intre Cazarma Kempel si Moara, deci 4,5 km.dar mai mult ca sigur exista si un drum EXTRA MUROS direct...banuiesc paralel cu malul Cibinului.

Pentru discutia mai departe, deschideti topic nou Cazarma/Kempel/Kempelkaserne dar treceti si acest posting..cu NR. 495. ca LINK inauntru...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg Ulm/Soeflingen, Deutschland
Attachments
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 19.04.2009 07:29
Ma gandeam eu ca nu-si are locul pe aici. Poate ne ajuta un moderator (daca are functiile respective) si muta discutia.

De pe acest forum eu am cules o gramada de informatii si fotografii. Am toate planurile orasului care le-am gasit pe acest forum... cred ca am copiat totul de aici la mine in calculator si in limita timpului disponibil le-am si recitit.

Zona o cunosc foarte bine si am studiat intens planul Fabini. Eu locuiesc in zona aceea si de aceea sunt mai interesat de orasul de jos. Sa nu ma intelegeti gresit. Imi place foarte mult orasul, dar sunt putin mai interesat de zona mea pentru ca locuiesc imediat dupa zidurile cetatii cum ar veni :)
User avatar
Posts: 138
Joined: 21.12.2008 07:43
PostPosted: 20.04.2009 13:29
Alex G. wrote:Ma gandeam eu ca nu-si are locul pe aici. Poate ne ajuta un moderator (daca are functiile respective) si muta discutia.

De pe acest forum eu am cules o gramada de informatii si fotografii. Am toate planurile orasului care le-am gasit pe acest forum... cred ca am copiat totul de aici la mine in calculator si in limita timpului disponibil le-am si recitit.
Zona o cunosc foarte bine si am studiat intens planul Fabini. Eu locuiesc in zona aceea si de aceea sunt mai interesat de orasul de jos. Sa nu ma intelegeti gresit. Imi place foarte mult orasul, dar sunt putin mai interesat de zona mea pentru ca locuiesc imediat dupa zidurile cetatii cum ar veni :)


Cu acordul cui ai copiat????
Poate te lipesti de un proces :)) :lol:
Fishing......4ever, but only in C&R

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 20.04.2009 15:45
498.



HellRAISER wrote:
Alex G. wrote:Ma gandeam eu ca nu-si are locul pe aici. Poate ne ajuta un moderator (daca are functiile respective) si muta discutia.

De pe acest forum eu am cules o gramada de informatii si fotografii. Am toate planurile orasului care le-am gasit pe acest forum... cred ca am copiat totul de aici la mine in calculator si in limita timpului disponibil le-am si recitit.
Zona o cunosc foarte bine si am studiat intens planul Fabini. Eu locuiesc in zona aceea si de aceea sunt mai interesat de orasul de jos. Sa nu ma intelegeti gresit. Imi place foarte mult orasul, dar sunt putin mai interesat de zona mea pentru ca locuiesc imediat dupa zidurile cetatii cum ar veni :)


Cu acordul cui ai copiat????
Poate te lipesti de un proces :)) :lol:


1. Totdeauna m-a enervat cand cineva pune mana pe ce nu-i al lui si-l declara ca fiind proprietatea lui si-l ascunde si-i da un copyright.

2.Exemplul cel mai clar sunt Domnii de la Muzeul Brukenthal. Ascund tot, desi NU ei sunt autorii, ci sasii de acum cateva sute de ani..
Culmea ridicolului..
Am pus aici in FORUM la felicitari de PASTI (nu Paste Murgule!) o ilustrata saseasca de pe la 1900,...Cu Epuru si tot ce traba...Cu @copyright si drepturi absolute de prprietate.. MUZEUL BRUKENTHAL
Dar aceasta ilustrata facuta si CIRCULATA in TOATA LUMEA.. face parte din Colectia regretatului pretenar Tipurita care a donat tot Muzeului Brukenthal...
Si Tipurita, si fotograful si editorul de pe la 1900 s-ar rasuci in mormant sa afle ca domnii de la Muzeu se fac stapani pe ce de fapt NU le apartine lor.. ci apartine TUTUROR ..pentru SIBIU si-a donat colectia Tipurita..dar a vrut sa fie totusi pastrata..dar NU ASCUNSA si PUSA sub MONOPOL.

3. Din aceasta cauza NU se misca cercetarea in ce priveste Sibiul, fiindca TOTUL E ASCUNS..devenit Proprietatea ADMINISTRATORILOR care NICI NU STIU SA LUCREZE IN DOCUMENTATIE CU CE AU...
4. Exemplul cel mai clasic..Istrate, arheoloaga care a lucrat in 2005 la sapaturi, a avut in mana TOT..poze cu scris de istorie a Capelei St. Ladislaus pe dos, documente..tot si PLANURILE CU SCALA si masurate..dar fiindca NU STIE germana..nu le-a citit..dar NICI mACAR NU S-A UITAT la POZE..ca si-ar fi dat seama ca scrie TAMPENII...
Capela ERA IN PLAN MASURATA (la 1898, iulie..chiar cand s-a daramat!, sasii intai au masurat-o si fotografiat, sa ne faca-n ciuda ca nu mai este, apoi au dat cu ea de pamant)..dar ea ca arheolog exact si precis scrie dupa sapatura si masuratoare..capela are cam 10 m lungime..CE INSEAMNA CAM..cand esti cu Banda-de-Masurat in mana?
Si spun, ERA MASURATA SI DATA SI SCALA GRAFICA..dar era masurata in Fuß (picioare) si Schuh (pantof) si KLAFTER austriac. si este mult mai lunga..
Si scris cu gotice de mana..dar desenul il aveti acolo..la Forum, Biserica St. Ladislaus...deschideti-l..si vedeti.
In schimb s-a impanat in CARTE cu bibliografie pe care..am verificat la sange..NU A CITIT-O, in limba germana si maghiara..rau este ca nici aia din Sibiu care i-au soptit bibliografia, pe care ea o baga drept citita cu proprii ochi, nici ei nu au citit-o...

Si TOTI scriu despre Capela..au poze cu monopol pe vesnicie facute de SASI la 1898...si le este plina gura de bulbuci stiintifici..

Dar nu s-a gasit nici-un idiot sa observe simplu ca aceasta Capela FOSTA BISERICA, a fost transformata, mai precis ETAJATA..s-a despartit HALA in DOUA NIVELE..doua ETAJE..simplu.

5. Si ui asa suntem blocati de idioti care se fac stapani si nu lasa toata lumea SA VADA si sa invete..si sa studieze..sa critice.

6. DE ACEEA PUBLIC TOT IN NET SI NU IN REVISTE DE SPECIALITATE ASCUNSE SI PE CARE TEBUIE SA DAI BANI....

7.CAND AM EU O IDEE..o fac cunoscuta..dar cu dorinta sa se spuna DE LA CINE ESTE...de la aceasta dorinta la MONOPOL e o distanta uriasa...

8. Si cand cercetez..dau exemple..de unde le gasesc..nu ala care tine un aparat foto in mana e creatorul si descoperitorul, ci idiotul ala de sas care a facut ceva sa-l darame altii...respectiv turnul sau casa fotografiata...

9.Manuscrisul lui Conrad Haas (de fapt 3x in CODEX!) nu l-a citit NIMENI..au vorbit domnii pe langa..asa si asa....chiar si Todericiu si Barth..DE CE NU SE PUBLICA FACSIMIL, chiar daca este in gemana veche, scris de mana..poate as vrea SA-L CITESC si SA-L LAMURESC pentru toti....
JOS CU MONOPOLUL pe CULTURA..si de fapt Muzeul uita ca APARTINE BISERICII EVANGHELICE..si nu DIRECTORULUI..or dorinta BRUKENTHAL si a SASILOR a fost totdeauna..SA FIE FACUT PUBLIC PENTRU TOTI...
Altfel sunt niste copii prosti din Marginime care nu stiu ce sa faca cu JUCARIILE LOR SCUMPE SI COMPLICATE..pentru ei...ca n-au invatat ca exista si altii pe lumea asta...

10.Pe SOTERIUS au trebuit sa-l publice sasii aici in Germania..acolo nu-l citea nimeni...STA INGROPAT IN MUZEUL BRUKENTHAL acest manuscris si altele de-ale lui..NU STIM CE NE COMUNICA SOTERIUS FIINDCA MUZEUL IL TINE ASCUNS..LA FEL SI CU HAAS..cine stie COMPLET CE-A DESCOPERIT EL?

11.Aceste lucruri apartin nu sasilor, nu muzeului, ci EUROPEI...CULTURII EUROPENE, nimeni nu are dreptul sa se faca stapan...

12. Cel mai tampit este cand peste cultura devin stapani SEMIDOCTII..sau mai precis in limbile respective.. ANALFABETII....


Anathema Sit... (Puteti sa-l traduceti dupa ureche Mâtza Zit...).


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 20.04.2009 16:14, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 20.04.2009 16:10
Eu il folosesc strict pentru a ma informa. Nu am nici cea mai mica intentie sa-l impartasesc cu toata lumea. Eventual le dau adresa forumului si n-au decat. Le-am copiat la mine in calculator in cazul in care forumul va disparea pe viitor (Doamne fereste). Repet, nu ma judecati gresit ca nu am intentii rele.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 20.04.2009 16:19
500.


Alex G. wrote:Eu il folosesc strict pentru a ma informa. Nu am nici cea mai mica intentie sa-l impartasesc cu toata lumea. Eventual le dau adresa forumului si n-au decat. Le-am copiat la mine in calculator in cazul in care forumul va disparea pe viitor (Doamne fereste). Repet, nu ma judecati gresit ca nu am intentii rele.


Iar ati inteles gresit..

VA ROG SA COPIATI TOT sa ramana..sa nu mai dispara..si sa nu mai fie ascuns...
Faceti cópii si CD-uri, DVD..ce se poate..sa ramana MEMORIA ORASULUI...si sa afle cat mai multi ce pierd daca lasa sa se darame tot.....e ceasul al 12-lea...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 27.04.2009 06:35, edited 1 time in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 21.04.2009 02:23
Alex, nu e nici o problema ca ai salvat toate aceste informatii. Cum spuena si Herr. Georg e bine ca informatia sa fie pentru ca cei care au nevoie de ea sa o poata accesa. In cazul de fata noi toti nu putem decat sa fim recunoscatori pentru efortul facut de Gheorg prin postarea tuturor informatiilor despre istoria Sibiului (cred ca o face si din placere si atunci sunt si bucuros ca o face pe sibiul.ro). Cat despre imagini nu sunt copywrightul nostru (cele care nu sunt facute de noi) iar atata timp cat le folosesti in scop personal nu e nici o problema. In momentul in care cineva vrea sa posteze aceste informatii pe un site sau publicatie, etc., are obligatia cel putin moral ca sa nu mergem mai departe sa specifice sursa si pentru texte ma refer in primul rand la Georg Schoenpflug von Gam abia dupa http://www.sibiul.ro/forum .
Sursa trebuie intotdeauna specificata cand folosesti o imagine , text care nu sunt opera ta (vorbesc in general si nu ma refer la folosirea acestor imagini/texte in scop informativ si pur personal).
PS nu esti judecat gresit si cred ca se vede si din postul lui Georg si sper ca si din al meu.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.04.2009 06:57
502.



Este o carte postala simpla. de pe la 1900.si nu prea...impaturabila. A trebuit sa reduc imaginea pe care o am..ca sa intre aici.

De fapt este CARTEA POSTALA cea mai de LUX...si cea mai impresionanta..nici in Germania nu se faceau asa complicat...PANORAMIC...

Trebuie sa tineti cont de un aspect.

Fotografia color apare cam prin 1930. Aceasta, facuta pe la 1900 a fost alb negru fotografiata, pe aparat-ladoaie-cu-burduf, nu pe film micut, ci pe Placi-de-Sticla cam de 20cmx30cm, deci cu o definitie fantastica.. apoi s-a facut la tipografie placa lito (piatra) cu fotografia alb-negru, apoi pe placa s-a colorat succesiv, amanunt-de-amanunt, in tehnica de 4xcolor : odata o culoare imprimata, apoi alta, apoi a treia, apoi a patra...unde apar nuante s-au suprapus culorile...deci o tehnica de LITOGRAFIE complicata, mai ales cu atatea detalii pe un spatiu atat de mic inghesuite..si inca PANORAMIC...
Si asta pentru o Carte-Postala..care trebuia sa poata fi si vanduta, deci relativ ieftina..

(bine ca nu o am prin Muzeul Brukenthal, care se pune stapan pe ce au facut altii pana si pe cartile postale care au circulat in LUME)...

Era destul de tare deteriorata..am reparat numai unde am putut..fara sa stric prea mult.. unde nu am putut intra cu reparatia, deoarece detaliile erau prea fine, deci tocmai acolo unde orasul ca atare cu cladiri minuscule este taiat de dunga alba de impaturire..am lasa asa...
Fiinca am reparat-o si prelucrat..sa pun monopol pe ea?!...tz..tz..Copiati-o cat puteti..sa nu dispara amintirea orasului...
Info de pe poza, nu se poate citi poate..e mica aici:

Pe mana stanga:
Verlag von Georg Meyer Buchhandlung, Hermannstadt Ungarn

pe mana dreapta:
Fotografie von W. Auerlich Hermannstadt


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Scan20086_www.kepfeltoltes.hu_.Hermannstadt.Panorama.rar
aici aveti imaginea mare..
este WinRAR impachetata..o desfaceti simplu cu WinRAR sau cu WinZIP..chiar daca cere ZIP o puteti desface cu RAR...
Imaginea are vreo 3300px latime, in comparatie cu cea de sus, de 2048 px.pe latime..
(1.15 MiB) Downloaded 644 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 03.05.2009 14:44
503.

Este o Carte Postala care a circulat in 1917...sigur tiparita ceva mai inainte..dar o datare exacta a fotografierii inca nu am...in orice caz DUPA 1905 fotografiata...
Se observa si liniile de tramway, puse la 1905..deci transportul de persoane nu se limita la aceste Taxiuri-de-1Cal-Putere pe care le vedem aici. E adevarat, o mai avem de x-ori...dar... Pana acum e cea mai buna reproducere pe care am gasit-o...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 4
Joined: 16.05.2009 14:08
Location: sibiu
PostPosted: 16.05.2009 16:43
Retras la cerere wrote:339.

Toate pe aceeasi strada...Schewis-Gasse..acum Bulevardul Victoriei..
User avatar
Posts: 5
Joined: 02.07.2008 19:53
Location: Sibiu
PostPosted: 08.09.2009 20:12
nu am mai intrat de ceva timp pe acest forum si acum ca am intrat, vad ca domnul Georg Schoenpflug von Gambsenberg este Retras la cerere...

Ce s-a intamplat?
Image
Image

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 09.09.2009 23:13
S-a retras pentru ca nu a mai suportat.

Posts: 35
Joined: 14.07.2004 09:41
PostPosted: 10.09.2009 15:23
Ce nu a mai suportat?
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests