SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Biserica azilului - cea mai veche biserica din Sibiu ?

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 23.09.2007 11:49
Ceea ce banuiam... Ca nu cred ca venea parohul sa spuna "uite, i-am mai pus un turn si am zugravit, dar patronul nostru e prea mic, deci hai sa punem unul nou"... E o explicatie (pe care am puiblicat-o si eu, ca asa mi s-a explicat) care, poate, vrea sa justifice disproportia dintre multitudinea Sfintilor Patroni si putinatatea lacaselor de cult...
Right. Numele vechi ale strazilor nu au fost date prin tragere la sorti, Ca la tara, Ulita din deal, venea dinspre un deal... Ulita mare era cea mai mare...
Piata Mare era Mare, Piata Mica era Mica. Spinarea Cainelui seamana cu o spinare de caine.
Apropo de str Ocnei aka Karl Marx, partea din fata la Independenta se numea Piata Engels. Nume ramas pana prin anul 2000...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 06.03.2008 14:21
Biserica Azilului si Hospitalul

Biserica este cea cu turnulet arhaic de lemn..O parte din complexul Hospitalului se vede dispus dublu-concentric, de fapt Burg...sau mai precis Manastire ...extra muros (fata de prima centura-de-ziduri a Cetatii Cibinium...manastirile nu erau in cetate, ci afara,nu aveau voie, erau exempte, pentru ca erau subordonate direct papei in genere)...tipic...Numai din unghiul acesta se vede cel mai bine structura...

sunt gasite prin Google-Imagini (Bilder) pe webshots....multumesc autorului care cunoaste foarte bine orasul si unghiurile semnificative de fotografiat...

klick pe imagine(thumbnail):

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 22.03.2008 18:30, edited 3 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.03.2008 00:06
Tribuna Sibiului(11.03.2008):

Interview substantial Petre Besliu-Munteanu luat de D.Chiselita cu ocazia aparitiei cartii despre Biserica Azilului a primului..
si cu poze, care compenseaza ce nu vrea serverul de mai sus sa dea...

[url]http://www.tribuna.ro/index.php?id=360&no_cache=1&tx_ttnews[year]=2008&tx_ttnews[month]=03&tx_ttnews[day]=11&tx_ttnews[tt_news]=18358&tx_ttnews[backPid]=363[/url]

ar fi bine sa cititi cartea...si-mi povestiti...ce si cum...



Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.09.2008 23:37
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Despre vechime si asa mai departe....
E clar ca vechimea Cibinum poate fi discutata numai in Context.
1.Cibinium trebuie considerat in primul rand in Contextul Cetatilor Regale de Granita de sub munte numai asa se vede care, ce, cum.Aceste cetati,(uneori paralele cu cetati antice!) medievale sunt de incadrat in Sec. XI, chiar daca refacute si prin sec. XIII-XV....E vorba de Tilisca, Saliste, Rasinari, Sibiel,Avrig si multe. Nu inteleg de ce lipseste Mohu (inca nu s-a cautat)...
Stephanus I. a avut imediat dupa anul 1000 probleme foarte mari cu Pecenegii (Patzinakoi, Bessinii, ung. Besenyö). A purtat razboi cu ei, i-a invins, o parte din ei au fost adusi in Regatul Maghiar si rapanditi ca aparatori. A stabilit granitele pe munte, cu cetati (un fel de Limes Roman).Muntele de peste Rasinari se numeste Besineu (suna urat, dar e vorba de Pecenegi).Poate de aceea se numeste satul Rasinari...1224 exista aici Padurea Pecenegilor si a Blachi-lor. (de la Rasinari pana la Talmaci /nume de capetenie peceneg!/)...Pecenegii Rai afara, cei Buni inauntru!
Pentru noua cronologie:(printre altele):
Aduc ca 1 dovada monedele de la Petru I si Andreas I (1030?-1048?...) gasite la Slimnic (Stolzenburg)... TOATA TEORIA CU COLONIZAREA DE LA GEZA(1146-1165) cade...A fost a nu stiu cata faza intr-un proces constient purtat de Regii Maghiari inca de la Stephanus I, deci de la anul 1000...
Bibliogafia e depasita, in special sintezele...Deci si cladirile in Cibinium pot fi datate mult mai devreme decat indrazneste bibliografia...Dar: o data arheol. ,o data documentatia, pas-cu pas-...Deschideti Capitolull II in acest Link: http://arheologie.ulbsibiu.ro/publicatii/bibliotheca/repsibiu/cuprins.htm[/u]


se presupuna ca numele localitatii Talmaciu provine de la una dintre capeteniile pecenege din zona.

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.09.2008 23:45
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Articolul (se putea altfel?) suprapune doua lucruri complet diferite...Asa-zisul Caput Stenarum (Boita) probabil cu Landskrone... Sau, si mai probabil, tipic de fapt, deplaseaza discutia incoace si incolo intre Talmaciu si Tilisca. N-are rost sa ghicim ce vrea sa zica ficiorul care manca si el o pita...La Tilisca sunt 2 chestii: si si...dacic, (descoperit de prof. Gh. Ruga, parca, dar si medieval)...De fapt ansamblul interesant ar fi medieval, este un intreg complex de cetati de sub munte...Cu Landskrone... Si aici avem mai multe chestii medievale care se tot incurca intre ele, mai ales ca scriu tot oameni care nu le-au vazut...Este Cetatea Talmaciului, unii o suprapun cu Landskrone, dar nu e corect...Pe urma avem Cetatea Lotrului unde Lotrul se varsa in Cibin parca... asta se numea Lato(r)vár ungureste, Lauterburg germana...Apoi avem de fapt asa zisul Turn Spart...Si apoi avem Castelul de la Boicza, cu Orfelinatul, numit Cetatea Turnu Rosu cica...In ultima vreme s-a scris in nestire despre si asa de amestecat si incalcit incat am inceput sa le incurc...Deci atentie la confuzii Obligatorii...Chestia cu 1370 iarasi nu o inghit, este sigur o refacere, era mult prea important strategic locul acesta incat sa lasi Poarta deschisa pentru pecenegi si Cumani...Mai ales ca Talmaci vine de la o capetenie de Pecenegi, Tolmacs, preluat ca atare in maghiara, in germana o adaptare dupa ureche Thalmesch...Dar de ce Dumnezeu nu luati Fabini la mana cu cetatile (vol.I. text, planuri,...II...poze). L-am citit pe parca Niedermaier sau Nägler? despre cetatea Rasinari si mi s-a ridicat paru-n cap...Cica in sec. XIII creste pericolul artileriei (1200-1300!)...Parca in revista Transilvania 2006...era Online, acum nu mai vrea sa se deschida... Deci avem sistemul cu toate cetatile de sub munte (Rasinari, Tilisca, Sacel, Sibiel, Mohu (a existat se pare, dar nu scriu despre)) care erau cetati de granita regale de aparare ca si Landskrone, Talmaci, Lotru...Avrig....si se pare ca si mai departe....Asa ca situatia este clara:era ca un fel de limes roman, cu distanta intre ele in linie dreapta de cca 10-12 km. cu drumuri de legatura directa intre ele, care acum nu mai sunt cunoscute..doar prin paduri anumite fagasuri sugereaza asta...
Si...si...Dar parerea mea este clara...au fost inainte de sec.XIII, poate chiar de la regele Stephanus I.al Ungariei.dupa anul 1000)..E logic... nu te bati cu neamurile sa-ti recuceresti un drept (Gyula) sau cu pecenegii si pe urma lasi totul vraiste si deschis...Semnele lui de hotar au fost aceste cetati...Dar este opinia mea, nu a bibliografiei...Si eu nu am caderea sa-mi impun opinia...Dar intrebati arheologia pe ce se bazeaza cand afirma ca Landskrone apare abia la 1370? Un document care nu spune clar daca acolo nu era cumva inainte ceva..Daca vine cutremurul si se intampla ceva cu casa, cand ma duc s-o repar ma-ntreaba unul unde ma duc, ii spun ma duc sa-mi fac casa... Asta inseamna ca o fac noua? Fara alte explicatii...Si nici intamplatoarele documente pe care le avem nu prea dau amanunte...In rest, examinarea caramizii standard de 2000 de ani tot acelasi standard(30/15/5 cm)?... Da, monedele dau dovezi, dar monede nu prea apar...Si daca unul imi pierde in pamant 100 lei cu mutra lui Mihai I. inseamna ca zidul atunci s-a inaltat (1940-1947)?
Luati Fabini ca sinteza+ Sinteza septemcastrensis 2003 dar nu toate sunt chiar asa...acum se rastoarna de fapt toata cronologia!....Deci nu mai aveti incredere absoluta in nimic...totul se rastoarna acuma..
Deci rabdare...incet si iese ceva...
Acum am treaba cu un Johannes comes cibiniensis 1201, inainte de Joachim (1210 expeditia la Vidin)...
Incet...dar cautati si pe acolo un sistem...Un modru...N-am dat link NET in germana, desi exista, pentru ca ma gandesc ca n-aveti ce face cu el..daca le vrea cineva, sa caraie, poate vine...(Bancul: Noa las'ca poate vinje....)


unii sustin ca ar putea exista si o cetate dacica acolo, dar nu in aceeasi locatie cu cetatea medievala, tipica ca si localizare perioadei secolelor 12-13. dealul de langa are forma, repet spun unii, unei proiectii arhitecturale dacice.

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.09.2008 23:59
Biserica Azilului este cu siguranta cea mai veche biserica din Sibiu, aflata inca in picioare (nu includ Turnisorul si Gusteriat in discutie).

Biserica fiind preluata de administratia orasului dupa reforma a ajuns in anii 90 in proprietatea Consiliului Judetean care a oferit-o Mitropoliei Ortodoxe. Aici va fi amenajata o biserica ortodoxa, parohia fiind deja infiintata (nu stiu hramul). Deja se lucreaza la altar.

Din pacate cercetarile arheologice au durat fff mult.

In spatele bisericii avem urmele ulitei Calugarilor (ce facea legatura cu biserica parohiala) si a unui parc mai vechi ce era legat de zona :Podului Minciunilor.

Cel mai vechi lacas de cult, avand in vedere cronologia stilurilor arhitecturale si a cercetarilor arheologice, este rotonda din Piata Huet. Deasupra urmelor s-a gasit o moneda datata in prima jumatate a secolului al XIII-lea.

Posts: 1
Joined: 19.06.2009 02:44
PostPosted: 19.06.2009 02:47
Va invit sa vizitati Biserica Azilului, ea fiind cu restaurarea aproape terminata. Este cu interiorul in alb, si are o acustica minunata. Inca nu a fost sfiintita. Daca veti privi pozele de la inceputul acestei liste de discutii, nu va va veni sa credeti cat de mare este schimbarea.
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 19.06.2009 04:24
Intrarea libera?
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 02.07.2009 04:39
bineinteles, de ce ar fi cu intrare? :D . am trecut ieri pe acolo si intr-adevar lucrarile au avansat foarte mult fata de cand am fost ultima oara acum cateva luni. am facut si niste poze, nu prea relevante, cu telefonul mobil.
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 06.04.2010 16:29
am mai incercat sa fac poze intr-una din zile insa era un afis pe usa cu fotografiatul interzis iar raspunsul primit a fost ca biserica nu a fost inca sfintita... pana atunci o poza din tribuna
Attachments
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.02.2012 20:37
...

Lidia Gross:Ordinul si Confreria Sfântului Spirit in Transilvania


http://www.historica-cluj.ro/anuare/AnuarBaritHistorica2002/01.htm

KLICK pe grafica, odata deschisa, colt-sus-dreapta dreptunghi-cu-sageata, KLICK

Spitalskirche der evangl. Gemeinde in Hermannstadt.Siechenhauskirche-Asylkirche






Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests