SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Refacerea Turnului Portii Cisnadiei ???

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 23.05.2006 09:02
Salutare ,
azi am primit de la Rondul De Sibiu stire de mai jos in legatura cu Turnul Portii Cisnadiei care era amplasat in fata Parcului Astra / Strazii Nicolae Balcescu, unde cu aproximativ o luna in urma s-a deschis un nou santier.

Ziarul Rondul de Sibiu @ 23 mai 2006 wrote:Lucrarile de refacere a turnului portii Cisnadiei nu bat pasul pe loc. Viitoarea constructie va fi asezata în zona centrului istoric. În prezent, lucrarea se afla în stadiul sapaturilor arheologice, care vor indica date despre locul si dimensiunile exacte ale turnului. Ele au si rolul de a verifica starea tehnica a fundatiilor. Dupa stabilirea acestor date, urmeaza descarcarea marturiilor arheologice, pana la nivelul solului si studii privind constructia finala, precizeaza Carmen Campean, din cadrul Biroului de Presa al municipalitatii sibiene. Turnul Poarta Cetatii se doreste a fi un simbol pentru anul 2007, cand Sibiul va deveni Capitala Culturala Europeana.


Image

"... Viitoarea constructie ..." ??? oare o sa refaca tot turnul ?

Stie cineva mai multe despre acest proiect? sunt foarte curios daca o sa refaca turnul , cred ca o sa fie interesant :)

De incurcat circulatia nu cred ca se pune problema, oricand ar putea sa taie din coltul acela unde se afiseaza filmele de la Arta .. si astfel se largeste intersectia cu tribunei. Dar totusi cred ca o sa fie cam inghesuite acolo .. turnul langa cladirea PSD'ului (sau ce partid e pe tribunei nr 1) ...

... astept parerea voastra si eventual alte informatii despre proiect.

Cateva poze cu Turnul Portii Cisnadiei

Image

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 23.05.2006 10:25
o initiativa de laudat daca asta au de gand.
Sunt curios daca chiar vor sa reconstruiasca turnul ....
ar fi superb
detalii.........
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 24.05.2006 17:15
ar fi foarte misto sa faca turnul...o sa traim practic in alt sibiu...
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 24.05.2006 19:11
am mai azuit cateva detalii de la 2 persoane, cam aceeasi chestie deci probabil e adevarat :) :
- turnul va fii din sticla ... sau cu sticla ... multa, si se vor organiza vernisaje si expozitii cu ocazia SIBIU 2007 - Capitala Culturala Europeana ..

abea astept sa vedem ce o sa iasa acolo :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 24.05.2006 21:15
Mi se pare un proiect destul de pretentios si costisitor... dar tot atat de genial! nu trebuie sa refaca integral turnul, dar macar ca redea forma initiala sau sa construiasca acea cladire cu sticla peste fundatia veche... just WOW! Oricum... sa vedem ce "minuni" mai face primarul prin sibiu :wink: (minuni in sensul pozitiv, desigur)

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 24.05.2006 22:40
Mda... Cica acea viitoare "Poarta a Cisnadiei" va fi transparenta, cat mai primitoare pentru straini. Sper sa n-o faca asa cum sunt acele ciupercutze de "aur" din Piata Mare!!! Daca arhitectul va da dovada de o imaginatie similara ii propun s-o numeasca "Poarta Lesurilor". Poate va semana cu o casa holdingbuloasa....Edilii "stie" de ce!!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 27.05.2006 18:12
chiar , daca tot ai adus vorba : ce sunt questiile alea 5 (parca) din piata mare , care seamana cu niste guri de canal prea inalte :P si care mai nou sunt aurile.
Ma tot intrebde ceva vreme: Urmeaza sa faca ceva pe ele
sau....
ca pe mine ma depaseste sau imaginatia mea e putin cam limitata
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 28.05.2006 08:37
Acele ciupercutze scuipate cu aur sunt goale in mijloc (au un capac de metal in acest moment deasupra si probabil ca va fi inlocuit cu sticla), adapostind acele granare de sub Piatza Mare. Cred ca vor pune ceva lumini in interior pentru a te putea holba in gaura.
Pentru a pune in valoare granarele au recurs la acele ciupercutze care sunt grotesti si kitschoase. NU tu esti lipsit de imaginatie, ci arhitectul!!!
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 28.05.2006 17:15
Eu stiu alta varianta. Cum ca se vor pune niste lumini puternice si tot anul viitor, noaptea vor lumina spre cer, si asa se poate vedea de la distanta unde-i sibiul. eu asa stiu, acuma de e adevarat sau nu, asta ramane de vazut. oricum... auriu nu ramane. e doar un strat de aliaje antioxidare :wink: ca pun pariu ca vor avea o alta culoare.

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 28.05.2006 21:55
Aoleo, pai daca au ingropat definitiv acele granare sa le fie rusine. Ce minti luminate de imaginatie!!!!! Vor mai trece poate cateva sute de ani pana alti stramosi le vor scoate la iveala si pune in valoare. Daca vor fi reflectoare prin zona aceea blestemata, sper sa lumineze si Orasul de Jos, care pute a seminte, constructii ce nu au de-a face cu medievalul, paraginite sau cu geamuri PVC. Un sfat pentru copii: Nu stati pe ciupercutze, ca se lipeste de voi medievalul si va bate mami ca nu mai iese "aurul" din hainutze. Sfat vecinilor din zona 9 Mai: Nu furati ciupercutzele, ca sunt umplute cu beton si nici macar scuipate cu aur!!!
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 29.05.2006 08:25
nu prea am ce spune, decat ca ma amuza teribil discutia voastra...
de fapt....si eu inca ma mai gandesc ptr ce sunt puse ,,ciupercile" alea acolo....oricum, faptul ca nu exista nici o banca in piata mare, da frau liber imaginatiei si ,,ciupercile" se folosesc pe post de bancute./...aaa ..si stie careva daca o sa avem pic de verdeata in ditamai piata? :mrgreen:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 29.05.2006 16:37
Sa puna si ceva iarba (sa para mai veridice ciupercutzele, ca nu pot sa rasara din beton, nu?) si ceva porci, capre si gaini (fara gripa aviara) pentru a intregi imaginea de medieval.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 29.05.2006 21:15
Hai mai oameni buni! Asteptati si voi pana se gata tot santierul din piata si restul orasului. ca poate tot fac ei ceva cu "ciupercutzele" alea care va incanta pe voi asa de mult :lol: Credeti voi ca arhitectul orasului lasa asa niste chestii ciudate in centru? Chill out guys! o sa fie bine ;) A! Si ar fi mai bine sa ne facem cu totii ganduri cand o sa gate astia hotelul bulevard, piata garii, gara, cladirea lui carabulea si multe alte chestii. da-le-ncolo de ciupercutze ca pe alea cu doua lovituri de ciocan le-ai ras de pe fata pietei ;)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 29.05.2006 21:17
Apropo iarba... or si zis ca nu pun iarba ptr ca in evul mediu in piata mare nu era iarba... dar faza cu porcii si gainile... alea chiar se aflau acolo in centru, ca doar era targ :lol:
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 01.06.2006 10:16
iarba ...iarba verde de acasa...no lasa ca va aparea si ea iarba...bine spui fly_away..intai sa termine constructiile si dupa aceea detaliile :mrgreen:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
Next

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests

cron