SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Piata Mare "inflorita"

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 14.06.2006 20:48
termopane ... termopane ....
Pana la urma cred ca nu are nimeni treaba cu termopanele care pana la urma tehnic vorbind sunt sticla.... problema erta tamparia geamului care poate fi de lemn , PVC sau , aluminiu.
Si aici dati-mi voie sa spun ca oricat ar imita de bine plasticu ala lemnul prefer lemnul. Pentru ca daca e sa o luam asa hai mai fratilor sa nu mai mancam salan de sibiu ca au facut cica unii o questie sintetica care seamana perfect cu el si lista poate continua.
Am si eu acasa ferestre de PVC cu geam termopan ca sa le zic pe nume..... , dar zona unde locuiesc eu nu este in centrul istoric.... si nu se pune. Sunt totusi pentru pastrarea si conservarea cat se poate a istoriei ... si a tot ce tine de ea fie ele ferestre cladiri etc.
Lasa sa vada si nepotii nostri cun era sibiul vechi. Noi o sa incercam sa le aratam pozele de pe site... dar sa fim sinceri e mult mai frumos sa vezi live cum erau odata facute toate.
sau....
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 15.06.2006 10:36
am vazut si eu k piata mare incepe sa devina mobilata.e foarte frumos.sper sa se puna si bancile si sa se faca ceva cu fantana arteziana k e prea mica.cu statuia lui gh lazar sunt de acord sa fie pusa unde a fost atata timp

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 15.06.2006 10:38
avem un primar de nota 10 chiar dc unii vor sa-i puna bete in roate.mai avem putin si scapam de toate santierele si sibiul v-a arata frumos asa cum ar trebui sa arate un oras de capitala culturala europeana

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 17.06.2006 15:33
PVC sau lemn? Mda... Sunt obosit sa mai discut de geamuri si altele. Romanii isi merita soarta, categoric DA. Iacobeni cu PVC si faianta, e un spectacol grotesc. Ce umiditate, cand acea cladire si "restaurarile" nici nu au aprobari de la minister. Ce umiditate cand PVC si termopanele nu lasa schimburile de aer sa ventileze incaperea? Inchistat e aerul de acolo si mintea celor care au gandit asa.
Daca niste copii au facut campania anti PVC, trebuie sa le fim recunoscatori, foarte chiar, sunt romani care observa uratul si IAU ATITUDINE. Lumea vede plastic si planteaza plastic. Voi sa nu faceti asa....
NU PVC, NU uratului!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 17.06.2006 16:24
Acuma eu zic sa nu fim atata impotriva ferestrelor de PVC. Eu acasa de alea mi-am pus si o sa-mi pun.
Ca in centrul istoric nu se potrivesc asta e cu totul altceva
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 17.06.2006 19:14
De acord
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 18.06.2006 15:00
deci pana la urma mix2_cbu .....cu ce esti de acord? cu PVC sau nu?
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 18.06.2006 22:18
daca ai fost atenta la discutie, ti-ai fi dat seama. NU PVC la case, mai ales in centru istoric. NU plasticului fie el pe geamuri, pe iarba, prin copaci....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.06.2006 09:39
Ok... deci n-am avut dreptate cu faza ca in "ciupercutele" alea se vor pune niste lumini. Am trecut azi pe acolo si am gasit ca acolo erau niste depozite de cereale a orasului din secolul XV. Mai auzisem ca-s pe undeva in centru, dar nu ma asteptam sa fie chiar acolo. Si uite ca acuma arata bine ciupercile alea ;)
Attachments
Picture 0040.JPG
(94.79 KiB) Downloaded 368 times

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 21.06.2006 12:31
Arata jalnic ciupercutzele, nu stiu ce simt estetic ai, dar ma gandesc serios sa ma declar dezamagit de imaginatia arhitectului.... M-am gandit. Sunt dezamagit de el... Fly, incerca sa privesti in ansamblu Piatza, sa faci legatura intre fantani, cipurcutze, etc. si sa-mi spui impresia. Am vorbit cu multi oameni de diferite meserii (arhitesti, designer, regizori, bla, bla) si spun ca e un conglomerat ce nu reuneste un intreg. Parca sunt colaje din alte epoci si adunate de pe undeva.
Stapaniti-va entuziasmul si incercati sa priviti in mare (think big FLY) si o sa va dati seama de mai multe.
Gandeste-te la o solutie, Fly! Daca arteziana tasneste din pavaj, de ce au mai pus ciupercutze? Daca e la un nivel, de ce nu au pus un geam peste granare la nivelul pavajului? Acele tumori (ciupercutze) ce rasar, alaturi de multe alte inexactitati dau un aspect de "tiganie". In Piata Aurarilor am vazut o casa restaurata foarte urat. Materialele iar nu se potrivesc, luate alandala, cat mai aleator pentru a crea cica acea veche piata in splendoarea-i de odinioara. E ca si cum ti-a luat un trenning si pantofi de lac, ciorapi de lana, si o suba cu tricou de plastic. Acum te intreb, si te rog sa-mi raspunzi, cine s-ar imbraca asa? Merci
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.06.2006 14:34
Esti cam pretentios... sincer :)) Acuma, parerile is diferite... mie imi place cum arata (fata de cum erau inainte) si cu cata lume am vorbit eu am auzit toate parerile posibile: de la laude interminabile pana la injuraturi de zile mari. Acuma nu putea sa fie pe gustul tuturora ca asa nici pana in anul 2777 nu ar fi gasit un model pe placul intregului oras. Si totusi e foarte interesant cum or facut centrul. Se vede ca esti o persoana tare conservativa care nu prea sufera schimbari mari. Arhitectura evului mediu poate fi combinat intr-o armonie aproape de perfect cu arhitectura moderna si s-a cam dovedit in centrul sibiului (si pun pariu ca ai sa ma contrazici din nou ca nu am gusturi si chestii de genul asta :)) ) nu o lua in nume rau, chiar nu ma afecteaza ca nu-ti convine parerea mea.

La intrebarea ta ca de ce au mai pus cipuercutele daca apa tasneste din pavaj. Totul este gandit sa nu fie distrus la primul concert imens din sibiu (la concertul HIM adica) Daca faceau fantana normala era distrus din prima si ptr ca e oarecum subteran atunci nu poate fi distrus din prima. Si cat despre ciupercute... le-o pus asa de sus ca sa nu fie sticla calcata in picioare si ca asa observa turistul ca acolo trebuie sa fie ceva ;)

Nu privi totul ce-i in jurul tau cum ca ar fi o catastrofa. Nu-mi spune ca ti-o placut la inceput cand era statuia aia rece si urata a lui Lazar, cand piata mare arata ca dupa un santier lucrat de orbi.

Si daca tot esti impotriva amenajarii pietei, de ce nu ne spui tu noua cam cum ti-ai fi imaginat centrul. Astept o prezentare de la tine ;)

P.S: In legatura cu imbracamintea aia... Margineanu care canta "Ma iubeste femeile" zice in song cum ca ia trening si pantofi frumosi... ;) asa ca uite ca e cineva.... :))

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 21.06.2006 16:53
Parerea ta este una entuziasta, ti-am mai spus. Eu cred ca se poate pune in valoare un granar, fara a afecta estetica sau armonia Pietei. Nu cred ca trebuie sa construiesti o tumora pentru a scoate in evidenta ceva. Din cate stiu eu se poate pune ceva rezistent si transparent...
Fosta piata era urata de tot si dinamitarea lui Lazar trebuia facuta din 90. Sunt oare impotriva amenajarii pietei, a caselor vechi? E ridicol sa raspund, dar mai provocat si iti raspund ca "NU SUNT!" Eu vreau sa arate bine, nu doar "refacut". Mi se pare logic, nu? Ma mira de ce pui o asemenea intrebare. Daca am o parere inseamna ca sunt conservator? te inseli amarnic...
"In legatura cu imbracamintea aia... Margineanu care canta "Ma iubeste femeile" - acele femei este proaste, care este.

Posts: 141
Joined: 12.07.2006 16:45
PostPosted: 22.09.2006 18:55
Stie cineva de ce nu functioneaza fantana arteziana din piata mare ?
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests

cron