SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

sunteti multumiti de clicknet?

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?
User avatar
Posts: 14
Joined: 05.09.2008 16:51
PostPosted: 11.11.2009 22:52
dintre cei care sunteti pe clicknet, e stabila conexiunea? viteza e cea din contract?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.11.2009 11:47
eu am avut clicknet inainte si inafara de faptul ca pica foarte des ( doar dupa ce au facut upgrade de la 2mbit la 4mbit) downloadul mergea ok... acum 2 luni un prieten s-a mutat de la clicknet pt ca nu avea viteza de upload, doar 50k ... iar lui ii placea sa ia torenti si avea nevoie si de upload...
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 14
Joined: 05.09.2008 16:51
PostPosted: 12.11.2009 18:49
mersi, ma gandeam sa trec pe clicknet dar se pare ca nu s-au schimbat prea multe la romtelecom
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.11.2009 23:29
sunt 2 tipuri de provideri de internet in Romania:
provideri cu infrastructura varza si suport de nota 10 si provideri cu infrastructura de ultima generatie si suport aproape inexistent, click net se integreaza in prima varianta, iar rds in ceea de a 2a :D
User avatar
Posts: 14
Joined: 05.09.2008 16:51
PostPosted: 14.11.2009 11:05
@gas, in cazul asta nu stiu unde intra clicknet, pt ca atunci cand am cerut mai multe informatii legat de asistenta, mi s-a spus ca daca folosesc altceva in afara de windows almighty (adica linux sau mac) si nu merge internetul ei nu isi asuma nici o raspundere, e vina sistemului de operare. Le-am propus sa imi cumpere ei o licenta de winows.
User avatar
Posts: 29
Joined: 17.02.2009 13:55
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.01.2010 13:01
cate zile fripte mi-au facut astia de la clicjnet. si in final, dupa mai multe reclamatii s-au deranjat si domnii si au venit sa-mi schimbe firul de la stalp si sa upgradeze modemul. de atunci, mai pica rareori (inainte pica din 10 in 10 minute, dar probabil nu era vina lor in totalitate...), dar nu-s multumit ca platesc putin mai mult decat platesc alti prieteni de-ai mei la Rds, sau altele, iar viteza nu e cea mai buna pentru pretul acesta.

Concluzie: raportul pret/calitate e de prost augur. Am 4 MegaBiti (nu megabytes), adica 400 kbytes download si 100kbytes upload pentru aproape 50 de lei lunar - asta cand prieteni de-ai mei (de pe rds) downloadeaza cu zeci de mbytes pe secunda, chiar si-acum cand vorbim...
Nu sunt downloader inrait, dar conteaza cateodata, cand vi acasa obosit si ai chef de-un film - asteapta vreo 2 ore si te uiti, ceva de genul.

P.S. Stau la casa, intr-o zona in care DOAR clicknet ma putea ajuta cu netul - restul s-au ferit sa bage si pe strada asta. D'aia...

P.P.S. Gas, cam ai dreptate. Iar Russel: nu s-a schimbat (de cand stau si eu pe click, adica aproape 3 ani) mai nimic. CLicknet e in urma rau de tot cu restul lumii, dar, unii dintre noi, nu prea avem de ales la alte retele. Asta e. Noroc!
Planeta e casa mea.
Viața e un dar de sus până la apus...
Viată merită trăită și merită să încerci s-o faci (mai) frumoasă!

Posts: 16
Joined: 07.01.2009 07:28
PostPosted: 13.02.2010 20:29
Intreb si eu aici poate dati un sfat... Am Injoy de 1 an in zona Tiglari - viteza mica, suport tehnic jenant, probleme mult prea dese. In ultima luna insa viteza a devenit de nesuportat, testele de banda imi arata sub 1Mb, nici macar un radio 128kb nu merge cum trebe, nici nu se pune problema de streamuri video (eurosport player, youtube). Am sunat de cel putin 5 ori sa ma plang, iar raspunsul e acelasi, ca si ei stiu ca au probleme cu viteza, in special seara, si ca o sa se rezolve - sa testez "deseara". Fiind intr-o zona de case unde RDS nu vine (ca i-am intrebat), alternativa ar fi Clicknet. Poate sunteti care aveti prin zona asta si-mi dati o parere, cum va merge (ma cam uitam la abonamentul de 6Mb).
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.02.2010 20:50
Salut Costel, in tiglari stau si eu mai departe de oras decat mine sigur nu esti :D Io's ultimu din oras :))

Am avut Clicknet de cand au bagat oferta cu viteza de 2Mbit, a fost ok pana au crescuto la 4Mbit, de atunci pica foarte des, in ultimele luni pica si de cateva ori pe zi, eu fiind pe comp cam 12 ore/zi vedeam fiecare problema. Au venit baietii si au schimbat tot cablul de la stalp pana in modem, tot asa pica .. si raspunsul era ca sunt prea departe de "oras" (ultima casa pe strada tiglarilor, treci si de blocuri.. tot inainte :) )

M-am mutat la Asconet, am facut retea cu inca vreo 12 vecini, totul a fost perfect. Dupa 1 sau 2 ani ne-au tras asconetu cablu separat la fiecare, de pe stalp pana in casa, pe urma au fost preluati de Injoy, viteza a tot crescut constant, viteza de upload foarte buna, mai buna ca orice alt provider din sibiu, si cea de download pana acum cateva luni :)

Si eu am probleme cu ei, dar de picat pica mai rar, doar ca se misca de zici ca am stat cu scaunu pe fir si nu mai ajung bitii la mine in calculator :( .. am sunat si eu intr-o seara la asco, chiar aveam o treaba importanta de facut pe net si nu mi se incarca situ respectiv, a doua zi a venit un baiat sa testeze viteza, desi i-am spsu clar la ala de la suportul tehnic, ca doar seara am probleme, ei au trimis omu ziua cand mergea totul bine. A zis si el ca probabil e reteau incarcata seara :(

Nu s-a rezolvat nimic, dar deocamdata tot ei cred ca sunt cei mai buni, mai ales in zona asta sigur nu merge mai bine romtelecomu. PS la romtelecom ai upload fff mic, in caz ca te intereseaza si acest aspect.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 16
Joined: 07.01.2009 07:28
PostPosted: 18.02.2010 12:26
Mersi de raspuns. Parca de cateva zile si-a mai revenit un pic. Mai astept atunci sa vad cum evolueaza.

Posts: 6
Joined: 18.08.2012 16:20
PostPosted: 18.08.2012 16:24
Dintre toate firmele de internet, cei de la click net sunt cei mai varza. Nu inteleg de ce pica reteaua intruna...
Last edited by flory90 on 06.09.2012 12:50, edited 1 time in total.

Posts: 3
Joined: 30.08.2012 13:55
PostPosted: 30.08.2012 14:01
chiar daca nu am internet de la clicknet pot sa spun ca este foarte prost...am auzit foarte multi care se plang de el si am avut ocazia sa-l testez si eu pe la nasa mea

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron