SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Zumba

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 14.04.2010 16:10
Am stat cateva zile pana sa postez, in ideea ca poate totusi nu a fost o idee atat de rea sa merg. Dar A FOST! :curses:
Merge careva dintre voi la Zumba? Ati avut experiente pozitive?

Nu ca as fi eu cârcotas, dar zau ca nu merita sa dati banii. Zumba o fi un concept de aerobic care mizeaza pe fun, distractie si muzica muy caliente, insa mai bine luati-va un DVD sau mergeti pe Youtube, Ce se face la Sibiu eu un fel de...da banu, treci in rand, imita- ma daca poti, ca eu nu iti explic nimic si nici nu ma gandesc sa incetinesc, intr-o sala friguroasa cu discret iz de hala dezafectata. By the way, daca ai pierdut o ora, sa fii sanatos, alta data nu poti merge...

Poate careva dintre voi aveti o parere mai bune despre marele club din Sibiu.
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 1
Joined: 20.04.2010 20:52
PostPosted: 20.04.2010 21:16
Draga "adiere" Zumba este o filozofie complexa care trebuie inteleasa si din pacate tu n-ai avut norocul incepatorului nimerind la "rush hour".Insa pentru a te convinge ca gresesti in afirmatiile lansate da-mi voie sa te invit la un curs de Zumba in care iti garantez ca iti vei schimba radical opiniile.Ca un initiator si aparator al miscarii Zumba din Romania iti daruiesc un curs gratis de Zumba cand ai timp si chef.Daca ai puterea sa treci peste experienta traita si sa pasesti cu adevarat in lumea Zumba te astept la sala Arena Zumba.Detalii gasesti pe http://www.zumbaromania.ro Fiind "din partea casei"cursul, nu pierzi nimic mai mult, decat o ora din viata ta privata.Emil Iakabos ZIN Romania

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 23.04.2010 10:56
Pei acolo chiar e o hala dezafectata :D (fostul Drapelul Rosu / Cochet). Cu aceeasi impresie despre cursurile de dans de acolo (altul decat zumba) am ramas si eu........ multa lume, multa galagie, organizare putina, sala jegoasa, ce conteaza, banul sa iasa. In schimb sunt campioni la reclama, ceea ce e cel mai important, ca nu duc lipsa de clienti.
Partea buna este ca mai sunt si alte cluburi mai bune in Sibiu ;)

Posts: 1
Joined: 26.04.2010 18:27
PostPosted: 26.04.2010 19:18
Zumba inseamna distractie, miscare, dans, muzica latino si nu numai. Eu merg la zumba de la sf. lunii februarie si sunt foarte multumita de atmosfera din sala si de rezultate.
In viata, in orice domeniu, nu poti multumi pe toata lumea (ptr. ca suntem diferiti -unii mai dinamici, alti mai putin...), dar energia si buna dispozitie pe care o emana instructorii de la zumba fac in asa fel incat sa te misti si sa te deconectezi timp de 60 min. de problemele zilnice.
Eu merg de 2 ori pe sapt. la zumba si cand se incepe un dans nou se invata fiecare miscare in parte. Nici eu nu sunt dansatoare dar miscarile se invata repede si nu se compara o ora de zumba cu orice alt tip de miscare.

Posts: 1
Joined: 26.04.2010 22:04
PostPosted: 27.04.2010 00:14
stimate domn iulian, pot sa va informez ca noi, Clubul Ritmic, suntem doar o asociatie sportiva, nefinantata de guvern sau alte institutii care dispun de fonduri
ca atare dupa o investitie in materiale de 200 de milioane si cu un volum de munca imens, am reusit sa aducem acea hala industriala dezafectata, in acest stadiu de "sala jegoasa" asa cum il catalogati dumneavoastra.
din pacate banii strinsi cu truda timp de trei ani de activitate ai scolii de dans (timp in care am platit bani grei administratiei locale a orasului, pe sali de sport care nu se ridicau nici la jumatate ca si factori suprafata si calitate, fatza de aceasta "sala jegoasa"), nu ne-au ajuns ca sa finalizam lucrarile asa cum ne dorim si am fost nevoiti sa incepem activitatea anul acesta, fara parchet si fara alte imbunatatiri pe care le avem inca in plan
pt ca totusi avem in plan sa punem si parchet in toata sala, sa acoperim si peretii cu printuri de mari dimensiuni, sa imbunatatim acustica salii si avind in vedere ca suntem nevoiti ca tot pe buzunarul nostru sa refacem si izolatia de pe cladire care este distrusa si face ca ploaia sa se infiltreze in sala de dans, iar pina la iarna trebuie sa cumparam, montam si punem in functiune si instalatia de incalzire si mai avind in vedere ca si aici avem o chirie pe acel spatiu, platim curent, platim instructori, platim utilitati diverse, platim personal pt curatenie, etc, iar taxele la sala sunt cele pe care le stiti daca ziceti ca ati participat la cursuri, faceti dumneavoastra va rog calculele si vedeti unde "iasa banu" ala de care pomeniti in mesajul postat, pt ca eu nu l-am putut cuantifica inca ca sa-l trec la "realizari" (pt ca "profit" mi se pare un termen utopic in ecuatia asta)

stiu ca unui client nu ar trebui sa-i pese de asemenea calcule, dar avind in vedere ca spre deosebire de dumneavoastra, de luni de zile zeci de persoane de diferite virste si conditii sociale, frecventeaza cursurile noastre de dans si zumba fara sa priveasca unele aspecte cu un ochi atit de critic ca al dumneavostra, ba din contra simtindu-se foarte bine si multumindu-ne pt ceea ce facem, consider ca opinia dumneavoastra nu reflecta opinia unei mase, nici a unui grup, nici a unei paturi sociale macar, ci e doar o opinie personala a dumneavoastra, pe care in definitiv o respect, dar m-am simtzit dator sa va explic in ce conditii am putut pune la dispozitia publicului, ceea ce avem in momentul de fatza

suntem constienti ca este loc de mai bine si tindem sa facem mai bine, dar in conditiile economice actuale, proiectul nostru legat de acea sala a fost catalogat de multi ca o nebunie curata.
cu banii investiti acolo se puteau face multe alte mici afaceri mult mai profitabile, dar nebunie sau nu, noi am continuat si vom continua sa facem ceea ce facem din convingere si din dorinta de a oferi publicului o alternativa la bingo, clubbing, manele, pro tv, haifaiv sau biliard

drept pentru care consider ca sunteti indreptatit si chiar va recomand cu caldura, sa incercati sa va reorientati catre acele "alte cluburi mai bune" din Sibiu, asta in ideea in care dumneavostra probabil sunteti dispus sa platiti dublul sau triplul taxei pe care o avem noi, pt servicii posibil mai bune decit ale noastre

tin doar sa precizez ca ma indoiesc ca veti gasi un curs de dans unde sa nu fie galagie, desi e posibil sa gasiti un curs de dans unde sa nu fie "lume multa"
avem si noi in oferta astfel de cursuri ... se numesc "cursuri individuale" si se fac in regim individual ... adica un instructor se ocupa exclusiv de o pereche sau de o persoana ... doar ca la un cu totul alt tarif decit cel perceput la cursurile de grup
si ca sa fiu mai exact: dansul se face pe muzica, iar muzica nu se poate rula in soapta ... e sala de dans domnul meu, nu muzeu sa pastram linistea

si ca sa inchei, va contrazic si la capitolul reclama
din toamna anului trecut nu am mai avut posibilitatea sa ne facem reclama, pt ca reclama costa, iar bani nu mai avem ... afisele costa, publicitatea in mass-media costa, fluturasii costa ... din fericire pt noi, reclama facuta verbal de cursantii nostri multumiti, nu costa
si in final nu cred ca mai avem nevoie de reclama ... avem "lume multa" si se pare ca sunt multumiti de ceea ce se intimpla in acea "sala jegoasa" si suporta bine si "galagia multa"

ne cerem scuze ca nu am putut oferi cursuri de dans in incinta hotelului Ramada, desi am incercat, dar nu au fost de acord sa punem bannerul nostru pe pereti salii "Atlas" :wink:
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 27.04.2010 18:50
Mura in gura pentru cei ce nu inteleg...
http://dreamwind55.blogspot.com/2010/04 ... r-not.html
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2
Joined: 28.04.2010 09:13
PostPosted: 28.04.2010 10:43
In mod normal nu as fi raspuns la un asemenea post. Dar stimata doamna (sau domnisoara) insista.

Asa ca ma vad nevoit la urmatorul comentariu.

Faptul ca sunt persoane carora nu le place cursul, sala, aglomeratia sau orice altceva este dreptul lor si eu unu respect parerea fiecaruia.

Nu am auzit sa se fi inventat un serviciu sau produs in lumea asta (in orice domeniu de activitate) care sa multumeasca pe toata lumea sau la care sa nu existe carcotasi (mai bine sau mai rau intentionati).

Asa ca mie unul mi se pare foarte normal sa avem si oameni nemultumiti, asta este, nu putem multumi pe toata lumea. Mai mult decat atat, unele ditnre remarci mi se par corecte si incercam sa le imbunatatim.

Eu sunt de acord ca uneori a fost aglomerat si de aceea in momentul de fata nu mai facem inscrieri la nici o grupa. Asta de fapt este singurul aspect cu care sunt intru-totul de acord fapt pentru care am luat masuri.

in rest.....

Imi pare foarte rau ca trebuie sa raspund la acest comentariu, ca trebuie sa ii fac reclama aceste stimate doamne.

Asta este internetul si dreptul la libera exprimare, fiecare isi face un blog si crede ca are ceva extraordinar de spus lumii.

1. CONDITIILE DIN SALA.
In primul rand, conditiile din sala nu or fi ele cele mai bune dar sa spui ca sunt de toata jena trebuie sa fii sau foarte pretentios (si in acest caz te duci intr-o sala cu conditii de lux unde pretul este de 3 ori mai mare) sau trebuie sa fii ipocrit.
Eu unul am dansat (in calitate de cursant si de instructor) in aproape toate salile de dans din Sibiu la mai multe cluburi de dans. Si daca sunt sali unde nu am dansat tot am intrat in ele si stiu despre ce este vorba. Am facut dansuri si in conditii mai bune dar si in conditii mult mai rele.

CONCLUZIE:daca nu iti plac conditiile nu stai, mergi in alta parte. Daca ai stat inseamna ca nu au fost conditii de "toata jena". Daca au fost conditii de "toata jena"si tu ai stat, ba mai mult ai mai revenit, ...no comment.

2. PRETUL ABONAMENTULUI
In articolul de pe blogul tau spui ca "Abonamentul pe 1 luna e cat la sala. Adica 800 lei". Nu as vreau sa te jignesc asa cum o faci tu dealtfel dar aici s-as putea ca tu sa fii ....

Pretul unui abonament este de 50 lei (4 sedinte/luna), 80 lei (8 sedinte/luna), 100 lei (12 sedinte/luna). Preturile sunt afisate pe site la vedere asa ca nu incape loc de indoiala.

CONCLUZIE: Neatentie sau rea vointa.

3. AI PIERDUT O ORA SA FII SANATOS
Citez: "Ai pierdut o ora, sa fi sanatos! Nu o poti face luna urmatoare sau cand ai tu chef. Asa ca, pazea sa nu te imbolnavesti. "

SITUATIA REALA:
De fapt nici aici nu ai dreptate. Orele pierdute se pot recupera oricand in decursul aceleiasi luni. Orele neefectuate din cauza cursantului nu se reporteaza pentru luna urmatoare.

Probabil tu vrei sa platesti un abonament LUNAR (4 sau 8 sedinte) pe care sa le efectuezi astfel: o sedinta in februarie, 2 in martie, 2 in aprilie, etc.

Ei bine nu este posibil. Daca stii ca ai un program imprevizibil iti faci abonament de 50 lei (4 sedinte/luna) si le faci in decursul aceleiasi luni. Sau si mai simplu platesti la sedinta (15 lei/sedinta) si vii cand ai tu chef (in limita locurilor disponibile ramase libere in sala ca acum nu mai primim "la gramada")

Daca te imbolnavesti este o situatie speciala. Vrei sa iti cer adeverinta medicala sa imi demonstrezi ca ai fost bolnava? Ei bine nu o fac. Noi nu putem sa tinem evidenta fiecarui cursant de ce a lipsit, fiecare poate spune ca a fost bolnav.
Sau si mai explicit, daca (Doamne fereste) te imbolnavesti si stai o luna in spital. Te duci la furnizorul de televiziune prin cablu si spui ca tu nu te-ai uitat la televizor si nu platesti abobamentul pe luna respectiva?


CONCLUZIE: o stabileste fiecare.

4. LIMBAJ DE MAHALA
In articolul tau folosesti un limbaj la care nici macar nu meriti sa iti raspund stimata doamna. O fac pentru cei care citesc probabil acidental comentariile tale si te cred pe drept cuvant.

Am gasit destul de multe informatii despre tine pe internet. Se pare ca literatura, teatrul, voluntariatul si arta se imbina foarte bine la tine cu limbajul de mahala tip "duduie", "mai nenea", "tanti aia", etc.

Am facut si eu voluntariat la viata mea si am mai colaborat si pe la teatru pe acolo, dar nu prea am auzit sa se vorbeasca asa.

Mai mult decat atat, nu stiu daca esti in masura sa jignesti cursantii din sala "piti de rigoare (tricou cu imitatii svarovksy, transparente si blugi mulati- not kidding!)".
Faptul ca ne jignesti pe noi eu unul pot sa ignor, dar nu pot sa ignor faptul ca jignesti unii cursanti de-ai nostrii.


5. MODUL DE LUCRU
Aici nu are rost sa comentez prea multe. Iti respect parerea. Fiecare are parerea lui, unii spun ca insistam prea mult asupra unor figuri (si ce-i drept nu este un curs de dans), tu spui ca nu insistam prea mult, etc.
Eu dansez de vreo 10 ani si predau de 3 ani. Astfel de discutii sunt pretutindeni deoarece oamenii nu sunt la fel.

Nu pot sa trec cu vederea un aspect: pe de o parte spui ca nu insistam destul asupra figurilor si pe urma spui ca dupa doua ore care le-ai lipsit sperai sa vezi alte miscari nu tot pe alea.

CONCLUZIE: La acest aspect nu poti sa multumesti pe toata lumea. unii vor sa exerseze miscarile mai mult, altii vor sa insistam pe coregrafii si pe antrenamentul in sine, etc. Noi incercam sa imbinam cele doua aspecte astfel incat la o sedinta de antrenament sa poti invata cativa pasi, sa poti repeta pe o coregrafie simpla, sa te distrezi si sa transpiri in acelasi timp.
Daca ceea ce facem noi este bine sau nu decid cei care urmeaza cursurile noastre.

CONCLUZIE FINALA
Pana la urma stimata doamna a obtinut ceea ce dorea si anume popularitate si vizite pe blogul ei. Persoane care isi fac un blog si scriu orice pe el numai sa atraga atentia ca sa aibe vizitatori ca de, au descoperit si ei potentialul internetului.

Mai mult decat atat, intra pe forumuri si isi dau cu parerea despre orice iar din cand in cand mai arunca un link catre blogul lor...

Ar trebui sa se introduca in nomenclatorul de meserii COMENTATOR PE FORUMURI.

Suntem de acord cu criticile (fie ele si neconstructive) dar care sa fie corecte si adevarate. Incercam sa imbunatatim tot ceea ce facem noi si observatiile mai ales din partea persoanelor care frecventeaza sau au frecventat cursurile noastre sunt todeauna binevenite si ne ajuta.

De aceea pe de o parte ii multumesc doamnei dreamwind55 pentru efortul de a ne semnala parerea ei. Despre unele aspecte o sa tinem cont si cred ca ne va ajuta.

Pe de alta parte nu pot sa fiu de acord cu limbajul nepotrivit, minciunile si mai ales cu jignirile aduse unora dintre cursantii nostri.

Numai bine
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 28.04.2010 12:12
dl traiminromania mi-am facut timp special pentru topicul asta sa citesc si sa analizez fiecare comentariu si zau ca nu m-am putut abtine sa-mi spun si eu parerea legata de razboiul asta pro si contra Zumba Sibiu :)) . Studiind comentarile d-voastra am inteles foarte bine ca sunteti o organizatie si ca nu aveti bani suficienti etc. OK , care ii problema cursantilor? Platesc o suma de bani pentru un numar de sedinte , corect? Da , dar daca nu le place sa nu mai vina (zau? ) . Din exeperienta mea in relatia cu clientul asta nu-i o gandire foarte sanatoasa care sa ajute la dezvoltarea unei activitati care implica interactiunea directa cu clientul. Nu trebuie sa mergi pe deviza clientul stapanul nostru dar nici sa-l ignori . Exista clienti multumiti si clienti nemultumiti (dream :P ) si comform studilor unor tipi care se plictiseau acasa : un client multumit va spune despre experienta sa pozitiva la inca maxim 3 prieteni, in schimb un client nemultumit va povesti experienta sa negativa la cel putin inca 15 prieteni.
CONCLUZIE: faptul ca dream a tinut sa impartaseasca experienta sa cu ceilalti ii absolut normala, iar dvoastra ar trebui sa nu va simtiti atacati direct ci dimpotriva sa cautati cai de ameliorare a problemelor in cazul in care acestea chiar exista.

Acestea fiind spuse eu zic sa terminati aici conflict fara sens pentru ca zau nu-i vad sensul.

Zumba Sibiu este Zumba Sibiu , iar dream are parerea ei despre ea , parere creata de anumite nemultumiri pe care le-a intalnit si pe care nu cred ca le-a inventat cu vreun scop malefic.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 28.04.2010 14:20
..Si uite asa creste si numarul de inscrisi pe forumul de Sibiu ! sunteti niste aparatori vajnici ai clubului, si pentru asta va admir.

Limbajul meu "de mahala" se potriveste subiectului abordat. Nu pot scrie cu litere de aur un subiect monden si marunt. Eu nu am vrut decat sa spun ca nu mi-a placut, de ce nu mi-a placut si problema nu e a mea, ci a voastra. Nici nu ma gandeam ca veti citi, dar daca tot ati depus efortul, macar sa stiti de ce eu si prietena mea nu mai venim.
Nu am facut-o ca sa ascult scuze sau explicatii. Daca nu imi place un salam nu il mai cumpar, nu scriu la Scandia ca ei sa imi explice reteta si sa se justifice de ce nu mai pun pipier sau sare, sau sa ma jigneasca. Daca nu imi place un produs nu il cumpar si nu il recomand. Asta am si facut. Problema e a voastra, nu a mea.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 28.04.2010 18:00
Bun, acuma asteptam un nou membru reprezentant de la Scandia :))

Posts: 2
Joined: 28.04.2010 09:13
PostPosted: 29.04.2010 22:19
dl GAS sunt perfect de acord cu tine.

si nici pe dreamwin55 nu pot sa o cotrazic in toate cele pentru ca asta este parerea ei. chiar am spus ca ii respect parerea si incercam sa tinem cont si sa imbunatatim cursurile noastre.

pe de alta parte nu puteam sa nu intervin

asta este ultimul meu post pe acest subiect caci intra-adevar nu are rost sa tot dezbatem aiurea.

la subiectul cu Scandia ma inscriu si eu :)

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 03.05.2010 09:17
Mult succes in ceea ce vreti sa faceti! Daca ati fi avut o sala cat de cat decenta, si ati fi limitat numarul de cursanti (implicit, ar creste capacitatea voastra de a va ocupa de cursanti), probabil ca as fi ramas la voi. Asa, pentru 10 ron in plus, eu si inca 4 persoane am preferat sa mergem la altii, deci ati pierdut cam 500 ron, adica probabil mai putin decat ati fi pierdut daca ati fi limitat numarul de cursanti. Oricum, inteleg ca e o afacere ca oricare alta, si ideea e ca produsul/serviciul sa se vanda, iar faptul ca aveti sala plina, inseamna ca va adresati cui trebuie, iar eu fac parte dintr-o alta categorie de potentiali clienti, mai putin numeroasa, pentru care exista altceva.
Numai bine!

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron