SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

TV+Internet+Telefonie

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?
User avatar
Posts: 32
Joined: 20.09.2007 15:51
PostPosted: 25.03.2010 21:10
Salutare tuturor !

Am si eu mica intrebare: poate cineva sa-mi spuna ce firme ofera pachetul de servicii TV+Internet+Telefonie in Sibiu ? (zona de case, Piata Cluj, daca conteaza)

Google nu mi-a spus decit despre RomTelecom (prea scump) si Injoy (TV indisponibil deocamdata).

Mersi ;-)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.03.2010 08:12
Injoy nu au TV in zona aia ? ma mir ca doar au ajuns cu TV (analog si digital) in cartierul Tiglari .. la capatul pamantului :P

RDS din pacate nu cred ca baga la case, si nu stiu nici cat de dezvoltata e infrastructura lor acolo avand in vedere ca nu prea sunt blocuri, probabil nu au fost interesati de acea zona.

Nu cred ca ai prea multe alternative, poate cablu TV de la RCS si DigiMobil pt internet si telefon, de la RDS poate varianta asta ar merge, dar nu stiu ce viteze ai la DigiMobil...
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 32
Joined: 20.09.2007 15:51
PostPosted: 28.03.2010 17:12
Mersi de raspuns, Ovi.

Cu Injoy am vorbit la telefon si asa am aflat despre faptul ca nu au cablu TV in zona respectiva.

Cit despre RCS/RDS, ai dreptate, cam uitasem de ei: ii gasisem pe Internet dar m-au ametit de cap cu zecile lor de nume si de website-uri si am renuntat. Dar dupa ce mi i-ai recomandat tu, am mai facut o incercare si am reusit sa gasesc ceea ce pare a fi "nodul" principal: rcs-rds.ro, si chiar am gasit o oferta faina de 4 servicii care mai e valabila citeva zile. Ii voi suna sa vad daca toate serviciile sint disponibile in Piata Cluj... si se pare ca problema e aproape rezolvata ;-)

:wave:
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 12.05.2010 09:16
RDS baga net, tv, telefon la case prin tehnologia GPON in cartierele Terezian si Turnisor. Isi creeaza premisele introducerii IPTV si HD TV.
Fibra optica intra pana in casa unde se pune echipamentul Huawei EchoLife HG865 in care intra datele de pe fibra cu peste 1 giga pe sec. si apoi ies CATV, 2 TELEFOANE si vreo 3 LAN-uri.
Attachments
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2010 09:30
Nice :D ai si costul abonamentelor ? Sau prin tiglari stii cumva cand ajung? ca am un prieten care tot asteapta sa-si bage net de la RDS, momentan are doar cablu de la ei si vroia sa treaca pe RDS, sa renunte la Asco si la Romtelecom.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 12.05.2010 10:59
cred ca sunt deja si prin tiglari. tr sa fie pe stalpi niste cutii albe.

serviciile care sunt oferite sunt aceleasi
1 la internet: fiberlink 1 si 2 (28 si 39 lei)
2 la tv: digi cablu analog si digital (3 pachete)
3 la telefon (2 abonamente parca)

in viitorul apropiat (anul asta) se pare ca vor oferi si ceva echipamente si pachete de programe tv in HD care nu se stie cat vor costa iar canalele DIGI.FILM 1 si 2 care acum se vad pe DIGI CABLU se pare ca vor fi de genul filme la cerere (video-on-demand)

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron