SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Need info - Autostrada centura Sibiului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.09.2010 21:06
Tot mai multa incredere am ca o sa fie terminata centura anul asta, chiar daca o sa fie inaugurata in stil romaneste, in sensul ca o sa mai fie de lucru la unele chestii si dupa inaugurare, sunt 99% convins ca din ianuarie vor putea circula masini pe toata centura, pe ambele sensuri, 2 benzi pe sens, nu doar o banda pe sens cum se spunea intr-un articol mai demult cand constructorii erau ingrijorati de intarzierile lucrarilor din cauza ploilor.

Mai sunt 2 poduri care practic intrerup centura plus o zona in Gusterita de ~200m maxim, in rest se poate merge dintr-un cap in altul pe asfalt (desi in tronsonul 2 este doar primul strat de asfalt turnat, mai sunt de turnat inca vreo 2 straturi dar asta nu ar trebui sa fie o problema, asfaltul se rezolva repede).

Podurile cu pricina sunt:
1. Podul peste calea ferata din Selimbar, trecerea peste liniile de tren este betonata (dar neasfaltata inca) insa mai sunt vreo 150m in care se va pune umplutura pt a inalta drumul pana la nivelul podului

Image

Tot aici se poate vedea diferenta intre solutia alesa la inceputul proiectului pt a proteja marginile inaltate ale centurii, niste saci umpluti cu ... piatra (?) Oricum a fost o solutie proasta pt ca tot s-au surpat acele margini.
Image

De aproximativ un an , de cand au inceput sa lucreze cei de la vectra in Tronsonul 2 am vazut ca se zideste marginea drumului, sunt niste caramizi speciale, goale pe interior, probabil se va turna beton in interior pt ca am vazut si niste fire de fier-beton in ele.

Image

2. zona din apropierea cartierului gusterita in care inca nu s-a turnat asfalt :

Image

3. Podul (nr 17) peste calea ferata dintre Sibiu şi Ocna Sibiului, acesta este si cel mai lung pod de pe toata centura, este mai lung decat cel din Gusterita din cate am aproximat eu

Image

Restul de poze facute azi le puteti vedea in albumul Santier in Sibiu : Centura Sibiului

Si apropo de marginile surpate din cauza ploilor (probabil) in acest an, am tot facut eu poze si erau locuri unde erau surpate destul de tare, acum au fost acoperite, zonele arata bine, sa speram totusi ca nu au fost acoperite doar la suprafata ci s-a facut treaba calumea, sa nu ne trezim peste o jumate de an ca se duce asfaltu la vale (cum s-a dus capatul pistei de la Aeroportul Sibiu)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.09.2010 14:16
Am pus pe net filmarea pe intregul traseu al centuriiocolitoare a sibiului pt a putea vedea stadiul lucrarilor la sfarsitul lunii septembrie 2010.



Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.10.2010 09:27
Inca un film facut in 10 iulie 2010, doar sa vedeti cat de multe se pot face in2 luni jumate, tot tronsonul II era doar decopertat in luna iulie, iar la sfarsitul lunii septembrie au pus primul strat de asfalt ... deci in 2 luni jumate au adus umplutura pt 2,4km si au turnat si primul tstrat de asfalt !!!

Vectra Service merita aplauze :)

Primele 39 de secunde sunt importante, puteti compara cu filmul de mai sus, facut in 28 septembrie 2010.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.10.2010 22:28
Va asteptam la vot, noul sondaj pe sibiul.ro :

Credeti ca se va circula pe Centura Sibiului in ianuarie 2011 ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 17.10.2010 20:22
Azi am vazut ca a facut cineva un album nou in galeria foto de pe site Centura Sibiului - Octombrie 2010

In cateva poze am vazut ca au marcat benzile drumului :D

Image

Azi am fost in dealul gusteritei, am facut doar cateva poze (inca nu le-am pus pe net) si am vazut ca pe sectiunea dintre podul gusteritei si podul spre agnita, sectiunea care era neasfaltata acum 3 saptamani, acum au turnat asfalt pe 2 benzi, se pregatesc sa finalizeze si sectorul ala. Poate la sfarsitul saptamanii imi fac timp sa mai dau o tura pe centura pt inca un film.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 18.10.2010 08:12
Am dat ieri o tura. De asfaltat, e asfaltat peste tot, mai au doar de pus stratul final pe unele portiuni. Pe la amiaza am dat si de portiuni cu asfalt cald, deci s-a lucrat si duminica dimineata. Mai e de lucru la podul de la Selimbar, si la podul peste calea ferata Sibiu-Ocna(nu mult). Marcajele sunt facute deocamdata doar pe o portiune mica, de cativa zeci de m, undeva dupa Obi.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.10.2010 10:40
ai facut vreo poza, la podul de la selimbar? sunt curios cat so mai inaltat cu umplutura.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 18.10.2010 10:58
Poze n-am facut deloc :(. La podul de la Selimbar au ajuns cu asfaltul pana dupa primul podetz(dinaintea podului mare), deci mai au ceva. In schimb, la podul peste calea ferata Sibiu-Ocna mai au doar cativa metrii de umplut cu pamant
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.10.2010 11:06
Asta era privelistea de pe pod in 26 septembrie 2010, atunci mai aveau destul de multa umplutura de pus ...

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 18.10.2010 19:58
Am dat si eu o raita pe centura sambata, de jos de la Drumul cu Agnita pana la OBI, unde era blocat de utilaje pe sensul de mers. Ce am observat: asfalt nou pe o portiune in directia de mers, celalalt sens o portiune decopertata total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 22.10.2010 10:10
am reusit sa pun pozele primite de la Raul Matiu si inca cateva poze facute de mine in 17 si 19 octombrie 2010.

le gasiti tot in albumul dedicat Centurii Sibiului:

Poze Centura Sibiului 2004 - 2010

19 octombrie 2010
Image

17 octombrie 2010
Image

10 octombrie 2010
Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 28.10.2010 17:31
http://www.turnulsfatului.ro/5446/prefectul-da-asigurari:-cu-toate-intarzierile-centura-va-fi-gata-in-decembrie.html

Sunt câteva întârzieri în zona Şelimbăr, însă lucrările la centura Sibiului vor fi încheiate până la sfârşitul anunţă Prefectura Sibiu.

"Tronsonul 2 al centurii ocolitoare a atins stadiul fizic al tronsonului 1, prin asfaltarea în proporţie de 95%, întregindu-se astfel centura ocolitoare, cu 6 luni înainte de termen. Pe tronsonul 1 s-au recuperat întârzieri la pasajul de cale ferată din zona racordului cu tronsonul 2 şi pasajul din zona Compa. În schimb, în ciuda eforturilor, nu s-a recuperat în întregime decalajul de la pasajul din zona Şelimbăr. În consecinţă, se va cere antreprenorului general să mobilizeze în continuare mai multe resurse şi forţe pentru atingerea stadiului fizic şi întregirea completă a căilor de rulare pe întreg traseul centurii ocolitore", se arată într-un comunicat de presă remis de Prefectura Sibiu.
Prefectul Constantin Trihenea a remarcat finalizarea sistemului rutier în zona drumul Ocnei (direcţia aeroport-sens giratoriu), fără rigole şi mobilier rutier precum şi deschiderea spre circulaţie a prelungirii străzii Ştefan cel Mare. "În aceste condiţii termenul de finalizare va fi respectat. Centura ocolitoare se finalizează în decembrie 2010", mai scrie în comunicat.

SURSA: Turnul Sfatului, 28 Oct 2010
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 28.10.2010 17:50
in decembrie mi se pare cam prea repede, sigur vor mai fi multe de facut, eu ma asteptam sa-i dea drumu in ianuraie 2011.. doamne ajuta sa fie cum zice prefectul nu cum zic eu sau mai rau, cum zic aia 51% care au votat NU :) .

Din punctul meu de vedere singura problema de pe centura este aici :

Image

PS. pe tronsonul II se avanseaza fff repede, cu asfaltul sunt sigur ca termina zilele urmatoare..dar inca mai au destul de mult la finalizarea marginilor
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 28.10.2010 20:32
am auzit azi dimineata la radio mergand spre servici ca cica s-au cheltuit nu stiu cati bani pt o expertiza asupra starii si a proiectului aeroportului din sibiu, in urma careia a reiesit ca vinovat ar fi firma nemteasca ce s-a ocupat si de centura... asa ca nu stiu daca ar trebui sa ne mai miram de calitatea viitoarei centuri.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.10.2010 07:28
Vinovat la aeroport se pare ca e si proiectantul, societatea IPTANA nu doar constructorul, am mai tot bagat articole la topicul despre Aeroportul Sibiu

Acolo poti citii mai multe cauze si cea mai importanta, legata de pamantul folosit pt umplutura.

Parca vad ca daca apar probleme pe tronsonul 1 al centurii firma care lucreaza acum o sa dea vina tot pe Todinii :)) In tronsonul II a lucrat doar Vectra, ei nu au pe cine sa mai dea vina, sa speram ca au facut lucrari de calitate si nu se va surpa centura/autostrada.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron