SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

PUG / PUZ Sibiu - Discutii despre PUG-ul Sibiului

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 25.10.2010 13:14
Am facut un topic in care putem discuta despre orice detalii legate de PUG-ul Sibiului, ce parere aveti despre toate modificarile aduse de noul PUG si planurile de dezvoltare reprezentate in acesta.

Primaria pune la dispozitia tuturor PDF-uri cu aceste planuri dar probabil pe multe calculatoare mai vechi PDF-ul se incarca destul de greu, eu avand un calculator destul de bun tot am fost nevoit sa astept pana se incarca complet documentul, si sa astept mai mult cand am incercat sa fac zoom in. Pt a rezolva aceasta problema am salvat PUG-ul in alt format (cu ajutorul unui prieten - zamolxees, care a reusit sa converteasca PDF-ul intr-un fisier JPG, mai departe am rezolvat eu problem folosind niste programe speciale pt poze fff mari )

Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.10.2010 19:52
Am mai facut cateva modificari la pagina cu PUG-ul Sibiului pentru a comunica mai usor anumite zone sau modificari propuse de primarie. In dreapta-sus puteti genera un link spre zona din PUG la care va uitati in momentul respectiv, si chiar va rog sa in caz ca vedeti ceva interesant, generati un link si puneti-l pe forum.

Eu pun mai jos 4 linkuri:

1. Relocarea bazei hipice Vasile Aaron undeva in zona Strandului, in spatele circuitului de autocross din cartierul Strand. Din punctul meu de vedere chestia asta e foarte ok atat timp cat motivul relocarii ramane unul singur, realizarea unui parculet, si nu a unui magazin, bloc, sau zona rezidentiala.




2. Cimitir municipal in Dealul Gusteritei pe locul actualului/singurului circuit de Motocross din zona, mai este unul in Copsa Mica. Asta este singura modifcare (vazuta pana acum) cu care nu sunt deloc de acord, si asa sportul nu prea e promovat, dar macar sa ii lase in pace pe putinii sibieni care practica acest sport. Amintesc un singur nume: Bogdan Butiu (Bobo, AMC Sibiu) un sibian de doar 15 ani a castigat prima etapa de Cupa X Country, la clasa Open si Campinatul national la Endurocross Clasa C




3. 2 poduri peste Cibin in zona benzinariei Rom Petrol, eu stiam de unul chiar la benzinarie dar de al doilea la cateva sute de metri mai spre piata nu stiam nimic.



4. Linia verde (Traseu Cicloturistic se numeste in legenda) care o vad pe malul Cibinului nu stiu daca pleaca chiar din Cristian, dar asa pare, acolo de unde incepe acum (in marginea PUG-ului) e in mijlocul campului, deci nu-i vad rostul, am presupus ca se vrea a fi din Cristian pana dupa dealul Gusteritei. Interesant. Dar sunt curios daca s-a tras vreo linie verde prin sibiu, prin oras unde ar fi mai mare nevoie de asa ceva, oricum ideea de a face o pista de-a lungul cibinului mi se pare super ok.




Si cam atat pe azi, astept si din partea voastra cateva puncte interesante.

Oare in urmatorii zece ani se va face ceva din PUG-ul asta ? (eu ma rog sa nu se apuce de punctul 2 :P )
Last edited by ovisopa on 30.10.2010 19:37, edited 2 times in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 29.10.2010 20:41
Mie mi se pare o totala tampenie si bani aruncati pentru al 2-lea pod peste cibin de la Petrom-Str.Alba Iulia. In opinia mea , dupa ce traficul greu va trece pe centura, podul actual e mai mult decat suficient si se puteau baga banii in altceva.

5. al 2-lea pod peste cibin de la Petrom - Str. Alba Iulia


Cat despre alte zone, banuiesc ca s-au facut terenurile asa cum trebuie, adica pentru muritorul de rand arata totul foarte frumos si de viitor iar pentru "oamenii de afaceri" zonele interesante s-au impartit deja iar terenurile care au trebuit au devenit intravilane :idea2:

btw. felicitari ovi pt plan. f usor de utilizat. ar fi interesant sa mai invete si aia de la primarie unele chestii
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 29.10.2010 21:12
Intr-adevar nu prea isi are rostul inca un pod exact in acelasi loc, mai ales ca podul actual are deja 2 benzi pe sens, dar poate nu cunoastem toate planurile primariei.

Mersi :)

PDF-ul furnizat de primarie, realizat de o firma din Cluj, este foarte ok ca si informatii, singura problema e ca nu se poate utiliza prea usor, daca aveti chef de teste deschideti PDF-ul original (va sugerez sa-i dati save as, si NU direct click pe link sa se deschida in browser)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 29.10.2010 23:34
mie mi se pare chiar o idee buna inca un pod peste cibin.. chiar ieri am trecut pe acolo si era coada de la piata cibin pana la actualul pod de lemn. in conditiile in care zona pietei cibin este foarte aglomerata, este greu sa ajungi din centru inspre zone precum piata-cluj, tiglari, terezian etc..mai ales ca se va face si cartierul tineretului in acea zona.
What goes around comes all the way back around..
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.10.2010 01:23
Bogdan, uitete la linkul nr 5, ca noi vorbeam de alt pod, nu de locurile de lângă Rom Petrol ci de podul propus lângă podul de la McDonalds :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 30.10.2010 12:01
aa.. ok nu stiu despre ce e vorba acolo si care o fi ideea... dar eu vad 2 poduri intre str alba iulia si piata cibin (acuma e numai unul, cel de lemn). deci daca vor sa mai faca unul in zona de care vorbesc eu mi se pare ok. oricum am aruncat o privire rapida peste poze.. nu le-am studiat foarte atent, recunosc.
What goes around comes all the way back around..
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.10.2010 13:48
si eu stiam ca vor sa-l inlocuiasca pe cel de lemn, cu unu pt masini, super ideea, dar inca un pod peste 200m ? intre podul de lemn si podul de la piata cibin .. poate cand iasa raducu la pensie :P nu cred ca va avea primaria chiar asa multi bani de aruncat pe poduri - fara numaru :)

Si inca o chestie mai ciudata, nu stiu de cate ori s-a mai facut asa ceva, dar am vazut in mai multe locuri ca se propune realizarea unor drumuri noi, chiar daca acestea trec peste fabrici sau peste casele oamenilor. A fost foarte complicat cu terenurile pt centura sibiului (doar terenuri, fara cladirii), din punctul meu de vedere aceste drumuri sunt cam imposibil de realizat...

6. Prelungirea strazii Dulgherilor pana in Strada Tractorului
7. Prelungirea strazii Magheranului pana in Calea Turnisorului
Last edited by ovisopa on 30.10.2010 19:36, edited 2 times in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 30.10.2010 18:24
Pai sunt mai multe variante:
-fie aceste strapungeri au ceva interese ascunse, iar primaria pe baza PUG-ul va plati mult de tot unor "baieti destepti" care tocmai au teren acolo
-fie au trebuit si cei cu pug-ul sa-si ia o paine si sa arate cum ar trebui sa fie o retea fluida de strazi. La cum am vazut ca se mananca prin judecati primaria cu privatii pt o palma de pamant (vezi zona cimitirului), nu prea vad strazile alea prea curand, mai ales ca unele trec de-alungul prin multe gospodarii...poate vb la ovi, doar raducu la pensie va sti.
Eu cred ca foarte multe din PUG-ul asta vor ramane doar la nivel de PDF.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.10.2010 19:03
ovisopa wrote:1. Relocarea bazei hipice Vasile Aaron undeva in zona Strandului, in spatele circuitului de autocross din cartierul Strand. Din punctul meu de vedere chestia asta e foarte ok atat timp cat motivul relocarii ramane unul singur, realizarea unui parculet, si nu a unui magazin, bloc, sau zona rezidentiala.


Interesant...in coltul de catre biserica a rasarit deja niste terenuri de tennis/fotbal nu stiu exact pt ca se tot lucreaza la ele de aproape 1 an :)


Este o zona in buricul orasului despre care vad ca nu se intereseaza nimeni (fosta fabrica de bere) momentan un spatiu plin de buruieni ... intra cumva teatrul acolo sau un alt mall? :)

8. Zona Piata '90 - Teatrul Radu Stanca - Fosta Fabrica de bere

Si inca o chestie: se zvonea intr-un timp aparitia unui centru rezidential in continuarea lui Mihai Viteazu undeva pe valea sapunului incolo... sa fie deschiderea LIDL inceputul acestui proiect ?
Last edited by GAS on 30.10.2010 21:09, edited 2 times in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 30.10.2010 19:15
Cimitirul ala o sa arate ca naiba acolo sus pe dealul gusteritei, si o sa fie vazut de toti cei ce trec prin sibiu. Nu stiu cum le vin romanilor idei de astea ciudate sa puna cimitirele in varful dealului
Din cate vad, in jurul cibinului, catre Turnisor se vrea crearea unui parc, de genul Sub Arini.... ideea e buna, sper sa le reuseasca, momentan e cam tiganie pe acolo.
O chestie ciudata: astia vor sa faca o pista de biciclete care trece prin cimitir, si duce catre nicaieri in mijlocul padurii?

Admin update:

9. Pista de biciclete in Padurea Dumbrava
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.10.2010 19:33
iulian_m wrote:O chestie ciudata: astia vor sa faca o pista de biciclete care trece prin cimitir, si duce catre nicaieri in mijlocul padurii?
Acum am vazut si eu pista care trece prin cimitir si pe urma in continuare in padurea dumbrava (despre aia e vorba, nu? ca ti-am editat postul si am pus un link) Oare o sa pastreze si circuitul de motocross in gusterita si sarim peste cruci ? yepiiii

iulian_m wrote:Cimitirul ala o sa arate ca naiba acolo sus pe dealul gusteritei, si o sa fie vazut de toti cei ce trec prin sibiu.

Nu o sa se vada ca e dupa deal: :cry:

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.10.2010 19:49
GAS wrote:Este o zona in buricul orasului despre care vad ca nu se intereseaza nimeni (fosta fabrica de bere) momentan un spatiu plin de buruieni ... intra cumva teatrul acolo sau un alt mall? :)


Zona aia vad ca e incercuita cu albastru :) parca la legenda zice ca e propusa pt zona protejata, acolo oricum a fost scandal de multi ani, firma care a realizat acest PUG a facut si proiectul pt un mall acolo in 2005, parca era mall. Tin minte ca am vazut la portofoliu pe site-ul lor
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.10.2010 21:09
GAS wrote:
ovisopa wrote:1. Relocarea bazei hipice Vasile Aaron undeva in zona Strandului, in spatele circuitului de autocross din cartierul Strand. Din punctul meu de vedere chestia asta e foarte ok atat timp cat motivul relocarii ramane unul singur, realizarea unui parculet, si nu a unui magazin, bloc, sau zona rezidentiala.


Interesant...in coltul de catre biserica a rasarit deja niste terenuri de tennis/fotbal nu stiu exact pt ca se tot lucreaza la ele de aproape 1 an :)


Este o zona in buricul orasului despre care vad ca nu se intereseaza nimeni (fosta fabrica de bere) momentan un spatiu plin de buruieni ... intra cumva teatrul acolo sau un alt mall? :)

Si inca o chestie: se zvonea intr-un timp aparitia unui centru rezidential in continuarea lui Mihai Viteazu undeva pe valea sapunului incolo... sa fie deschiderea LIDL inceputul acestui proiect ?


10. Continuarea bulevardului Mihai Viteazu

Si inca o chestie si gata: unde cobori de pe magheru spre gara pe partea stanga langa cercul de tineret sau cum ii zice este un spatiu unde demult exista o cladire daramata (nu stiu despre ce cladire era vorba dar mi-o amintesc de cand eram mic,ma rog 1-2 pereti cat mai ramasese din ea pe atunci) . Oare nu se poate folosi terenul respectiv pentru niste terenuri de sport pt copii de la cercul copiilor de acolo? sau ceva de genul?
11. Strada Constitutiei - Cercul Copiilor


Si apropo de PUB am observat o chestie hazlie :)) pe pub scrie undeva in zona centurii sibiului "in santier" la sensul giratoriu de la hennri coanda :)) deci nu va faceti sperante prea mari.
12. Centrul Economic EST - Sens giratoriu Strada Henri Coanda
Last edited by GAS on 30.10.2010 21:30, edited 1 time in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.10.2010 21:21
GAS, nu functioneaza butonul QUOTE la tine ? :)

Inca o chestie :) ca sa evitam descrierea unui loc in cuvinte, de ex: "pe pub scrie undeva in zona centurii sibiului" am facut butonul GENEREAZA LINK POZITIE CURENTA .. vezi in dreapta sus, sub logoul sibiul.ro pe pagina PUG-ului.

Please use it!!! :D
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron