SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet provideri in Sibiu...

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.11.2010 21:28
GAS wrote:intra in casa cu un fir intr-o priza , de acolo unu merge la telefon si unu la net... niste inodituri de te doare capul :) asa ii la rds
intra un singur fir de retea in casa ? probabil din ala pun 4 fire in mufa de retea si 2 in mufade telefon.

atunci eu tre sa fiu foarte multumit, in zona noastra se pare ca au facut super infrastructura, au tras fibra optica pana in capul sibiului, acum am fibra in birou, intra frumos in terminalul GPON si de acolo imi iasa CABLU TV, TEL si NET. Din cate am auzit sunt ffff putine ţari in europa in care sa se fi folosit tehnologia asta, este o chestie noua :D .. se stie ca Romania este pe primele locuri la viteza in internet :)

OFFTOPIC: Apropo de Cablu TV, eu vroiam neaparat sa ma scap de receivere, la romtelecom tre sa faci 'nspe abonamente daca vrei mai multe televizoare. La RDS poti pune oricate TV-uri pe cablu ala, dar daca iti cumperi si receivere digitale de la RDS calitatea este mult MULT mai buna decat varianta fara receiver (analog), se vede mai bine decat DOLCE prin satelit, plus ca daca cumperi receiverul HD ai si 8 canale HD
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.11.2010 22:24
am fibra pana deasupra usii de acolo pana la calculator tot cablu de kkt
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.11.2010 22:47
Pai inseamna ca acolo au ei un aparat cu intrare de fibra si iesiri de retea pt mai multi vecini, sau il ai deasupra usii in interior ?

Da pana la urma ai rezolvat problema ? tu poti umbla la aparatul ala din care iasa firul de retea, ca sa nu astepti dupa ei, te pot eu ajuta cu un cleste de mufat daca doar asta e problema :)

Am atasat poze cu aparatul care mi l-au dat mie cei de la RDS.

PS. Acum 2 zile am vrut sa pun un fax pe mufa de telefon si am constatat ca nu aveam ton, a sunat luci la suportul tehnic, dupa cateva ore am primit un telefon , o 'domsoara ma intreba daca acum imi merge telefonul, probabil trebuia activat de ei, si au uitat sa-l activeze dupa instalare. Primul contact cu cei de la suportul tehnic a fost ok :)
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.11.2010 23:06
nici vorba, ii fibra taiata "cu toporul" deasupra usii si legat netu meu direct ca din ciocan.
in casa intra un singur fir pt net si telefon (celalat din imagine de langa cel de net ii de la interfon).
acuma 3-4 zile m-am enervat pe netul de pe modem , am luat cutitu si m-am legat singur pana vin astia de la rds... care inca se lasa asteptati. problema ar fi ca trebuie reinadit acolo cu prosti de alea mici care unesc firele . mi-ar trebui si un cleste sa-mi schimb mufa ca s-a rupt piciorusul si daca trag de fir putin iese din pc foarte usor.

daca te uiti pe poza eu practic am nevoie doar sa elimin bucata de cablu din cele 2 conexiuni, a mea si a lor si sa leg cablu unde l-au legat ei, in mod normal.
Attachments
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.11.2010 23:48
scriu incet ca nu am tastatura.

trist sa vad asa ceva facut tocmai de Internet Provider :(

iti dau clestele meu cand vrei sa faci o treaba mai buna, nu va fi perfect ca firul va fi tot inadit dar macar e inadit calumea. am fost si eu nevoit sa pun o mufa ca asta de mai jos pt ca nu mai puteam schimba cablul si pot spune c nu sunt probleme cu legatura aia, merge normal.

Image

gasesti la unitel

PS. sigur nu ai fibra deasupra usii, aia nu merge inadita, doar sudata ... cu alta fibra, nu cu cablu UTP, daca era fibra mai trebuia un media convertor, sau alt aparat similar.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 11.11.2010 09:12
ma gandesc sa fac cumva sa pun prize si deasupra usii si in casa unde se bifurca unu la telefon si unu la net numai ca ma gandesc ca daca nu imi iese stau iar 1 luna pana primesc suport .

cred ca am sa fac o vizita la opc... sa vina ei sa constate daca ii ok ce se intampla
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.11.2010 12:41
e mai simplu cu mufe decat cu prize care trebuie ingropate in perete, spart tencuiala, montat priza, gipsuit, zugravit ..etc

Poate cinestie o sa faca upgrade la retea in urmatorii ani si va baga fiba optica in casa, atunci nu o sa mai ai nevoie de prizele din perete.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 6
Joined: 04.07.2008 18:29
PostPosted: 28.12.2010 10:48
Noutati

Incepand cu decembrie 2010

Gigabit + HD 7 canale + HBO HD

Priviti attash
Attachments

Posts: 1
Joined: 04.12.2012 17:59
PostPosted: 04.12.2012 18:05
Buna, mai exista si Necc Telecom prin noul internet 4G.
Ofera internet 4G (in functie de acoperire),servicii de videotelefonie si in curand IPTV.

Nu ezitati sa intrebati orice nelamurire...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.01.2013 08:46
nu am auzit Necc Telecom, ai o harta cu acoperirea lor pe 4G ?
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
Previous

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron