SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Caini maidanezi

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 8
Joined: 07.06.2010 08:38
PostPosted: 07.06.2010 09:04
Buna ziua,


in jurul blocului unde locuiesc isi fac veacul aproximativ 15 caini maidanezi. Probabil sunt atrasi de faptul ca acolo se afla si ghenele de gunoi aferente unui numar de aproximativ 7-8 blocuri. Nu este deranjat existenta lor, insa daca ai nenorocul sa ii prinzi furiosi iti trebuie ceva "viteza" sa scapi. Dar la asta se adauga faptul ca atunci cand se apuca sa latre, mai ales cand intra in "concurenta" cu cei care se afla in incinta unitatii miliare (fie ca e zi, dar mai ales noaptea - nu tin cont de ora) iti intra in trepidatie fiecare celula a corpului. Nu mai vorbesc de faptul ca mie personal mi-ar fi frica sa imi las copilul sa se joace in fata blocului.

Mai e si problema celor fara adapost (homeless), dar asta e o alta tema.

deci:

- aveti cumva vreo idee unde pot sa ma adresez in legatura cu cainii maidanezi (in scopul de a scapa de ei) ?

O zi buna
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 07.06.2010 10:55
sa-ti spun o problema mai grava in acest sens: sunt batrani (destui) care cumpara mancare speciala pentru caini din hipermarket-uri tocmai pentru a hrani aceste patrupede ale strazii ... pe astia ar trebui prima data sa-i bagam in custi, dupa aceea si cainii. (iertati-mi sadismul)
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 10
Joined: 14.03.2010 10:32
PostPosted: 13.06.2010 13:31
D-le cetatean suntem o firma cu profil confectii blanuri si suntem interesati pentru adoptia cainilor din jurul blocului, va rog contactatine.

Posts: 8
Joined: 07.06.2010 08:38
PostPosted: 08.11.2010 13:41
situatia se agraveaza. incep sa am insomnii din cazua lor. se apuca noaptea si dau concerte de iti vine sa te urci pe pereti.

am prins o doamna ca le dadea mancare intr-o dimineata. am facut scandal, dar degeaba.

deja ma gandesc la masuri "criminale"
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 08.11.2010 18:59
cetatean wrote:situatia se agraveaza. incep sa am insomnii din cazua lor. se apuca noaptea si dau concerte de iti vine sa te urci pe pereti.

am prins o doamna ca le dadea mancare intr-o dimineata. am facut scandal, dar degeaba.

deja ma gandesc la masuri "criminale"

nu te mai plange atat.
momeste-i pe vreo 2-3 odata, urca-i in masina si du-i in dealu' gusteritei la adapostul de caini. acolo trebuie sa ti-i primeasca. sau du-i la sterilizat si in 2-3 ani dispar pe cale naturala. daca asteptam ca totul sa faca primaria o sa asteptam mult si bine. ne trebuie doar putina cultura civica. ceea ce nu prea avem.

Posts: 8
Joined: 07.06.2010 08:38
PostPosted: 17.11.2010 19:24
problema mare este cu cei din incinta unitatii militare, oricum am programt o vizita la primarie (Am aflat ca ar fi un departament care se ocua de ei)

in ceea ce priveste simtul civic nu cred ca se aplica aici. dai dovada de simt civic atunci cand aduni hartii de pe jos, cand ajuti pe cineva cu probleme. daca tu consideri ca a eradica turma de caini din fata blocului e dovada de bun simt.....

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 01.12.2010 20:54
asta e capitala bunelor maniere si bani aruncati aiurea, in loc sa se faca ceva util pentru societate.

Posts: 8
Joined: 07.06.2010 08:38
PostPosted: 09.12.2010 11:17
am sunat astazi la ecarisaj. Si cu asta am aflat cateva noutati:

- nu exista ecarisaj, acest serviciu a fost desfiintat prin 2008
- exista ceva in genul "Biroul cainilor comunitari" (unde ai partea de toata amabilitatea posibila)
- nu exista solutie imediata

Acum trecem la fapte. Din convorbirea extrem de amabila, de ambele parti implicate in discutie, aflu ca singurele masuri posibile in ceea ce priveste problema in speta sunt urmatoare:

- se indentifica locul unde sunt cainii
- se ridica, se sterilizeaza, se "inmatriculeaza" si atentie, legea ii obliga acest birou sa ii reintroduca in circuit, adica sa se debaraseze de ei in locul de unde au fost ridicati
- in acest moment in Sibiu sunt aproximativ 5000 caini iar capacitatea adapostului de caini este de 190

In ceea ce priveste cainii din interiorul unitatii militare ei(biroul) nu pot face nimic ramanand ca noi sa facem o adresa catre conducerea unitatii sa rezolve problema. O alta solutie ar fi desfintarea ghenei de gunoi, care deserveste vreo 20 blocuri si ceva magazine.

Mai jos sunt 4 poze cu ghena de gunoi
Attachments

Posts: 2
Joined: 16.03.2013 07:09
PostPosted: 16.03.2013 08:51
Opaa.. Acestea sunt ghenele de pe Oștirii... Mai întâi trebuie să scăpăm de șatra de țigani ce se strange la ghenele de gunoi, desfac pungile de gunoi și le aruncă pe jos, iar apoi vin câinii etc. Așa îmi vine uneori să pun mâna pe o bâtă și să le rup oasele...
De vină mai sunt și bătrânii comuniști ce le dau de mâncare ... La toți le e frică de cersetori că te urmăresc iar apoi te trezești cu mașina zgâriată... Ar trebui să ne strângem mai mulți și să le facem vânt. Bătrânilor dacă nu le convine să ii adopte ( both dogs & monkeys ).
Ce mă deranjează cel mai mult e că insistă să le dai, nu pricep din prima. La început le-am zis ca nu am, apoi cã nu vreau... Iar in final am ajuns chiar sã le arat ca am si sa le spun ca numai de al dracu' nu vreau sa le dau nimic, eventual un picior dupa cap.
De ce ar trebui sa le dau bani cand ei primesc mancare de la batrani + de la vanzatoarele de la magazinul alimentar ?
Ahaa... Am inteles.. Sa-si ude si ei gâtu ca e prea uscat... De dimineata pana seara stau cu sticla de babanu iar apoi ii auzi din casa ca incep sa se injure si sa se bata.

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron