SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Simboluri din Piata Mare

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 10
Joined: 19.02.2009 08:18
PostPosted: 25.02.2009 11:43
Scuze, intradevar sunt mai nou pe forum si acum am observat diagonala cu chisi...si eram concentrat la deznodamantul povestii...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 25.02.2009 17:08
Daca Petre Besliu Munteanu a spus asa, atunci chestia mea cu "pare" .
GAS, nu e vorba de misto jurnalistic, ci de unul sincer, omenesc. Da chestia cu nobilul dac mi-a placut.
Pe bune. Ar fi fot o explicatie la numele librariei Dacia Traiana, care nu mai are numele acesta din motive de Hermannstadt, probabil. Nu dadea bine.
Deci e fantana. Facuta praf cu buldozerul, ca la Sighii, ca sa se bucure cocalarul ca "uite cat se construieste".

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.03.2009 11:58
avem aici cinci faze...

1.2005 cu soclul hexagonal al Monumentului St. Johannes de Nepomuk pus la 1734 de catre Generalul Comandant Imperial Contele Wallis, soclul fantanii si canalul de piatra de scurgere din fantana pentru paraiasele ce curgeau prin Piata Mare, nu imi este chiar clar unde era soclul HEXAGONAL al fostei Statui a lui Roland pusa 1550 inlaturata 1783 (Sigerus, Chronik... Hermannstadt) trebuie sa bata catre latura de sus..cam in linie cu soclul hexagonal mare al Monumentului Nepomuk, dar mai aproape poate de containerele acelea galbene..nu stiu clar..nu avem poza cu amandoua in coexistenta..desi au coexistat o perioada Roland cu Nepomuk in Piata......


2. cca 1914? (permit sa se scrie nu numai in maghiara, ci si germana si romana..era razboi, intre 1901 si cca 1914 NUMAI MAGHIARA..subtitrarea germana este stearsa cu sistem!)
SITUATIE SPECIALA...fara FANTANA..cam la inceputul sec.XX. s-a desfiintat fantana (sau poate la asfaltarile din 1911? Fantana a fost pusa DIN NOU parca prin anii 30'..si parca nu in locul vechi, ci mai catre Casa Lutsch..
Nepomuk este la locul lui inca..in 1947-48 il vor inlatura pentru ca era un sfant catolic (deci nu comunistii, ci altii acoperiti direct de Conducatorul Statului Dr. Petru Groza, care nu era membru de Partid ..PMR!)) in plina campanie contra Bisericii Catolice, Vaticanului si Bisericii Greco-Catolice, cu aprobarea TACITA a lui Stalin, nu la ordinul lui expres..*1
.

3.Sfarsitul sec.XIX..numai Nepomuk si fantana, cladirea de langa Turnul Bisericii Catolice e disparuta. Pe colt unde e acum Primaria (fostul Fond Funciar), deci dincolo de Turnul Bisericii Catolice casele sunt modernizate, partial (?) reconstruite..trebuie comparat cu situatia 1703 unghiul si dispozitia caselor..nu aparentele porti si arcade noi..ci structura de substanta..


4. 1845..nu prea corecta..dar totusi ..fantana, Nepomuk si in fata Turnului Bisericii Catolice exista inca o casa care la sf.sec.XIX e disparuta..acolo apar la sf.sec.XIX case modernizate...


5.1703,Decembris:
Statuia Roland, soclu hexagonal bate catre Generallloch (Gaoaza Generalului e corect..Tunelul Generalului catre Str. Arhivelor)...nu e centrala.. Inca nu e Nepomuk..Inca nu e Biserica Catolica.. Casele pe latura viitoarea Biserici Catolice sunt intacte...prima de sus este Farmacia si locuinta farmacistului Vette, apoi cladirea mai mare Sediul Breslei Croitorilor..
Prin fata lor curge paraiasul cu functie multipla...apa pentru canalizare si scurgere, dar mai ales apa pentru aprovizionare in caz de incendii..si asta pentru ca acolo exista ZIDUL-DE-PROTECTIE-CONTRA-INCENDIILOR care poate ca o fi fost Centura II.de ziduri ale cetatii..dar ACEASTA functie actuala, de Protectie contra Incendiilor NU O CUNOASTE Istoriografia Saseasca dupa 1945 si nici romaneasca sibiana si nici Arheologia 2005-2007..si nu-si explica de ce santul de apa este pavat cu piatra si borduit cu caramida... si la fel, de ce exista pe acest sant sau parau o adancitura (ei spun groapa)..simplu..in caz de incendiu sa se poata lua apa cu galeata sau pompele de mana...

Se observa clar fantana cu patru tevi in patru directii (este mai catre Brukenthal plasata, deci in centru, nu ca acum parca..poate ma insel!) PARAUL din fata Casei Vette si Casei Breslei Croitorilor care curge mai departe spre Turnul Sfatului si Avram Iancu..canalele, paraiasele din Piata. pana si canalul din piatra scobit...de langa fantana..cel aici cautat...
Dar interesant ..jos in poza, oarecum pe mana stanga, se vede clar dosul Casei Lutsch cu Turnul atunci existent....

______________________________________________________________________
*1
Observatie suplimentara poza 2.:
De aici lipseste acea casuta de langa Statuia Nepomuk..in care in anul 1915 este introdus Strajerul-in-Fier (Wehrmann-im-Eisen), statuia de lemn de stejar in care se batea cate un cui cu taxa..banii erau pentru victimele razboiului..chitanta-adeverinta ca a contribuit la...era.ca un fel de permis din carton subtire de impaturit in trei..scris in germana, maghiar si romana. In casuta era statuia..cutia cu cie..ciocanul..regisstrul de inscriere a numelor celor ce au batut cuie pe acolo si clar..eliberarea acestor ADEVERINTE...se puteau bate si cuie cu cap de aur..taxa (contributia!?) era corespunzator mai mare...Nu stiu ce cui a batut Imparatul Wihelm II.al Reich-ului German la vizita lui in Oras.Banuiesc ca nu de aur, s-o fi zgarcit..si de aceea a pierdut razbelul..Statuia se afla in prezent in curtea Muzeului de Istorie...Casuta a fost daramata parca in anul 1918-1919 si statuia luata...

Am documentatia aproape completa..imi lipseste o poza mai mare si clara cu casuta (avem una mica si nu tocmai clara aici la Poze Vechi, cu oamenii la coada sa bata cuie)..si imi lipseste o poza a REGISTRULUI in care erau trecuti cei ce bateau cui...in rest..statuie, casuta si ADEVERINTA intreaga..CU TEXT in TREI LIMBI le am in poze...o sa fac documentatie speciala cand imi apare si REGISTRUL pe undeva...

Observatie suplimentara..se pare ca intre 1687 (venirea Imperialilor..avem desenul Visconti la Poze Vechi) pana catre sfarsitul sec.XVIII NU se mai tine targ aici in piata.. (ca inainte si dupa)...ptr ca aici era casuta Postului-de-Paza al Comandantului..mutata mai tarziu in fata Casei Comandantului (cea cu tunelul numit peiorativ-ironic General-Loch, Gaoaza Generalului..in sensul anal!)...Deci aici cam erau Roland, spanzuratoarea (o vedeti!) Casa Corpului de Garda...deci MILITARI si JUSTITIAR..nu se amesteca TARGUL cu asta.. deci in sec .medievale..da era Targ aici..iar in sec.XIX reapare..se pare ca odata cu mutarea Postului-de-Garda la Casa Generalului.
Piata si targurile se tineau in Piata Mica, si in alte zone..depinde de specific..pana si la actuala Piata a Garii...mai avem Targu Fanului...Piata de Vite veche era cam la Cinematograful 7 Noiembrie in Terezian..Piata de Cai tot pe acolo, Targul-de-Oale si vase de bucatarie in general TOTDEAUNA pe Wiesengasse (Tipografilor?..de pe la statuia lui Schiller incolo)...o sa le examinam o data pe epoci si locuri punct-de-punct..


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.03.2009 12:43
ovisopa wrote:am pus cateva poze, cred ca despre asta vorbesti


ultima poza, reda fundatia unei conducte ce traversa piata prin secolul XVIII. Acolo s-a facut observatie arheologica, doar ca dl. Besliu nefiind dansul acontat refuza sa recunoasca acest lucru.

Eu am sapat fiind student in Piata Mare, nu avea legatura cu sapatura din 2006. Atunci am dat de fantana medievala, de aceasta conducta, de pavajul secolului al XVIII, de soclul statuii lui Nepomuk si altele. Unica descoperire noua a anului 2006 in Piata Mare au fost depozitele medievale.
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 20.02.2011 11:28
ar putea pune niste tablite cu niste informatii aspai ce sa le ceri eu m-am tot intrebat de ce nu este nivelat acolo am crezut ca s-a stricat piatra deja dar se vede urat acolo.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 23.02.2011 00:02
sau mai bine sa puna flori acolo :mrgreen: :mrgreen: cat mai multe flori, toporasi si ghiocei, brandusele, viorele... :P
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 27.02.2011 13:39
pai numai bine face o gradina botanica:)):))):)) dar ar trebui sa puna niste placute sa vada si turistii intradevar sibiu istoric la revedere ady
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 27.02.2011 21:31
eu vreau sa puna frezii :))
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 13.03.2011 17:57
PACAT CA ACELE SIMBOLURI NU SUNT PUSE IN VALOARE AR TREBUI NISTE PLACUTE CU INFORMATII SI SA NU LASE SA SE STRICE PIATRA ABEA A PUS-O . CE CALITATE PROSTA.PACAT CA NU SCRIE NIMIC DESPRE ACELE SIMBOLURI.Si fantana cu gratii aia de langa fantana arteziana ,mare ce simbolizeaza ce rol are in piata mare?Chiar nu stiu?Cine ma ajuta? :wink:
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron