SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

pista de biciclete

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 11.03.2011 22:29
oricum cam pe o bada se circula pe stefan mai mereu pt ca sunt masini parcate, asa ca nu o sa afecteze asta foarte mult, sper.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 03.05.2011 20:47
Astazi cred ca au vopsit o parte din noile piste de biciclete din sibiu, sau cel putin azi am vazut eu marcajul in zona in care am avut treaba, mai exact Sos. Alba Iulia si Strada Andrei Saguna.

Pun aici cateva poze facute din masina in timp ce conduceam, sper sa-mi fac intr-o zi timp sa fac altele mai bune.

Poze cu pistele de bicicletele din Sibiu
Image

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 39
Joined: 28.04.2011 09:23
PostPosted: 04.05.2011 16:25
intai sa repara drumurile apoi sa faca pistele nu asa.Nu se poate asa ceva.Drumurile sunt tot carpite de aia de la gaz si astia vor sa faca piste pe gropi sau unde :)):)):)):) :D :lol: lasa ca vedem noi cum va fii pana la urma. :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 04.05.2011 16:33
Din cate am vazut pana acum cred ca vor marca pistele doar unde nu va sparge gazul, sa speram ca asa va fi.

Astept poze si de la voi ca eu nu ies prea des :) Daca mai vedeti vreo strada marcata faceti o poza cu telefonul daca nu aveti camera la voi.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 10.05.2011 09:58
Da, interesante piste... pacat ca in intersectii se "pierd". Dar, presupun, ca doar temporar.

Image

Image

Image

Image

Image
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.05.2011 11:10
am vazut ca au marcat din loc in loc (la aproximativ 100m distanta) cu vopsea alba forma unei biciclete si sensul de mers, se contureaza incet incet :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 11.05.2011 15:41
In intersesctii iti incerci norocul si te rogi sa nu cumva sa incomodezi o ceafa lata in trafic ca s-ar putea sa puna bata pe tine.

Laudabila intentia dar nu e suficient in opinia mea. Atata timp ca nu se schimba si ordinea prioritatii in trafic (in felul urmator: pietoni, biciclisti, auto & altele) nu va fi foarte atrasa lumea de bicicileta pentru ca pana la urma pista de biciclisti e doar o dunga rosie care poate fi calcata de oricine, oricand. Eu sunt plecat pe alte meleaguri si in oras (eu stau la cativa km de oras) nu au pistele separate de drum, sunt exact ca la noi, doar marcate dar toata lumea respecta biciclistii in trafic. Chiar si derbedeii aia care se cred regii soselelor acorda prioritate :)

Si o mica completare. Nu e suficient sa modifici astfel codul rutier dar macar e un inceput.

edit: ceva indicatoare pentru biciclisti iarasi n-ar strica.
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.05.2011 15:56
Dar in intersectii nu o sa fie marcat deloc ? pe dincolo cum e Alex ? Eu as zice ca trebuie marcate si in intersectii.

De respectat cred ca se vor respecta, cand am fost saptamana trecuta nici o masina nu calca linia rosie in zona Andrei Saguna. Dar sa nu ne asteptam sa nu vedem nici o exceptie, probabil se mai gasesc destepti care sa parcheze, dar pt asta avem utilajele de ridicat masini :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 11.05.2011 18:37
Daca o sa fie marcat sa nu, nu stiu :P Ramane de vazut.

Aici in destul de multe intersectii (si in afara orasului) intreg culoarul este vopsit in albastru dar nu exista intersectie (sper sa nu ma insel) care sa fie marcata macar printr-o linie alba discontinua. Am sa incerc sa fac niste poze cu telefonul meu cu camera de 2mpx :mrgreen: maine ca ma duc in oras.
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game

Posts: 39
Joined: 28.04.2011 09:23
PostPosted: 12.05.2011 11:28
Eu consider cel mai bun lucru treaba asta cu pistele de biciclete.
Sunt bucuros dar trebuie refacute marcajele pe multe strazi .
Si ar trebuie sa traseze mai intens pistele pt biciclisti poate cu o culoare si mai tare.Rosu inchis.
Dar sunt curios daca vor respecta cei din trafic nebunei treaba asta.Dar cred ca se vor da la amenzi nu gluma.
Sunt convins ca daca nu merge treaba cu pistele le va desfinta in loc sa pui in pericol viata biciclistilor mai bine se plimba prin parc.:) Am citit undeva ca nici primarul nu va renunta la frumosul lui BMW pt bicicleta apai atunci ce sa mai zici si de alti.:)):)) :D :lol:
E nu am dreptate?....SALUTY
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2011 14:39
In primele 3 - 4 propozitii zici ca te-ai inspirat din posturile lui parizian.

"... se plimba prin parc" pai pana in parc ce faci, cari bita in spate ? Pistele din punctul meu de vedere trebuie sa fie utile, si nu facute doar pt recreere in timpul liber. Trebuie sa fie folosite de oamenii care merg la lucru, la piata sau elevii care merg la scoala.

Fiecare cartier ar trebui sa aibe o pista care merge spre zona centrala a orasului si bineinteles sa treaca pe langa scoli, licee si facultati sau zonele industriale. In felul asta oferi o optiune de transport a mult mai multor persoane decat daca s-ar face doar "piste turistice" gen Padurea Dumbrava, parcul Sub Arini.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2011 16:45
Am avut drum pana la gara azi, si am vazut ca au marcat pista de biciclete si pe strazile Nicolae Teclu si Constitutiei, mai jos pun cateva poze facute cu telefonu.

Se poate vedea ca au fost marcate pistele in toate intersectiile, inclusiv in giratoriu, cine site de ce acolo pe milea/rahovei nu le-au marcat inca, mai mult ca sigur vor fi marcate in curand si in mijlocul intersectiei.
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.05.2011 16:53
dar gropile de pe constitutiei le-au acoperit? :) ca erau ditamai craterele
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.05.2011 18:00
GAS wrote:dar gropile de pe constitutiei le-au acoperit? :) ca erau ditamai craterele

NU, noroc ca nu sunt chiar pe pista, sunt pe zona unde circula masinile. Langa intersectia cu Magheru parca am vazut ca pe pista de biciclete au ras cu freza asfaltul care s-a ridicat de la tiruri, dar gropi nu cred ca sunt, doar niste denivelari.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 13.05.2011 18:37
Referitor la ce s-a mai scris mai sus, intersectiile vor fi marcate, bineinteles, doar ca sistemul pare putin mai complicat, iar biciclistii vor avea prioritate in acestea in fata masinilor.

Image
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests