SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Internet cablu Sibiu: Astral sau RDS, nu stiu ce sa aleg

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?
User avatar
Posts: 8
Joined: 27.08.2005 10:58
PostPosted: 29.10.2005 17:11
M-am mutat deja in Sibiu si am gasit de inchiriat un apartament cu internet de la RDS.

Problema e ca a cazut netul acum 3 (trei saptamani), pe 11 octombrie mai exact, si nici pana in ziua de azi nu a venit nimeni de la RDS sa vada care e defectiunea. :curses:
Ultima data cand i-am sunat (luni 24 nov.) mi-a zis operatoarea aia ca sunt trecuta pe lista de defecte si ca o sa vina cineva in cel mai scurt timp posibil. (ceea ce aud de trei saptamani de fapt).

Eu nu mai cred ca o sa vina, de fapt nici nu imi mai pasa ca mi-am propus sa ma mut.
Asa ca am aceeasi problema: de la cine sa imi bag net?
RDS-ul e exclus. Nu mai vreau sa aud de ei.
La Astral tot asa suport tehnic de rahat au?
Am ajuns sa cred ca tot Romtelecomul(ClickNet Express) e mai bun.
I have not failed. I've just found 10000 ways that won't work.
Thomas Alva Edison

Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 30.10.2005 07:53
Am ajuns si eu la concluzia ca un abonament pe bani putini e tratat ca atare. Acum depinde ce vrei sa faci cu netu si cum ziceam mai inainte cati bani esti dispusa sa cheltuiesti.
Din cate am auzit e foarte laudat abonamentu ala de 35euro de la romtelecom care cica merge super bine . O fi pentru ca inca nu sunt foarte multi utilizatori sau chiar e de calitate nu stiu sa-ti spun dar parerea mea este ca un abonament de 9 dolari va fi tratat la toate firmele la fel.
Din pacate.....
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 12.11.2005 16:51
condoleatza ada
TOT IO!!!

Posts: 2
Joined: 13.06.2006 18:19
PostPosted: 13.06.2006 19:20
Acelasi lucru ma intereseaza si pe mine . Cam in 30-40 zile o sa ma mut in Sibiu si o sa am mare nevoie de internet . Nu exista retele de cartier ? In Buc. sint cu zecile si serviciile oferite sint f bune : viteza buna , trafic nelimitat si pret rezonabil ( 4-5 sute mii).
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 13.06.2006 19:53
si in sibiu sunt retele de cartier cam prin toate cartierele. Depinde unde te vei muta in sibiu pentru ca sunt diversi provider de net si viteza poate varia (atat extern cat si metropolitan)
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 2
Joined: 13.06.2006 18:19
PostPosted: 14.06.2006 14:32
Inca nu stiu in ce zona o sa stau (vin in interes de servici si inchiriaza firma o garsoniera )dar dupa ce am studiat acest forum sint dezamagit profund . Toata lumea se vaita si e nemultumita de serviciile providerilor de internet ....
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 14.06.2006 18:09
Uite o stire de ultima ora:
RDS si asconet si-au marit viteza cam la aceeasi bani. Deci incepe sa se miste spre bine netul si in SIBIU.
Din surse neOFICIALE in scurt timp in sibiu va mai fi un provider de telefonie+internet care o sa aiba tarife bune si viteza super de net.
Pana una alta noi utilizatorii ne bucuram ca Legea Concurentei incepe sa functioneze chiar daca serviciile sunt de kk (asta in orice domeniu, parerea mea e ca noi romanii nu prea le avem cu serviciile... in 2 cuvinte ne cam doare in cot de clienti : Ce draq ma streseaza si astia... cum nu le merge ceva pun mana pe telefon si suna . Sa astepte draq si ei poate se rezolva singura problema. )
Cam asa gandesc in general cam toti zic eu (din pacate)
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 3
Joined: 10.07.2006 21:37
Location: SIBIU
PostPosted: 10.07.2006 21:43
Buna ziua! ma numesc Ciprian D., am 14 ani, locuiesc in Sibiu, si am si eu o intrebare pentru Dumneavoastra! Va rog sa imi raspundeti la ea cat mai repede posibil.

Am un calculator ceva mai vechi, pe care este instalat Win.95!
vreau sa stiu daca win95 poate suporta instalrea messegerului!daca "da" va rog frumos sa-mi spuneti cum trebuie sa fac sa am messingerul pe calculatorul meu!

Va multumesc!
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 11.07.2006 08:28
De vreme ce ai internet,nu o sa fie prea greu

http://messenger.yahoo.com/messenger/chat.html

aici ai cerintele de sistem ale yahoo messenger(si ei zic ca merge si pe win95, nu iti ramane decat sa incerci) precum si linkul de unde sa il downloadezi
succes
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 20.07.2006 14:29
noah ... cika am net de la rds pe noua schema cu cablu utp, fara modem si alea alea. pana in momentul de fatza merje, chiar nu am avut probleme. sa speram ca nu o sa am nici pe viitor
TOT IO!!!

Posts: 12
Joined: 30.07.2006 14:02
PostPosted: 31.07.2006 22:41
Din ce in ce mai mult ma bate gandul sa trec si eu la Clicknet. Asta pentru ca viteza este buna, iar pretul este in scadere.
Din cate stiu, instalarea se face foarte repede, adica in cateva zile.

Puncte in minus: mai pica din cand in cand si este scumput.

Alin Patru

http://www.sibiunews.ro
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 01.08.2006 07:28
Eu am clicknet de cateva luni si merge super bine, downloadu merge brici :D .. acum am intrat in pagina de administrare a routerului sa iau exact valorile :

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 3,21 GB / 9,79 GB
Time Since Power-on: 1 day, 3:20:56

In legatura cu picatul trebuie sa recunosc ca in ultima vreme a mai picat, darnu se compara cu alte servicii , asta cand pica pica mai putin de 1 minut .. nush ce naiba se intampla .. se stinge ledul de internet pentru cateva secunde dupa care isi revine .. daca nu isi revine ii dau un restart la router si totul e OK :)

Eu fiind tot cu ochii in internet de dim pana seara vad de fiecare data cand pica netul, cam de 2 ori pe saptamana, de fiecare data aproximativ 1 minut .. oricum serviciul e foarte bun.

BTW eu am abonamentul de 2mbit .. fara limita de trafic .. la 1mbit nu stiu exact cum este dar cineva mi-a zis mai demult ca nu se prea aplica limita dupa ce depasesti :D.

am uitat sa zik ceva : sa iti iei modem cu router, nu modem 'dala mic pe USB .. am inteles ca cu alea sunt ceva probleme.

Posts: 2
Joined: 16.08.2006 08:08
PostPosted: 16.08.2006 08:23
ada80ro wrote:Multumesc foarte mult pentru raspuns.
O sa incerc cu cei de la Asconet ca m-am lamurit si cu Astralul (RDS junior).


Eu folosesc Astral la birou. Abonament 50 euro, banda de 2MB/sec 32KB min gar. Merge super in schimb. Dowload de pe net 1,5 - 2,5 MB / sec. problema e ca nu am de unde lua la viteza aia. De pe huburi rar am prins 350KB / sec. Oricum traind si lucrand in domeniul IT in Sibiu Astralul e cel mai tare, spun asta din experienta. Au promptitudine si trateaza clientii impecabil. Vitezele oricum sunt mult mai mari decat pe contract pt ca reteaua nu e aglomerata.
La Astral daca ai probleme in aceeasi zi le si rezolva. Am avut net pe Radio LInk de la ei, in mai bine de 1 an nu stiu daca a picat netu de 2-3 ori cate o juma de ora si asta cand au avut probleme la nivel national. Telefonia merge super pe fibra, pe radio nu e prea grozav. Deci daca te tine buzunarul Astral pe fibra 50 Euro si daca negociezi iti da si un abonament de tel in banii astia. Si daca iti permiti sa paltesti instalare iti vin in orice zona. Oricum astea sunt solutii pt firme ca daca stai in gazda 1 an si te muti e cam nasol.

Despre Fibra de la RDS...nici la firme nu sunt prea promti. Am niste clineti instalati pe fibra de vre-o 3 sapt si le merge foare greu 128kb min gar si banda de 2 Meg. Abia deschizi pagina yahoo, de download nu mai vorbim, tot cu telefonu pe ei.

Despre asconet... ce nu stiti voi e ca Asconet are acces la internet de la ... ghiciti de la cine ... Astral. DE ce? Va las pe voi sa spue-ti de ce.


Ctr merge bine la nivelul de abonament care il au. Alege CTR in loc de Asco daca ai sansa asta, daca nu te multumesti si de Asco dar tine minte ca totul trece pe fibra si serverele Astral.

ps: hub Astral in Sibiu este?

Posts: 2
Joined: 16.08.2006 08:08
PostPosted: 16.08.2006 08:32
ovisopa wrote:Eu am clicknet de cateva luni si merge super bine, downloadu merge brici :D .. acum am intrat in pagina de administrare a routerului sa iau exact valorile :

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 3,21 GB / 9,79 GB
Time Since Power-on: 1 day, 3:20:56

In legatura cu picatul trebuie sa recunosc ca in ultima vreme a mai picat, darnu se compara cu alte servicii , asta cand pica pica mai putin de 1 minut .. nush ce naiba se intampla .. se stinge ledul de internet pentru cateva secunde dupa care isi revine .. daca nu isi revine ii dau un restart la router si totul e OK :)
.


Da click net e un serviciu destul de bun. Tot nu se compara la bani aia cu Astral prin fibra. Doar ca la click nu platesti instalarea. Am folosit 2 luni click net de 35 euro si faceam doanload max 60 -70 KB / sec. Pe Astral am spus mai sus de la 1,5 meg / sec in sus. (daca am de unde lua)
Problema cu picatu netului la clicknet e ca se desincronizeaza modemul. de obicei isi revine automat dupa 2-3 min. Asta se intampla din cauza liniilor invechite de telefon. Daca suni la service la ei iti zic ca e ok indiferent de cat de lung e cablu de telefon si cate intreruperi are pe el. In realitate (spun asta dupa multe instalari de click net) trebuie sa ai cablu cat mai intreg de cupru daca se poate de la cutia de lagatura Romtelecom pana la Modem. Deci daca aveti picaje pe click insistati sa va puna cablu nou de la nransamentul principal din zona voastra sau de pe casa scarilor. La prima instalare la un client ne-au spus ca e ok cu cablurile. Erau f vechi si mototolite pe niste stalpi. Prima zi a mers (am instalat netu dupamasa spre seara), a doua pe la amiaz, probabil dupa ce batea bine soarele pe cabluri pica din 5 in 5 min. I-am chemat la service, au venit prompt (max 1 ora) si au schimbat cablu de la bransament pana la priza modemului.

Toate cele bune si nu uitati ca faza cu cablu e valabila si la RDS, la instalare insistati sa va puna cablu nou cat se poate de aproape de legaturile lor principale.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 16.08.2006 10:22
ovi99 wrote: Am folosit 2 luni click net de 35 euro si faceam doanload max 60 -70 KB / sec. Pe Astral am spus mai sus de la 1,5 meg / sec in sus. (daca am de unde lua)


cred totusi ca nu pui bine problema....
daca spui ca de pe click net trageai "doar" cu 60-70kb/sec imi vine destul de greu sa cred ca de pe astral tragi cu 1500kb/sec. Pentru ca unii ar putea sa inteleaga gresit.
Pentru ca la cum ai pus tu problema io cam asa vad. Sau de fapt era ca de pe click net trageai cu 60-70kb/sec si de pe astral tragi cu >150kb/sec care daca ne uitam totusi la diferenta de abonament (instalare etc) pe undeva e de inteles.
Sunt si eu de acord ca ClickNETul e scumput pentru utilizatiorul de rand, dar e o alternativa super pentru anumite zone din oras unde alt provider nu ti-ar instala net sau ar instala cu niste costuri de instalare destul de mari. Deci pentru cineva care vrea totusi internet rapid si poate sa scoata din buzunar ceva mai mult de 10$/luna si nu vrea sa investeasca in echipament sau .... nu vrea sa plateasca cine stie cat pe instalare e una din solutiile cele mai bune.
Ma bucur sa aud ca si ceilati provider vin cu contraoferte de net la viteze mai mari si la preturi de <100$.
In curand o sa mai mai auzim de un provider de net la preturi mici si cu viteze destul de mari dar mai multe cand o sa inceapa sa instaleze si net. E bine totusi ca se inmultesc ofertele de internet (bine pentru noi utilizatorii) si ca nu mai suntem nevoiti sa inghitim in sec , ca nu avem alte alternative.
PreviousNext

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest