SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Autostrada A1 Sibiu - Orastie (discutii, poze, filme ...)

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.12.2011 09:16
Jay`Z wrote:oare sunt publice pe undeva planurile santierului? ar fi interesant sa vedem si noi o schema cu exact unde vine nod, unde tunel, viaduct, etc.

Am cautat si eu pe site-ul CNADR inainte sa merg la pozat, luna trecuta dar nu am gasit nici un plan, erau cateva PDF-uri dar nimic interesant, din pacate :(
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 22.12.2011 23:49
Spre bucuria mea am reusit sa gasesc un plan foarte detaliat aici: AICI

Dar din pacate se pare ca nu va fi niciun tunel ci vor face o sapatura urata prin dealul de la Sacel, aproximativ paralel cu actuala sosea, care apoi va trece pe un viaduct de 630m peste zona aceea inundata de langa lacuri.
Image
Un alt viaduct de 980m va fi langa Aciliu.

Asa va arata si legatura cu actuala centura Sb :
Image
Image

Posts: 11
Joined: 26.09.2010 08:55
PostPosted: 23.12.2011 12:44
inainte da sacel vine viaduct...cam 500 m..apoi tunel...400 m...si din nou viaduct..pana la intrare in sacel..de 925 m....daca mergi inainte de dealul sacelului o sa vezi...pe drumu vechi ca au inceput sa sape la tunel...si de asemenea au bagat si o parte din fundatiile viaductului..sunt increzator ca termina la timp...lucreaza`astaldi.....au terminat ceva lucrari la timp in Romania..inclusiv autostrazi...numai bine :xmass:
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 24.12.2011 06:35
intradevar, am fost lamurit intre timp ca cica erau niste erori in studiile topografice si au refacut planul sa includa si un tunel acolo.

Image

zici ca s-au si apucat de lucru serios pe acolo? nu imi vine sa cred :)
Image

Posts: 11
Joined: 26.09.2010 08:55
PostPosted: 24.12.2011 09:48
nu am mai fost de o sapt. si ceva de cand a dat frigu....dar era activitate puternica , cand am fost ultima data.....si l :xmass: a intersectia cu drumul spre Rusciori am trecut acum vreo 2 sapt..unii forau...altii bagau pilonii la podul peste drum...Craciun Fericit...multa sanatate tuturor
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 14.01.2012 22:12
oare or fi reluat lucrul pana acum? :)
Image

Posts: 11
Joined: 26.09.2010 08:55
PostPosted: 15.01.2012 16:59
au inceput...pe toata lungimea pana la Orastie..se lucreaza mai ales la piloni...( forare si fundatii ) :lol: :lol: :lol:
vad ca esti mai pasionat..jay z..asta e cel mai tare forum : skyscrapercity.com......si am si un link util
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 2.......in plus pt.ultimele stiri mai este infrastrucutra.info...care face o selectie a tuturor art.aparute despre drumuri si autostrazi in Ro si nu numai

Posts: 11
Joined: 26.09.2010 08:55
PostPosted: 15.01.2012 17:00
infrastructura.info...scuze

Posts: 5
Joined: 18.02.2012 19:57
PostPosted: 18.02.2012 20:39
astept cu nerabdare sa fie gata, la inceputul anului am mers pe miniautostrada arad-timisoara, poate usor usor le termina si la noi...

Posts: 11
Joined: 26.09.2010 08:55
PostPosted: 18.04.2012 11:34
am dat inainte de perioada asta ploioasa o raita pe langa autostrada..lucrurile arata f.bine...toate podurile , podetele sunt gata..
am identificat 3 probleme cu potential de intarziere : cele 2 viaducte gemene , tunelul si cativa stalpi de le Electrica....deocamdata mobilizarea e exemplara...daca se mentine sau chiar creste in pct.cheie la anul pe vremea asta ii dam bice :lol: :lol:
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 07.05.2012 00:30
din pacate activitatea e destul de slabuta la cele mai importante puncte de pe LOT4 ...respectiv viaductele si tunelul....defapt la tunel nici macar n-au inceput sa lucreze efectiv sunt curios cu cati ani se va mai intarzia si aici...sper ca nu ceva gen centura :)
Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 07.05.2012 17:17
Nu stiu de ce vi se pare voua ca merg incet lucrarile, eu unu sunt placut impresionat de cate santiere vad in fiecare saptamana cand merg spre Sebes si se vede ca se lucreaza , de la saptamana la saptamana.
Daca va avea Ovi timp o sa mearga cu elicopteru sa faca ceva poze, dar pentru prima data eu sunt multumit de stadiu lucrarilor
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.05.2012 10:29
Am pus in albumul autostrazii A1 inca vreo 20 de poze, majoritatea fotografii aeriene, maine as vrea sa dau o tura cu motorul pt a poza cat mai multe zone. Pozele de azi sunt facute intre km 72 - 81.

Poze Autostrada A1 Orastie - Sibiu (mai 2012 - fotografii aeriene)

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.05.2012 14:16
inainte de Sacel unde in noul plan apare un tunel, se defriseaza copacii pe traseul autostrazii, sunt convins ca nu o sa fie un tunel cum credeam eu initial, sapat in munte fara sa afecteze zona impadurita, oricum nu e asa important ca dispar cativa copaci acolo .. important e ca se lucreaza foarte serios si la terasament si la poduri si pasaje.

De la drumul catre Rusciori (km 81, unde se lucreaza si la pasaj peste autostrada si la un podet peste Raul Rusciori) si pana la Sacel sunt vreo 10 locuri in care am vazut echipe de muncitori si utilaje.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 01.07.2012 20:40
din cate am inteles tunelul va fi construit prin metoda "cut & cover" adica va fi sapat un debleu mare, se va construi structura tunelului si apoi va fi acoperit cu pamant si probabil replantata padurea pe deasupra. Deci nu va fi facut prin forare.

Cand am trecut saptamanile trecut pe acolo, din cate am observat defrisarea era completa pe deal, dar alta activitate nu era. Cel mai intens se lucra la viaductele dinspre Sacel.
Image
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron