SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Mutat in Sibiu

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie

Posts: 1
Joined: 12.08.2012 17:55
PostPosted: 12.08.2012 18:12
Salutare!

Ma bate gandul sa ma mut in Sibiu pentru cativa ani iar pentru asta am nevoie de ceva informatii. Ma gandesc ca acest forum este cea mai buna sursa de informatii.

Ce cartiere imi recomandati? Ma intereseaza liniste/siguranta dar nici un pret prea piperat pentru chirie.
Unde as putea cauta apartamente de inchiriat? Exista un ziar cu anunturi care sa fie disponibil si on-line?
Care este pretul corect pentru un apartament de 2 camere, complet mobilat si utilat?

Multumesc anticipat!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.08.2012 20:16
Uite aici un ziar sibian gratuit ce are si o versiune online. Aici poti gasi cateva anunturi la sfarsitul ziarului.

http://www.sibiu100.ro
http://www.sibiu100.ro/arhiva/Sibiu100Nr198.pdf

Posts: 3
Joined: 16.08.2012 08:30
PostPosted: 16.08.2012 08:48
Pai in centrul Sibiului este frumos :) liniste este oricum in partea aia :)
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 16.08.2012 16:17
regionalis wrote:Salutare!

Ma bate gandul sa ma mut in Sibiu pentru cativa ani iar pentru asta am nevoie de ceva informatii. Ma gandesc ca acest forum este cea mai buna sursa de informatii.

Ce cartiere imi recomandati? Ma intereseaza liniste/siguranta dar nici un pret prea piperat pentru chirie.
Unde as putea cauta apartamente de inchiriat? Exista un ziar cu anunturi care sa fie disponibil si on-line?
Care este pretul corect pentru un apartament de 2 camere, complet mobilat si utilat?

Multumesc anticipat!


Daca cauti liniste Valea Aurie catre padurea dumbrava... (vezi ca s-a mai discutat undeva pe forum despre tema cu cele mai frumoase zone ale Sibiului, uite aici link: viewtopic.php?f=3&t=3418&hilit=zone+sibiu)

Posts: 3
Joined: 05.09.2012 11:18
PostPosted: 05.09.2012 11:25
Eu nu m-as muta din Bucuresti pentru nimic in lume.. Poate doar in alta tara si cam atat :) :D
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 07.09.2012 08:32
Crina91 wrote:Eu nu m-as muta din Bucuresti pentru nimic in lume.. Poate doar in alta tara si cam atat :) :D

inchide ca te sun eu :))

Posts: 19
Joined: 27.03.2009 12:04
PostPosted: 20.09.2012 08:35
Depinde foarte mult de unde vi si ce ai de gand sa faci in Sibiu. Daca esti din Bucuresti in cautare de liniste o sa ai parte de ea cu varf si indesat... atat da multa ca la un moment dat o sa-ti vina sa te urci pe pereti :) Bucurestenii se adapteaza foarte greu in Sibiu din cate cunosc eu. Chiar si eu personal,nascut si crescut in Sibiu, dupa ce am locuit o vreme in Bucuresti, m-am readaptat extrem de greu dupa ce m-am intors. Aici lucrurile se fac complet diferit, mentalitatile si modul de a gandi sunt altele, totul se misca parca in reluare ...si nu mai intru in alte detalii pentru ca risc sa imi urc in cap alti forumisti. Pe partea profesionala, cu exceptia inginerilor care sunt destul de cautati, e cam jale... asa ca aici chiar trebuie sa te gandesti bine. Ca in orice oras mic de provincie, tot ce e job bun se obtine prin pile si cunostinte, extrem de rar se cauta oameni dupa adevarata valoare si performante la joburi anterioare. Din contra, angajatorii de pe aici au o aroganta fantastica fata de cei ce au experienta serioasa in spate, veniti din Bucuresti sau alte orase mai puternice, fiind evident complexati si speriati ca ar putea fi cumva eclipsati de catre o astfel de persoana.
In rest... centrul e frumos, cartierele jalnice, ca in mai toata Romania, marele avantaj e ca ai ceva munte relativ aproape, aer ceva mai curat (in oras nu stiu ca e un prafalau si o poluare de speriat), dar macar poti evada rapid, inclusiv cu bicicleta, la munte. Cand se ia o astfel de decizie nu trebuie sa va bazati doar pe reclama ce i se face unui oras. Interesati-va temeinic. Daca urmariti forumul acesta o sa vedeti ca razvate din el cumva ideea ca in Sibiu s-a mers pe investitii masive pentru a promova o imagine de oras turistic si asta in detrimentul locuitorilor. E un oras prietenos cu turisti si nu neaparat cu cetateni. Daca va doriti sa fiti un turist pe o perioada mai lunga (cativa ani cum spuneati) atunci Sibiul este probabil alegerea perfecta, altfel.... nu stiu ce sa zic...e cam cu cantec.
Ziarul de anunturi in sibiu (echivalentul anuntului telefonic din Buc ) este http://www.detoatepentrutoti.ro/ dar se gasesc destule anunturi si pe Tocmai.ro. Un ap. cu 2 camere in blocuri comuniste, mobilat si in zone decente merge intre 170 si 200 euro /luna
Daca doriti va indic si zonele care dupa parerea mea ar putea fi incadrate la "decente". Probabil ca nu cunoasteti Sibiul si cartierele lui in detaliu.
Succes in luarea unei decizii.

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron