SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Cel mai frumos vs cel mai putin frumos cartier din oras...

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 08.08.2010 18:00
ar trebui ceva mai multa verdeata...
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 133
Joined: 25.03.2005 17:56
Location: Ergolding (Landshut) Germania
PostPosted: 24.11.2010 12:23
Pai...sa va spun eu ce stiu in legatura cu casele "donate" de sasi statului inainte de '89! Daca intentionai, ca sas, sa pleci in Germania si ti se aproba plecarea in baza renumitului "RU Nummer" si primeai nu mai putin renumitul pasaport albastru, trebuia sa VINZI!!! nu sa donezi statului casa si proprietatile pe care le detineai la un pret de regula mult mai mic decat cel de piata! Asa ca primeai "ceva" pe ele! Ajuns in Germania ti se dadea posibilitatea, ca si cetatean german "repatriat", sa depui o cerere de despagubire in care mentionai ca ai avut atata si atata pamant, atatea si atatea animale, atatea si atatea case, mobila, bunuri, etc...Ca dovada trebuia sa aduci cativa "giranti" sau "martori" fosti vecini sau constateni, etc care declarau sub semnatura ca ai spus adevarul si nu ai exagerat in declarati(i)e! Asa! Dupa un timp, dupa ce verificau ei (statul german) daca asa sta treaba, (vorba vine verificau, ca pe vremea aia nu se putea verifica nimic ce tinea de Romania) primeai o despagubire in functie de valoarea calculata de ei, dupa niste criterii numai de ei stiute, care de multe ori era o suma formata din 5 cifre, de marci! Si uite asa sasu' nost' din Gusu ori din Chirpar dupa ce a mai luat si un credit special pentru "repatriati", si-a cumparat casa, masina, samd si o vient mare domn in vizita in Romania si dupa '89 si-a mai si revendicat proprietatile si casele, de multe ori cu mare succes!
Ma bate Dumnezau daca zic ca toti au facut asa! Numai zic ca cunosc foarte multe cazuri si la cativa am fost chiar garant! Deh...eu fiind orasan de la bloc si neavand mare lucru decat un apartament (in care si astazi locuieste mama) nu prea am avut mare sansa...Dar sunt foarte multumit de status quo-ul meu de acuma!
Ah! Am uitat sa spun ca mai erau sasi care aveau prize pe la carmacii de pe atunci din Ro. (inainte de 89) si care aflau dinainte daca li se aproba cererea de plecare si-si vindeau proprietatile pe sume frumusele tocmai "informantilor benevoli" care erau toti! inalti functionari, activisti sau securisti!

Deci...pentru cine nu stie si este interesat, asa stateau lucrurile! Ar mai fi o gramaaada de povestit, da' is tare obosat...


uuuups!!! Am fost off-topic!!! Soorrry!!!
Homo Homini Lupus...

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 01.12.2010 19:42
cel mai frumos: HIPODROM 2
cel mai uraat: BROSCARIE, TIGLARI
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.02.2011 21:01
d.p.christian soldier wrote:....nu am luat tot tiglariul in considerare si n-am vrut sa va oftic pe unii care nimeriti sa locuiti pe acolo ca ovisopa, for example. Nici in Resita unde locuiesc eu nu-mi plac deloc "creterele" de pe strazi si nici cand trec pasajul subteran catre gara, unde e plin de gunoaie.
Ma refeream in special la zona dimprejurul lacului si blocurile de vis-avis. Poate si tiganimea, abundenta de manelari navetisti ce mai apar prin zona, limbajul taranesco-vulgar ce mi-a trecut deseori de la "baietasii de cartier" m-a facut sa-mi formez o asemenea parere proasta. Poti sa ma contrazici si m-as bucura daca s-au mai schimbat lucrurile in privinta acestor lucruri. Si inca ceva, eu caracterizez o zona sau un cartier si dupa oameni, dupa ambianta pe care o creaza in jur, dupa modul in care isi ingrijesc proprietatea si locuinta, s.a.m.d.
Printre altele, cred ca fiecare oras are de altfel, ca si NY-ul si alte mari metropole din lume, cate un cartier de la periferie uitat de "lumea buna."(...si exploatat adesea de lumea mai "ne-buna" cum sunt in cazul NY-ului popoarele asiatice si latinii necivilizati)
la noi speram sa se schimbe lucrurile pe viitor cand poate nimereste tot Johannis la putere si se apuca de treaba in cartierele marginase...

snip3r wrote:alea sunt cele mai misto zone de case.dar de blocuri cele mai faine zone sunt hipodrom(m.viteazu,calea cisnadiei,rahova,ca pe acolo pe la ciresica nu`i prea fain)si strandul
toate sunt frumoase dar na unele mai frumoase altele mai putin frumoase
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.02.2011 21:19
dupa mine centrul este cel mai frumos etse un lux sa locuiesti in centru luminat cu pavaj dar cam putine flori in centru

Posts: 5
Joined: 05.03.2013 04:18
PostPosted: 05.03.2013 04:33
Salutare tuturor,

am citit cu interes si continui demersul cititului acestui forum. Multumesc pentru informatiile utile.

Cum nu s'a mai scris de ceva vreme pe acest topic, vin cu intrebari legate de situatia acutala a orasului. Am vazut din cele scrise aici ca zona buna (de case) a Sibiului ar fi zona delimitata de Strada Balea, Bd Corneliu Coposu, Bd Victoriei, Calea Poplacii, str Moldoveanu, Calea Dumbravii.
Cum nu as da mai mult de 300 de euro pe chirie probabil nu ma voi putea lipi in 'zona buna'. Mai adaug si ca - vreau sa stau cu chirie, musai la casa, nu ma prea intereseaza distanta pana in centru pentru ca oricum orasul e minuscul, mai ales daca am pista de bicicleta (si dupa ce citeam pe alt topic cam sunt / pe vine), neaparat zona linistita, un mare plus daca nu vad masini doldora in fata curtii / a curtilor de pe strada, si colac peste pupaza am pretentia sa nu fie o zona tiganizata in care 50 de familii de locatari la bloc se uita fix in curtea casei :)

Ma puteti ajuta cu un sfat ? Zona Pietii Clujului de pilda s'ar incadra in ceea ce vreau eu ?

Multumesc!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.03.2013 00:10
kellogs wrote:Salutare tuturor,

am citit cu interes si continui demersul cititului acestui forum. Multumesc pentru informatiile utile.

Cum nu s'a mai scris de ceva vreme pe acest topic, vin cu intrebari legate de situatia acutala a orasului. Am vazut din cele scrise aici ca zona buna (de case) a Sibiului ar fi zona delimitata de Strada Balea, Bd Corneliu Coposu, Bd Victoriei, Calea Poplacii, str Moldoveanu, Calea Dumbravii.
Cum nu as da mai mult de 300 de euro pe chirie probabil nu ma voi putea lipi in 'zona buna'. Mai adaug si ca - vreau sa stau cu chirie, musai la casa, nu ma prea intereseaza distanta pana in centru pentru ca oricum orasul e minuscul, mai ales daca am pista de bicicleta (si dupa ce citeam pe alt topic cam sunt / pe vine), neaparat zona linistita, un mare plus daca nu vad masini doldora in fata curtii / a curtilor de pe strada, si colac peste pupaza am pretentia sa nu fie o zona tiganizata in care 50 de familii de locatari la bloc se uita fix in curtea casei :)

Ma puteti ajuta cu un sfat ? Zona Pietii Clujului de pilda s'ar incadra in ceea ce vreau eu ?

Multumesc!


In zona aia te poti lovi de partea cu tiganizarea :)

Posts: 5
Joined: 05.03.2013 04:18
PostPosted: 17.03.2013 01:13
GAS wrote:
In zona aia te poti lovi de partea cu tiganizarea :)


ok.. :|
De Turnisor (mai accesibil la pret) mi s'a spus sa ma feresc. Cum ca ar fi colorati multi. Care mai e situatia pe acolo ?
Previous

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron