SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Calitatea strazilor proaspat renovate in Sibiu

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 19.11.2006 18:42
In ultimele saptamani incet incet s-a dat drumu la circulatie pe cateva artere principale in Sibiu. Si aici ma refer la Stada N. Iorga, Balea, Alba Iulia si ar mai fi cateva ... dar in legatura cu acestea as vrea eu sa discutam.
Nu se pune in discutie faptu ca ca s-au renovat aceste strazi (un mare plus pentru Sibiu in momentul cand vom fi nevoiti sa primim multi turisti la anu), dar... ci calitatea acestor lucrari. Probabil unii dintre voi au sa arunce cu pietre in mine dupa ce voi spune ce vreau sa spun dar... ma risc.
Ce ma deranjeaza pe mine sunt "micile detalii" si aici ma refer la :
1. Canalele.. sau mai bine spus capacele acestor canale.... Nu este unu pus la nivelul soselei , majoritatea sunt mai jos si nu cu putin. Sunt cateva puse mai bine pe Balea dar pe Alba Iulia e teroare.
2. Marcajele... azi am fost la Ambient si cand ma intorceam spre casa la semaforul de la Metro vad marcajele facute .... ca pisatu boului (scuzati expresia). Probabil multi spun .... Na lasa ca nu se vede... dar nu e chiar asa se vede si din pacate o vad cei care vin la noi in tara si mai rau este ca spun mai departe ce vad rau la noi.
3. Calitatea asfaltului ... sunt curios cat timp o sa se mentina noile strazi in stare buna , tinand cont ca traficul greu si in general toate masinile care tranziteaza Sibiul nu au o centura de ocolire si probabil pentru inca vreo cativa ani vor toci strazile din oras. Un exemplu este Strada Maramuresului care a fost facuta .... nu sunt sigur daca nu aanu asta daca nu anu trecut destul de tarziu si e toata ondulata datorita tirurilor ce trec toata ziua pe acolo.
Dar presupun ca in momentul de fata tot ce putem face e sa asteptam si sa speram.... ca de data asta s-a lucrat mai bine.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.11.2006 22:13
acum cateva saptamani mergeam din parcul cetatii spre centru pe strada Papiu Ilarian parca, strada de langa cladirea Romtelecomului, stiu ca am observat ce misto iasa strada Tipografilor cu pavajul acela .. mi-a placut f mult.

Azi mi-a zis ovi'83 ca in capatul celalalt au inceput sa puna asfalt, ma tot gandeam .. sa faca parte din fundatie ? .. sa fi altceva .. dar cand am ajuns acolo mi-am dat seama ca asa va ramane, asfaltul e pus mai jos cu 10 cm de bordura , este exact cum e pusa piatra cubica in partea cealalta a strazii.

Daca au inceput cu piatra cubica de ce naiba nu au putut sa termine tot asa ?

Image

Posts: 10
Joined: 14.07.2006 12:18
PostPosted: 20.11.2006 19:38
PENTRU CA E PROSTI ! Mai bine pavezi mai putine strazi decat sa bifezi ca ai reabilitat mai multe. E mai scump pavajul dar e mai frumos.

Posts: 22
Joined: 02.01.2007 10:11
PostPosted: 02.01.2007 15:27
Vad ca inca sunt aceleasi mizerabile si ruginite cosuri de gunoi.

In Cluj de ex (fara sa fie un oras turistic si capitala cultuirala) au aparut in ultimul an peste tot cosuri de gunoi noi, stalpi decorativi , flori in vase de piatra pe borduri, gardulete decorative pt. pomi. In plus se spala si se matura strazile in mod f constiincios (nu acum bineinteles, ca e iarna). Vara asta s-au refacut aproape toate bulevardele importante si o gramada de stradute. Asta doar in cateva luni si aprope numai noaptea. Pentru prima data am vazut si noi ca nu e nevoie de ani sa faci 2 km de strada. In plus calitatea finisajelor e f buna.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 02.01.2007 18:58
Wooow ! Ce frumos ! Acum ne luam la intrecere care este mai frumos si mai spectaculos?
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 22
Joined: 02.01.2007 10:11
PostPosted: 02.01.2007 19:39
Nu e o intrecere. Sunt lucruri care tin de normalitate. Daca pot altii, poate putem si noi.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 02.01.2007 20:02
corect pentru ca daca ceva se face din banii publici ar trebui ca acel cineva care da banii sa si verifice pentru ce s-a platit. Nu vreau sa par carcotas, pe mine ma deranjeaza foarte tare cum au fost montate capacele la canale, unu mai sus unu mai jos , pe alba iulia asfaltul din jurul a 2 sau 3 canale s-a rupt pentru ca diferenta de nivel dintre sosea si capaul de canal era foarte mare si rotile masinilor au rupt asfaltul. Si nu mi se pare normal atata timp cat se plateste pentru toate aceste executii.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.

Posts: 22
Joined: 02.01.2007 10:11
PostPosted: 02.01.2007 20:35
Am urcat aseara pe langa Liceul Pedagogic si am fost mirata de calitatea asfaltului de acolo. Mi se parea a fi pus proaspat pe alocuri. Era f sfaramicios si cu denivelari evidente. E un loc superb dupa parerea mea si cred ca merita atentia autoritatilor.

Posts: 61
Joined: 03.01.2007 12:00
PostPosted: 05.01.2007 10:25
strazile din oras,desi au fost reabilitate,nu sunt gandite sa suporte trafic greu.....desi au fost facute de la 0....reteaua de canalizare,telefonie,apa,gaz etc.,destabilizeaza solul,care,la vibratiile camioanelor mari se misca si genereaza crapaturi,fisuri so.....
PANA NU SE SCOATE TRAFICUL GREU DIN ORAS, SE VOR tot REPARA STRAZILE.
centura ar trebui sa fie gata prin decembrie 2007,dar se lucreaza incet pt ca:primaria inca e in proces cu proprietarii de teren din zona,banii alocati de guvern vin ff greu,antrepenorul face nazuri,muncitorii romani nu prea muncesc sau fura materiale.
mai vreti?

B.
"i'm a cowboy,a steel horse i ride,i'm wanted,dead or alive..."
TFFT
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 05.02.2009 15:25
cred ca stiti cu totii ca strada vasile aaron a fost proaspat renovata nu demult... cred ca nici nu s-a uscat asfaltul bine. ei bine, ce credeti, se sparge iar :mallet: :mallet: :mallet: cititi si va minunati http://www.sibiustandard.ro/22570/vasil ... n-gaz.html
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2009 15:41
nu are cine sa le dea niste amenzi usturatoare incompetentilor astora care sapa dupa ce se repara cate o strada...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.02.2009 10:52
Nu, nu are cine. Dar are cine sa se laude ca s-au lucrat nu stiu cate sute de matri patrati ori cubi.
In definitiv nu ar mai striga fanaticii ca la Sibiu se lucreaza daca nu r fi atatea santiere si totul ar fi ok. Chestie de imagine.
User avatar
Posts: 185
Joined: 24.05.2008 06:50
PostPosted: 08.02.2009 13:58
asa e in romania... nu doar la noi in sibiu, de ce sa faca o strada care sa tina 5 ani? muncitori ce fac pe urma? de unde mai mananca si ei o "paine"...mai bine acum o asfalteaza si peste 6 luni ori se strica ori o "aranjeaza" cineva... chestiile astea is aranajate... k doar nu stiau aia de la gaz ca numa acum trebe schimbate tevile si alte lucrari.
addicted 2 snowboard

Posts: 11
Joined: 23.01.2009 17:30
PostPosted: 13.02.2009 08:35
A propos - sunt cateva zone unde exista santuri de luni/poate ani de zile. Un exemplu este cel de la statia de taxiuri Cedonia. Din cate mi-am dat seama s-au tot astupat cu pamant, dar asta nu e o solutie in anul 2009. Un alt exemplu antic este strada Rusciorului. De cand ma stiu sofer drumul asta intotdeauna a fost ca bombardat.
Bine ca platim impozite!
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 13.02.2009 19:30
strada nicolae iorga (care include si statia de taxiuri de care vorbeai) urmeaza sa fie reabilitata imediat ce da caldura. saptamana trecuta cand au fost tot 15 grade in fiecare zi nu intra in calcule, ca doar e o strada cu trafic redus si poate sa mai astepte... ce ma intriga pe mine este ca de cate ori se fac sapaturi santurile sunt acoperite doar cu pamant si nu cu asfalt. motivul, strada urmeaza sa fie reabilitata peste cateva luni iar pana atunci poti sa-ti rupi masina prin gropile care se formeaza si sa te innoroiesti de cate ori ploua (ca de cele mai multe ori se sparg trotoarele). 2 cai frumosi...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
Next

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests