SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Manele? -> DA sau NU

Toti avem preferinte muzicale, unii asculta dance, altii rap sau rnb altii manele. Care crezi ca sunt cele mai bune piese ale momentului?
Manele?

DA!
15
23%
NU ... nici in coma alcolica!!!
51
77%
 
Total votes : 66

User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 22.09.2006 15:46
am primit zile astea pe messenger questia asta.... si ziceam ca se potriveste postului astuia....

Esti manelist ? Nu esti in stare sa legi 2 cuvinte ? Idolul tau este un tip cu 2 clase ? Te-ai saturat de titlul de maimuta ? Iti cumperi numai tzoale Dulce & Banana= si adidasi Mike din bazar ? Esti mai prost decat prevede legea ? Dansezi ca un babuin cand vede banane ? Nu rata ocazia si toarna-ti benzina in cap ... de restul ne ocupam noi...
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 16
Joined: 16.01.2007 08:59
PostPosted: 16.01.2007 09:22
manele?
:bite: No way...

Si-a batut joc de muzica cine le-a bagat pe piata...

Posts: 61
Joined: 03.01.2007 12:00
PostPosted: 19.01.2007 11:54
well,am raspuns Nu hotarat...gusturile nu se discuta si nu comentez aici asta.
omiteti insa esenta: ce reprezinta aceste manele?
parerea mea: scot in evidenta ce e mai josnic in om:lipsa de respect,cultul banilor,lipsa de caracter,nonvaloarea,lipsa de minima cultura.
daca voi acceptati sa fiti reprezentati de asemenea oameni,treaba voastra.
eu chiar asa jos nu ma cobor,am si io mandria mea....si o minima cultura muzicala,Doamne-ti multam ca am avut de unde invata.


Black.
ps:am refuzat sa merg la rev cu prietenii,pt ca exista sansa sa fie muzica manelara....am preferat Piata mare.
"i'm a cowboy,a steel horse i ride,i'm wanted,dead or alive..."
TFFT
User avatar
Posts: 64
Joined: 01.12.2006 13:30
Location: Sibiu
PostPosted: 19.01.2007 12:29
lol .. cred ca se potriveste de minune topicului asta
am gasit pe net un videoclip (manea) super tare :)) .. eu unu am ras...de numa...
Numa ca tre sa aveti rabdare si sa fiti atenti la versuri :))

cat despre intrebare, daca imi plac sau nu manelele...NU LE SUPORT .. dar imi place sa rad de idiotii astia .. precum asta din video !
semnatura !
User avatar
Posts: 16
Joined: 16.01.2007 08:59
PostPosted: 19.01.2007 19:15
asta a fost vreodata la scoala?
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 19.01.2007 19:33
nu cred ca a fost.. care este ..:)
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 208
Joined: 04.01.2007 23:01
PostPosted: 19.01.2007 20:29
Ma declar antimanele total, totusi nu pot sa zic ca exagerez in a-i critica pe cei care le asculta. Dreptul fiecaruia sa-si distruga neuronii cu ce ii face placere. Dar o chestie care m-a socat. Sotul meu a fost de curand pentru o luna in Norvegia la lucru si surpriza: norvegianul la care lucra asculta manele si ii placeau foarte mult. Strainii au inceput sa asocieze manelele cu cultura romaneasca, ceea ce e grav.
User avatar
Posts: 125
Joined: 25.10.2006 06:52
Location: Toronto
PostPosted: 20.01.2007 01:07
Larissa wrote:Strainii au inceput sa asocieze manelele cu cultura romaneasca, ceea ce e grav.


Din pacate Larissa se pare ca ai dreptate.
Am avut si eu neplacuta surpriza sa intalnesc straini care in ideea ca-mi fac o surpriza placuta au dorit sa-mi arate ca au muzica romaneasca ... si m-am trezit ca ascult manele. Asta s-a intamplat si in Europa (Germania) si in Orientul Mijlociu (Dubai) si mai recent in Canada...
"The friendship that can cease has never been real"
User avatar
Posts: 125
Joined: 25.10.2006 06:52
Location: Toronto
PostPosted: 20.01.2007 01:14
.... si citind pe net articole despre/din Romania observ ca si preselectia pentru Eurovision a fost "cotropita" de manelisti...
In cazul in care la Eurovision s-ar califica o manea ar fi o certicare oficiala a fapului ca maneaua este reprezentativa pentru cultura romaneasca :scratchchin:
"The friendship that can cease has never been real"
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2007 08:16
Asa cum au spus si altii, cred ca la un chef merg ascultate cateva manele, si chiar sunt bagate. Cat despre "o manele, am alergie" e o porcarie!!! Daca ati merge la mare, nu in toate statiunile, dar..., si v-ati plimba seara, cate manele v-ar auzi urechile daca ati avea alergie asta ce ar insemna ca veniti acasa "bubosi", sa fim seriosi, cum se manifesta alergia asta?!
E un gen muzical, care din pacate prinde, si a prins! Cati manelisti erau acum cativa ani? Daca lumea a cerut...Acum am vazut un studiu cu modelele "noastre" si pe primele locuri erau manelisti si cei din telenovele, mentionez ca au fost interogati cei din liceu!
Si mai e ceva, cred ca multi care sunt impotriva manelelor sunt mari "muzicieni", cei care asculta muzica rock. Mie de pilda nu imi place, dar asta nu inseamna ca am alergie, muzica rock dusa la extrem, e o porcarie dar ii respect pe cei care asculta(in limita respectului fiintei mele pentru aceasta "grupare"), si as vrea sa spun ceva: urletul nu e sunet muzical! asta ar insemna ca unele piese rock sunt melodii muzicale?!(intrebare retorica).
Iar in legatura cu semi-analfabetismul unora, eu as spune ca sunt in aproape toate genurile muzicale, acesta este gradul de cultura al unora, si in Romania sunt destui!
ps mentionez ca nu sunt manelist, nici nu am acasa manele, serios, pt ca in timpul liber nu ascult asa ceva, dar la un chef sau ceva, merg cateva.


"Ori spui ceva mai bun decat tacerea, ori taci"(Anton Pann).
User avatar
Posts: 64
Joined: 01.12.2006 13:30
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2007 09:12
sa zici ca rock`ul dus la extrem nu e muzica...te inseli rau de tot .. ca "urletul" nu e sunet muzical .. hmmm, is de acord ca nu poate sa placa la toata lumea.. dar e MUZICA si e o muzica in care se canta despre ceva serios, ceva care chiar e gandit .. nu despre "Pumnii mei minte nu are" .
E o muzica agresiva dar e muzica !!
semnatura !
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2007 09:20
SoGo chiar ma asteptam sa imi raspunzi, stiind ca asculti rock, dar ai vazut si tu ai zis ca nu poate sa placa la toata lumea, asa cum e si cu manelele, iar in legatura cu muzica, daca vorbim in termeni muzicali trebuie sa iti spun ca muzica este arta sunetelor, ea se ocupa cu sunetul indiferent de cine e facut si ca ca o mentionare urletul nu e considerat sunet muzical; asa ca poti transmite un mesaj urland dar aia nu inseamna ca e muzica!
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2007 10:41
Nu vreau sa comentez despre manelisti/antimanelisti ci doar vreau sa reafirm ca 90% din liniile melodice de manele sunt sarbesti, turcesti, sau combinatii, ceea ce zic eu sunt creatii muzicale veridice.
Aceste linii melodice s-au dovedit (si ca manele si ca melodii native ale altor tari) ca au ritm antrenant si un succes mare la public.
"Alergia" unora de manele vine de la faptul ca sunt cantate de etnia rroma
(de care multi au din multe motive dispret) care pe aceste ritmuri introduc incultura cantaretilor prin texte si imagini.
E dovedit ca de multe ori omul nu reactioneaza la text ci la linia melodica. Daca ar fi sa traducem textele multor melodii straine (rock, hip-hop, etc) ne-am lua cu mainile de cap pe ce dansam noi.
Sunt totusi de acord cu Alexacdru in legatura cu unele "piese" rock.
Discutiile pot continua la nesfarsit, insa se pare ca toate aceste genuri muzicale pot coexista (si pe piata si la chefuri) devenind o normalitate pe care nu o putem schimba.
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2007 12:31
Bun raspuns Das. Nu cred ca are rost sa continuam, nu stiu ce a vrut sa afle drushca. Daca am vorbi , de pilda de muzica clasica, care e muzica! iar compozitorii au avut o cultura de invidiat, oare ce raspunsuri am avea, la cati le-ar place!?

Posts: 208
Joined: 04.01.2007 23:01
PostPosted: 20.01.2007 13:23
Cred ca nu mi-am pus niciodata problema de ce nu imi plac manelele si uite ca Das mi-a dat raspunsul fara sa pun intrebarea. Cred ca in principal datorita etniei care o canta si nu numai, eu nu sunt rasista. Dar acesti oameni au dat de bani si ma ingretoseaza felul lor de fi ca "bogatani", cum se manifesta, cum se lafaie cu averile lor de iti provoaca greata. Incultura crasa amestecata cu muzica, mizeria morala si banii multi fac o ciorba care cade greu multora!
PreviousNext

Return to Muzica

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron