SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Tur virtual in Muzeul Satului din Sibiu

www.sibiul.ro s-a nascut nu pentru ca Sibiul nu ar fi avut site-uri de prezentare pe net. S-a nascut pentru ca noi am zis ca putem sa facem ceva mai bun, ca putem sa punem pe net tot ce ne-am dori noi sa gasim despre orasul nostru.
Aici vrem sa ne spui tu ce ai vrea sa gasesti pe site, ce crezi ca ii lipseste...ce iti place si mai ales ce nu iti place.

User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.10.2006 10:52
Am reusit sa termin primul tur virtual din Sibiu, deocamdata puteti vedea doar Muzeul in Aer liber din Dumbrava Sibiului, Turul contine 14 imagini panoramice in format mare (fullscreen) si fiecare imagine are unul sau maimulte linkuri de legatura cu alte imagini panoramice din muzeul satului, tot ce trebuie sa faceti este :

1. Sa aveti pluginul de QuickTime instalat .
2. accesati pagina http://www.sibiul.ro/sibiu-virtual-tour/ , cititi rapid ce scrie acolo si apasati pe butonul START :)
3. dupa ce imaginea panoramica cu Intrarea in Muzeul Satului se incarca ( de obicei pe conexiunile din zilele noastre dureaza max 1 minut )apasati butonul mouse-ului pe imagine si trageti de mouse in orice directie, dupa ce ati ametit invartindu-va puteti da click direct in meniul din panorama sau sa pe sagetile verzi care apar in imaginile panoramice.

Ca si planuri de viitor , probabil la turul virtual din Sibiu, care va incepe in Piata Mare, voi face in bila de jos (dupa ce vedeti o imagine panoramica o sa intelegeti la ce ii spun bila de jos) inca doua butoane, unul este HOME, buton care va intoarce la prima panorama din tur si altul SHOW ME ON MAP care va deschide harta sibiului cu un semn in locatia imaginii panoramice.

Deocamdata cam atat .. astept parerea voastra despre turul virtual si astept si alte ideii .. sugestii .. orice, e binevenit :)

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 17.10.2006 04:11
Absolut superbe imaginile panoramice din Muzeul Satului. Great Job !!! Cum le-am vazut le-am si dat forward mai departe la toti cunoscutii mei. Astept cu mare interes pe cele din Piata Mare.
PS Nu stiu exact cum dar imaginile astea panoramice ar trebuie sa ajunga cumva la potentialii turisti de anul viitor. Cu siguranta ca i-ar atrage ca un magnet .

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 17.10.2006 04:15
Inca ceva. Poate ar fi bine sa fie si o varianta in limba engleza.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 17.10.2006 06:22
da, ar fi interesant sa fac si un meniu pt prima panorama in limba engleza :) .. mersi de idee.

hmmm si germana .. avem vreun voluntar, cunoscator de limba germana prin zona :D ?
Image Image Image Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 17.10.2006 07:04
danihalceanu wrote:PS Nu stiu exact cum dar imaginile astea panoramice ar trebuie sa ajunga cumva la potentialii turisti de anul viitor. Cu siguranta ca i-ar atrage ca un magnet .


Cam asta e si ideea noastra... , chiar daca sincer vorbind nu le-am facut doar pentru turisti. Si noi astia care inca suntem in Sibiu cred ca ne clatesc ochii niste poze facute bine... si mai ales acum aceste panorame si tururi virtuale. Si cu ajutoru vostru stim ca o sa le vada cat mai multa lume. (asta in cazul in care va plac :P )
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.10.2006 09:17
pt cei care folosesc programul GoogleEarth am pus pe net si un fisier cu locatia fiecarei panorame din turul Virtual din Muzeul Satului

http://bbs.keyhole.com/ubb/showthreaded ... e/4#649270
Attachments
muzeul-satului-google-earth.jpg
muzeul-satului-google-earth.jpg (68.98 KiB) Viewed 39487 times
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 21.10.2006 22:01
inca o data ovi ne sochezi in sensul pozitiv , cu pozele si tururile virtuale...super! pui in valoare unele locuri din sibiu pe care unii le ignora
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 7
Joined: 17.01.2007 05:32
Location: Toronto
PostPosted: 17.01.2007 05:39
consider ca turul virtual creeat de tine e foarte bun.
ca o observatie numai ... incearca sa explorezi softul tau si vezi daca nu cumva se poate seta o "camera" cilindrica, in felul acesta la pan lateral cel putin, observatorul se afla la aceeasi distanta fata de imaginea virtuala si ea nu e prezentata distorsionat. numai bine ... din Toronto Ady.C
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 17.01.2007 10:23
adrian.c wrote:... se poate seta o "camera" cilindrica, in felul acesta la pan lateral cel putin, observatorul se afla la aceeasi distanta fata de imaginea virtuala si ea nu e prezentata distorsionat...


Imagini panoramice proiectate cilindric am facut de cand am lansat http://www.sibiul.ro ( 2002 - 2003 ) , am zis ca ar fi bine sa mergem inainte si sa nu ramanem la tehnica de acum cativa ani.
La ce le cilndrice dezavantajul este ca nu poti vedea ce este deasupra si ce este dedesupt, chestia asta intr-o biserica, cetate si in orice alta locatie dupa parerea mea este un dezavantaj destul de mare.

Daca vrei ca distorsiunea sa fie mai mica poti face Zoom in :) in felul asta nu mai ai distorsiunea respectiva ( e cam ca o panorama cilindrica ) dar ai avantajul ca poti sa vezi orice din cel punct .. si picturile de pe tavan si parchetul vechi de x ani din muzeul Brukenthal ( in curand ) :D

Mersi pt sugestie oricum :)
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2007 08:21
Da e ceva nou si facut cu gust, sunt tare klumea. Felicitari!

Posts: 10
Joined: 08.06.2007 00:48
PostPosted: 08.06.2007 02:15
am auzit ca se construieste un strand pe langa muzeul satului?! este adevarat?
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 11.06.2007 08:01
uhm , ce bine e sa stai in casa cu dorsalu in scaun si sa faci turul asta, pe calduri de 40 grade afara. saru`mana coane!!!
TOT IO!!!

Posts: 2
Joined: 15.07.2007 13:51
PostPosted: 16.07.2007 22:30
Super beton

Posts: 2
Joined: 16.03.2009 01:19
Location: washington dc
PostPosted: 16.03.2009 01:44
Minunat sa revezi orasul drag si copilaria derulata ca intr-un roman introspectiv al lui Proust. Felicitari !
Wish You Were Here Se dedica varului meu Dan Filip, de Florin PREDESCU






Bradul adus din munti la marginea lumii intre palmieri
loc isi face,
nu e umbra,
nici alta imbratisare cu cerul mai inalta.

Cetina verde,
mi-ai canta de dincolo de ocean, la tine acasa
eu aici in camino real inchinand cu pina colada,
tu cu rachie din prune bistritene unde visul creste in pajistile cu pomi si
adolescente razand in soare sau dansand,
la cules.

Brad fratzane
tu imparti semetia intrecandu-te cu arborii de mango,
aici e zi
la voi e noapte – si tu mergi din casa in casa cu colinda ;
aici e inca zi,
forfota digitala peste supermarketul golit isi tremura rudolph with the red nose song
si iti spui ca nu e decat o alta noapte intre straini,
si tu imi canti despre strada,
muntii cu brazi, cavaleri impietriti in teracota de smarald a Transilvaniei.

Sibiul cu mii de ochi nu doarme,
ninge in Piata Mica,
copiii din noi isi dau drumul cu sania pe dealul ursulinelor.

As vrea sa fii aici,
stiu ca si tu ai vrea sa fiu acolo.
Semper Fidelis !

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 16.03.2009 12:40
florin predescu wrote:Minunat sa revezi orasul drag si copilaria derulata ca intr-un roman introspectiv al lui Proust. Felicitari !
Wish You Were Here Se dedica varului meu Dan Filip, de Florin PREDESCU






Bradul adus din munti la marginea lumii intre palmieri
loc isi face,
nu e umbra,
nici alta imbratisare cu cerul mai inalta.

Cetina verde,
mi-ai canta de dincolo de ocean, la tine acasa
eu aici in camino real inchinand cu pina colada,
tu cu rachie din prune bistritene unde visul creste in pajistile cu pomi si
adolescente razand in soare sau dansand,
la cules.

Brad fratzane
tu imparti semetia intrecandu-te cu arborii de mango,
aici e zi
la voi e noapte – si tu mergi din casa in casa cu colinda ;
aici e inca zi,
forfota digitala peste supermarketul golit isi tremura rudolph with the red nose song
si iti spui ca nu e decat o alta noapte intre straini,
si tu imi canti despre strada,
muntii cu brazi, cavaleri impietriti in teracota de smarald a Transilvaniei.

Sibiul cu mii de ochi nu doarme,
ninge in Piata Mica,
copiii din noi isi dau drumul cu sania pe dealul ursulinelor.

As vrea sa fii aici,
stiu ca si tu ai vrea sa fiu acolo.



(inapoi la TEXT. O sugestie-intentionala Proust nu salveaza discursul din etichete lucioase pe valiza-de-adio. Petecele raman petece...Moda se numeste Piranda.)...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Söflingen/Ulm, Deutschland
Attachments
Wolf von Aichelburg & Florin Predescu.jpg
Wolf von Aichelburg & Florin Predescu.jpg (18.63 KiB) Viewed 27845 times
2.Mircea Ivanescu. 4.Florin Predescu.jpg
2.Mircea Ivanescu. 4.Florin Predescu.jpg (25.26 KiB) Viewed 27844 times
Next

Return to www.sibiul.ro

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron