SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Cu o floare nu se face primavara

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 25.02.2005 14:55
e drept ca daca am vazut o floare inflorita nu inseamna ca a venit primavara, insa daca ne uitam la stadiul strazilor si drumurilor din Sibiu, ne aducem aminte de anii trecuti , cand odata cu venirea primaverii drumurile se umpleau de gropi, cum e altfel se intampla si anul acesta.
Asa ca la noi se pare ca se aplica zicala : " cu o groapa se face primavara"
Nu stiu de ce se intampla la noi in fiecare an acelasi lucru, cum da caldura dupa iarna apar gropi, si nu una doua....sute... si nu micute, adevarate cratere de iti e mila sa mergi cu masina prin oras. Serios , strazile arata asa jalnic , de parca noi am trecut printr-un razboi.
E adevarat ca trec o gramada de tiruri prin oras, dar ... nu dau exemplele tarilor sa zicem bine dezvoltate (Italia , Germanie, Spania etc) iesiti mai fratilor putin in Ungaria si vedeti ca nu au drumuri asa nasoale ca noi. Eu zica , ca firmele care se ocupa de asfaltarea strazilor ar trebui sa dea o garantie pentru ceea ce fac, nu mi se pare normal sa platim taxa aia de drum in preturile benzinei si mai nou ROVIGNETA pentru ca in schimb sa ne rupem masinile in craterele din oras.
Mai tineti minte sloganul "Aici sunt banii dumneavoastra" ???
Cred ca am vazut .... de fapt sunt convins unde sunt...
Attachments
malului.jpg
malului.jpg (36.53 KiB) Viewed 17208 times
canal.jpg
canal.jpg (48.99 KiB) Viewed 17208 times
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 27.02.2005 13:33
ai mare dreptate
chiar citeam in tribuna unde primarul zicea ca gaurile nu se fac de la sare ci de la asfaltul prost :reading: . Si apropo de garantie..sunt convins ca sunt destule clauze pe care le au la mana producatorii in caz de probleme. :sarc: Ex: Stefan ce mare , facuta de la "radacini" si au aparut crapaturi dupa cateva luni........no comment
Sper sa se repare strazile in curand ca ramanem fara masini :surrender:
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 02.03.2005 17:09
e pe mijlocul drumului, ce vrei mai mult? se poate ocoli! ete frate la el... are si pretentii de european!!!
TOT IO!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 02.03.2005 18:46
nu am pretentii de european , dar cred ca niste drumuri decente meritam si noi. Cum am spus platim o gramada de taxe.
Sincer sa spun sunt unul dintre aceia care nu vor sa intre in europa.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 02.03.2005 19:19
eh na... crezi ka le pasa?
TOT IO!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 02.03.2005 20:13
... si Sibiul trebuie sa fie Capitala Culturala Europeana .. pana in 2007 , drumurile sunt un dezastru , foarte multe cladiri din Sibiu sunt in renovare, Podul Garii in constructie , Centura ocolitoare e la inceput ... sper totusi ca pana in 2007 sa se gaseasca bani suficienti pentru terminarea lucrarilor incepute, pentru ca sunt multe, multe rau de tot.

In legatura cu drumurile eu sunt tare curios care este perioada de garantie a drumurilor, pt ca la noi nu cred ca este vreun drum care sa scape de iarna fara crapaturi sau gauri. Pe langa vremea rea care ne deterioreaza asfaltul la noi mai este si un prost obicei, ca dupa ce o lucrare este terminata ne trezim ca mai trebuie facut ceva si trebuie sa spargem o bucata de asfalt, daca se intampla sa fie totul facut bine atunci cu siguranta vom avea ghinion si se sparge o tzeava de gaz si tot trebuie sa stricam ce am facut inainte, alta problema mai este si ca la noi nu se prea finiseaza reparatiile , spargem asfaltul , reparam teava si astupam cu pamantul scos :( cu asfalt mai rar :(
De ex., la noul giratoriu de la gara dupa doar cateva luni de la terminarea lucrarilor GAZU' a sapat o gaura , probabil pt a repara o defectiune, cred ca nici azi nu s-a rezolvat acea portiune din giratoriu :(

Am fost cam pesimist in postu asta, de obicei nu sunt asa dar la starea drumurilor de la noi .. nu se prea poate :(
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 03.03.2005 19:51
ovi.... trebuie sa fie orasul nostru capitala europeana in 2007. de aia toata speranta noastra este sa arate ca una pana in 2007... faza cu "aia de la gaz" e adevarata. fiindca la ora actuala in romania exista aceasta lipsa de comunicare intre 2 societati mari cand se fac reparatii sau lucrari. sperata moare ultima ... so ... sa speram ca va fi mai bine cat mai curand
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 08.03.2005 11:26
and I say:Romania isssss...... my country???!!!!!:))))
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 14.03.2005 18:21
pe bune???
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 501
Joined: 29.06.2005 17:17
Location: Sibiu
PostPosted: 04.03.2007 16:51
Cu o floare nu se face primavara

...dar poti incerca. :roll: :curses:
Attachments
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (23.05 KiB) Viewed 15861 times
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 05.03.2007 19:18
Spuneti ca nu se face primavara cu o floare! De ce nu ii spuneti asta prietenei, iubitei, sotiei, soacrei, mamei sau sefei, dupa caz, atunci cand ii veti darui....o floare, care paleste in fata frumusetii ei?

(Vai....e atat de emotionant si de tacinnnggggg........gata sunt pierdut in melodrame)
Last edited by gigel_cd on 05.03.2007 19:52, edited 1 time in total.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 05.03.2007 19:27
Vroiam sa spun ca nu imi convine ca se face un sens giratoriu undeva, dar ca imi pare bine ca nu mai trebuie sa stau 2 minute la un nenorocit de semafor. Ce conteaza ca e un sant in urma unei lucrari inutile? Oricat m-as invarti in jurul lui.....doar o singura data as trece peste acel sant! (Doamne....unde e gigel si ce ati facut cu el?)
La 100 m de blocul meu(na ca mi-am luat si bloc) era un sant de 15-20 cm adancime. De vreo doua ori l-am astupat eu. Am carat pamant cu sacul dar altii cred ca au avut nevoie de el pentru a-si umple cateva ghivece. Ma rog...dupa ce am schimbat un cap de bara , cineva a pus niste pietris care va ramane acolo pana isi toarna cineva sapa in pivnita si il va lua de acolo. Poate imi voi rupe inca un cap de bara, insa il voi pastra ca si pe celalalt, ca sa am cu ce sa-l conving pe cel ce goleste santul....cand il voi...hmm...sur-prinde!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 05.03.2007 23:52
Poate ca nu vei reusi decat sa il surprinzi... Poate ca el nu a "pierdut"nici un cap de bara...
Nu ai ce sa il convingi, pentru ca el stie un singur lucru: ca are nevoie de o pivnita bine aranjata, poate, ca sa o transforme in crama!
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 06.03.2007 22:02
Am identificat fotografia ta ovi....O.P.3, str. Uzinei. Mi-a sarit in ochi. Adio floare, adio primavara..... si asa ma deprima.
Ador toamna...Totul moare, insa, eu supravietuiesc!


Cat despre crama.....am eu cap (de bara) pentru damigenele lui!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 07.03.2007 00:47
Poate ca si el pastreaza in pivnita un altul pe care sa ti-l poata inlocui...
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!
Next

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron