SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Castiga unul din cele 50 de calendare pe 2005 !!!

Asa incercam sa va multumim pentru ca ne vizitati zilnic si din cand in cand incercam sa premiem pe cei mai fideli vizitatori ai nostrii
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 10.01.2005 11:23
Nu e chiar un concurs pentru ca nu trebuie sa concurati, vrem doar sa vedem ce va place la orasul nostru si ce v-ati dori in plus fata de ceea ce avem acum (poate posturile voastre vor fi citite de persoanele in masura sa si puna in practica ceea ce-si doresc sibienii).
Asa ca in cateva cuvinte spune-ne ce-ti doresti in orasul tau iar noi te vom anunta cum poti intra in posesia calendarului. :wink:

Image

Go 4 it....
PostPosted: 10.01.2005 13:00
Buna ziua!
In acest an mi-as dori sa se materializeze urmatoarele:

* constructia parcului in Piata Mare : cu banci, iarba, flori, arteziana, etc.
* mai multe tasnitori cu apa potabila : cel putin in zonele aglomerate
* reamenajarea intregului Parc Sub Arini; nu doar a zonei centrale
* finalizarea lucrarilor la Stadionul Municipal
* mai multe locuri de parcare
* mai multe spatii verzi
* spatii de joaca pentru copii (sunt aproape inexistente!)
* desfiintarea gradinilor cu zarzavaturi din fata blocurilor
* reamenajarea Parcului Cetatii (Tineretului)
* o alee centrala ca la carte, pavata, fara gropi si denivelari (Nicolae Balcescu) - luat exemplu de la orasul Brasov
* renovarea Garii Mari
* realizarea unui spatiu de agrement in zona Strand-Turnisor (in zona raului Cibin)
* finalizarea lucrarilor la podul garii
* realizare pagina web pentru Filarmonica de Stat si Teatrul Radu Stanca
* mai putine gropi in carosabil
* asfaltarea strazii Alexandru Donici (situata intre Cosbuc si Dealului)
* readucerea la viata a gradinii zoologice
* mai multe cosuri de gunoi - estetice
* mai multe manifestari cultural-artistice

Si ar mai fi destule... dar le las pentru anul 2006.

Va multumesc!

Dorel

Posts: 35
Joined: 14.07.2004 09:41
PostPosted: 10.01.2005 13:43
In 2005 astept materializarea urmatoarelor:
*disparitia statuii lui Gh. Lazar din Piata Mare si aparitia statuii lui Nepomuk
*fluidizarea traficului si cresterea exigentei Politiei Rutiere (amenzi si suspendari de permise fara mila)
*amenajarea de noi parcuri si spatii verzi
*continuarea santierelor de restaurare
*reabilitarea transportului in comun
*reamenajarea cradinii zoologice

Posts: 1
Joined: 10.01.2005 13:57
PostPosted: 10.01.2005 14:16
Apreciez initiativa dvs. in acest sens.
In Sibiu sunt multe de facut. Chiar daca noi, cetatenii, vrem sa facem ceva nu putem decat sa realizam ceea ce ne sta in puteri. Degeaba visam sau criticam; ar fi bine sa incepem noi sa facem ceva. Sunt de parere ca suntem pe drumul cel bun, si, chiar daca nu este cel mai mare oras din Transilvania, Sibiul va deveni cu siguranta cel mai important.

:roll: Ce as dori eu pentru Sibiu:
- curatenie
- drumuri mai bune
- refacerea completa a centrului istoric (inclusiv a Pietei Mari - cu verdeata!)
- extinderea, crearea zonelor verzi, a parcurilor, etc.
- asfaltarea de strazi
- amplasarea de cosuri de gunoi

Ar mai fi inca multe de facut...
User avatar
Posts: 1
Joined: 22.10.2004 03:38
Location: Around the World
PostPosted: 10.01.2005 17:57
Aloha si La Multi Ani!! Ce-mi doresc eu de la Sibiu in noul an? Hmm...pai de cand avem promar de sorginte saseasca s-au miscat multe-n bine-n Sibiu si inca se mai misca, ceea ce e bine. Resurse sunt, bunavointa exista...deci: Bravos celor ce au grija de Urbea Sibiana!!! Ce-mi doresc cu adevarat de la Sibiu se refera la oameni in primul rand. Sa fim mai buni cu ceilalti, mai intelegatori. Sa nu mai auzim manele la maxim la orice colt de strada sau taraba. Sa nu mai avem parte de ignoranta celor care se cred mai bogati material fata de cei carora le-a ramas (doar) bogatia spirituala, sa vedem ca daca cineva are nevoie de ajutor, exista altcineva care poate sa ajute...si chiar o face. Vreau prea mult? Poate. Dar asta este ceea ce-mi doresc eu.

Image

Semnata anonima Image Bigubax
User avatar
Posts: 8
Joined: 25.05.2004 07:43
Location: Sibiu
PostPosted: 10.01.2005 22:55
La multi ani ... un an nou fericit ... vreau sa va felicit pentru cei 2 ani de activitate .. cat despre intrebare ... raspunsul este atat de complex incat nu cred ca as avea timpul necesar sa le insir pe toate ... sunt foarte multe de facut in Sibiu s-au facut foarte multe ... avem un oras pe cat de modern pe atat de istoric .... curatenie fata de anii precedenti este ... mai trebuie sa lucram la imagine .. ma refer aici .. gradini ... parcuri ... renovarea caselor ...si locuintelor care stau prost cu aspectul ... in principiu sunt multe chestii de facut dar suntem pe drumul cel bun ... Sanatate
Totul necesita un mic sacrificiu !

Posts: 12
Joined: 11.01.2005 01:36
Location: Sibiu si Timisoara
PostPosted: 11.01.2005 01:40
Pentru 2005 mi-as dori in Sibiu:

un aeroport mai modern si mai mare
asfaltarea strazilor
renovarea tuturor cladirilor istorice
renovarea garii
transport in comun mai bine organizat

Posts: 2
Joined: 11.01.2005 09:00
PostPosted: 11.01.2005 10:27
spatii de joaca pentru copii
curatzarea salcilor de pe cibin
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 12.01.2005 09:17
Eu mi-as dori sa se continue in modul in care s-a lucrat pana acum.
Nu are rost sa punctam ce, ca au ei grija 8)
User avatar
Posts: 36
Joined: 27.03.2004 13:05
PostPosted: 12.01.2005 10:38
Printre multe altele, cel mai deranjant pentru mine sunt:

1. gara
2. aeroportul

Consider ca astea 2 necesita o renovare completa si o alta structura mai performanta si moderna. Si ca cireasa peste tort, o centura ocolitoare ar da Sibiului mai multa liniste, mai putina poluare si mai multi investitori.

Posts: 2
Joined: 11.01.2005 09:00
PostPosted: 12.01.2005 12:01
:scratchchin: Eu cred caci daca s-ar fi acordat premiu calendare Playboy :yo-yo: .. cred ca ar fi fost mult mai popular subiectul :mrgreen:

Posts: 3
Joined: 25.01.2004 04:02
Location: Mississauga, On, Canada
PostPosted: 12.01.2005 12:50
La Multi Ani si an nou fericit si mai bun tuturor. Sper ca anul acesta in sibiu vor accentua mai mult pe repararea si intretinerea sibiului vechi, pe imbunatatirea drumurilor si nu in ultimul rand pe renovarea locuintelor, fiindca unele arata foarte rau pe dinafara. :))
Sa speram ca se vor efectua.

Posts: 1
Joined: 12.01.2005 18:18
PostPosted: 12.01.2005 18:45
Ce as dori eu sa fie facut in Sibiu in 2005?

+ sa se faca trotuarul pe Vasile Carlova, intre Sos Alba Iulia si Transilvaniei
+ sa se asfalteze Vasile Carlova (portiunea paralela cu Sos Alba Iulia)
+ sa se repare trapta lipsa de la pasajul dintre Dealului si Sos AlbaIulia. Inca nu mi-am rupt gatul, dar nici mult nu mai am!!! Asta o fost chestia imediata.
+ mai multe spatii verzi si mai bine amenajate si intretinute.
+ reabilitarea turnurilor de aparare.
+ zone de agrement (in special pt practicarea sporturilor) mai multe, chiar in colaborare public-privat.
+ o gara mai frumoasa (sa dea si Ministerul Transporturilor bani, ca de la noi da!)
+ incercarea de a elibera Str. Mitropoliei de atatea masini (nu ma gandesc la un corso2, ca e prea mult)
+ incurajarea locatarilor de a-si face curat in zonele verzi de langa blocuri.
+ munca mai n forta la soseaua de centura.
+ curatenie serioasa in Parcul SubArini.
+ Biblioteca ASTRA informatizata.
+ autobuze care circula mai des pe anumite rute.
+ mp3 ale sedintelor de consiliu local pe site-ul primariei.
Si poate multe altele, care nu imi vin acum in minte.

Posts: 1
Joined: 05.12.2004 16:36
PostPosted: 14.01.2005 00:00
Sibiul... un oras superb! Am locuit 3 ani in Sibiu, in perioada 90- 93 si pot spune ca sufar si acum, dupa 12 ani, ca am plecat de acolo. Oare pot spune eu ce mi-as dori in plus fata de ceea ce stiu ca era? Nu cred... Atat imi doresc: ca sibienii sa il pastreze asa cum il stiu eu. Si sunt sigura ca asta se intampla, pt ca toti prietenii pe care ii am acolo isi indragesc tare mult orasul. Ma bucur nespus ca exista acest site pt ca ori de cate ori am ocazia intru pe el si privesc imaginile din Sibiu. Si poate cine stie, peste cativa ani voi putea privii orasul de la fereastra casei mele, pt ca asta e tot ce imi doresc: sa revin in Sibiu. De data asta definitiv.

Posts: 1
Joined: 16.01.2005 23:02
Location: Sibiu
PostPosted: 16.01.2005 23:19
hey......
ce-mi place la Sibiu???? pai aproape tot...... daca ma gandesc la ce s-a facut dupa 2000 in Sibiu, cred ca e cel mai tare oras din tara.... si chiar sunt mandru ca sunt sibian...... totusi, mi-as dori sa apara in Piata Mare alta statuie (dupa reamenajare) si poate n-ar strica nici daca s-ar ocupa cineva de gara...... si daca tot a venit iarna.... poate ceva mai multe investitii in Paltinis

cius
Next

Return to Concurs @sibiul.ro

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron