SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Castiga unul din cele 50 de calendare pe 2005 !!!

Asa incercam sa va multumim pentru ca ne vizitati zilnic si din cand in cand incercam sa premiem pe cei mai fideli vizitatori ai nostrii
User avatar
Posts: 23
Joined: 25.03.2004 10:32
Location: Sibiu
PostPosted: 18.01.2005 17:10
Salutare dragilor!
Spre deosebire de fathma24 eu m-am mutat in Sibiu de numai 3 ani. Nu pot spune ca stiu tot ce se poate despre Sibiu, insa cateva lucruri care mi-ar face placere sa le vad infaptuite aici tot ma incumet sa punctez:

-> cosuri de gunoi : (ieftine/scumpe, mari/mici, estetice/inestetice), ideea e sa fie mai multe.
Am fost de curand intr-o capitala din Europa si mi-a placut ideea simplitatii cu care a fost rezolvata aceasta problema. O teava de 100 cm infipta in trotuar la capatul careia era atasat un inel metalic cu diametrul de aprox. 30 cm, iar pe inelul respectiv era prins un sac de plastic. Ideea este ca erau la tot pasul si sunt realizate la un pret mic.

-> trotuare si strazi: daca am putea scoate noroiul din Sibiu ar fi grozav. Nu exista strada sau trotuar in municipiu pe care sa nu existe gropi si noroi. Ar trebui aplicate amenzi usturatoarea tuturor societatilor si persoanelor particulare care efectueaza lucrari pe spatiul public si care nu curata si refac trotuarul sau partea carosabila asa cum trebuie. Trebuie sa ne gandim la cati bani cheltuie fiecare sibian pe incaltamite si imracaminte si ce neplacut este sa te tot feresti de noroaie.....ca sa nu mai vorbim de autoturisme.

-> locuri de recreere: fie ca e vorba de spatii amenajate pt. cei mici, fie ca e vorba de gradini sau de parcul Subarini, cred ca sunt in asentimentul tuturor cand spun ca trebuie extinse, reamenajate, ingrijite si tratate ca o bogatie si o sursa de relaxare pt. noi toti.

-> transportul public: personal nu l-am folosit niciodata, insa am prieteni si colegi care se plang tot timpul de intarzieri, lipsa curateniei si aglomeratia din autobuze.

-> Gara si Aeroportul: nu conteaza forma de parteneriat si/sau finantare, acestea sunt de importanta vitala atat pt. a sublinia gradul de civilizatie si cultura la care aspiram, dar si gradul de confort care suntem indreptatiti sa-l pretindem municipalitatii si ministerului transporturilor.

-> Piete agro-alimentare: finalizarea celor deja incepute, ingrijirea celor deja existente si desfintarea speculantilor care misuna in Piata Cibin. Piata Cibin trebuie reamenajata din temelii in urmatorii 2 ani. (parerea mea).

Ma bucur sa spun ca in ultimii 2 ani s-au miscat multe in bine, asa ca astept f. multe de la municipalitate.

va multumesc pt. atentie, asta a fost parerea mea :mrgreen:
A person who aims at nothing is sure to hit it.
-Anon.

Posts: 1
Joined: 19.01.2005 19:59
PostPosted: 19.01.2005 20:31
luciano wrote:Nu e chiar un concurs pentru ca nu trebuie sa concurati, vrem doar sa vedem ce va place la orasul nostru si ce v-ati dori in plus fata de ceea ce avem acum (poate posturile voastre vor fi citite de persoanele in masura sa si puna in practica ceea ce-si doresc sibienii).
Asa ca in cateva cuvinte spune-ne ce-ti doresti in orasul tau iar noi te vom anunta cum poti intra in posesia calendarului. :wink


Eu imi doresc LINISHTE !!!
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 20.01.2005 21:42
heya ... voi v-atzi dilit la cerebel? amandote ... mai nenea ... voi nu va uitati ca nu le-o dat bani sa termine viaductul de la gara? credetzi ca o sa se adune atatia bani pentru toate lucrarile? oare va fi in stare sibianul de rand sa dea 100.000 pentru infrumusetarea orashului??? in primul rand sa inceapa sa se schimba unele persoane de la conducerea nationala si sa constientizeze faptul ca suntem un oras DA etc... si sa inceapa sa "toarne" banii si in conturile orasului nostru .... deci pana nu vad asemenea fapte nici nu ma agit sa ma gandesc la anumite lucrari de infrumusetare, de renovare, de ... etc.
totusi ... speranta moare ultima !!! om trai si om vedea (de pe lumea asta sau de pe lumea cealalta)
TOT IO!!!

Posts: 1
Joined: 26.01.2005 10:34
PostPosted: 26.01.2005 10:51
Salutari!
In Sibiu s-au facut multe, dar mai e destul de lucru :) In primul rand, ar trebui sa se rezolve odata pentru totdeauna problema mijloacelor de transport in comun.... nu de alta, dar nu e normal sa stai 30 min in statie pentru un troleibuz/autobuz. Apoi, asfaltarea strazilor si a trotuarelor (sincer, pe unele strazi zici ca sunt transee, nu trotuare!), finalizarea lucrarilor pt. centura ocolitoare (TIR-urile astea sunt criminale, mai ales cand circula noaptea) si pt. reabilitarea centrului istoric al orasului... si o groaza de alte chestii, pe care altii le-au enumerat mai sus.

Ah, si intelegeti oamen buni ca singurul motiv valabil pt. care nu este modernizata gara este ca ea tine de Transporturile Feroviare Romane si nu de primaria municipiului, si ca lucrarile la podul garii au fost intarziate tocmai pt. ca Ministerul Transportului nu a alocat suma pe care se obligase sa o plateasca pt. lucrari. De altfel, Sibiul niciodata nu s-a avut bine cu Bucurestiul, daca stiti ce vreau sa spun... Asa ca vreau sa ii multumesc d-lui primar Johannis, pt. tot ce a facut pana acum si pt. ca a gasit o modalitate sa se descurce si fara fonduri de la "partid". Felicitari! Sunt sigura ca, in 207, Sibiul va arata ca orice alt oras occidental!

PS: Daca ne plangem de gropi... sa stiti ca si in orasele mari din America si Europa sunt... mai rau ca la noi :)
User avatar
Posts: 23
Joined: 25.03.2004 10:32
Location: Sibiu
PostPosted: 27.01.2005 15:29
Adriana Roman wrote: Felicitari! Sunt sigura ca, in 207, Sibiul va arata ca orice alt oras occidental!

PS: Daca ne plangem de gropi... sa stiti ca si in orasele mari din America si Europa sunt... mai rau ca la noi :)


Sunt de acord cand spui ca Sibiul va fi occidental in 207, dar cred ca glumesti daca vrei sa spui 2007. Eu cred ca cel mai devreme in 2015 o sa poti spune ca ai ajuns la un standard aproape occidental, pentru ca nu trebuie sa uitam ca nici ei nu stau pe loc.
In ceea ce priveste gropile, nu cred ca am fost prin aceleasi orase mari din America sau Europa, pentru ca eu nu-mi aduc aminte de prea multe gropi cu noroi. E drept ca au si ei gropile lor, insa noroaie nu prea am vazut. Da' daca spui tu :scratchchin: o sa te cred pe cuvant.
A person who aims at nothing is sure to hit it.
-Anon.
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 28.01.2005 00:31
amin ... tully... vrei ca o tzara intrega sa infloreasca precum Cenushareasa? pe ce lume traieshti? spune-ai ca ai venit in sibiu numai de 3 ani. se pare ca nu ai prins Sibiul ante Johannis... schimbarile si diferentele sunt enorme. noroi mult? uhm ... cam da. fiindca se lucreaza in draci peste tot in orasul asta sa se faca ceva mai bun. si sincer ... chiar reushesc sa termine si lucrarile .. cu chiu cu vai unele ... dar se intrezareshte si finalitatea lor. so ... speranta moare ultima. coshuri de gunoi cum ai descris tu.... inka nu un romania. nu neaparat in sibiu. daca aduci inapoi din mormant pe Tzepesh, atunci vei reushi. pana nu se va ridica simtul civic la un nivel dublu decat acuma ... sau triplu ... nici vorba. o sa dispara pungile alea de nu`i voie. ca de ce sa mai mearga romanu la magazin sa dea 20.000 pe un sul de saci menajeri cand poate sa le dea moka primaria?
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 7
Joined: 22.01.2004 23:21
Location: Chicago, USA
PostPosted: 05.02.2005 13:04
Pentru ca o parte din noi suntem tineri, si in afara de faptul ca suntem invadati cu cluburi unde stau "bagaboantele.. dornice de afectiune :)" cred ca mai avem nevoie si de alt fel de localuri.. cum ar fi de exemplu un Salon pentru distractii care sa contina: club pentru tenis de masa, salon de bowling , sala de biliard, dart, si multe alte chesti din acestea, care toate insumatre la un loc .. pot face un local "misto" .. de care noi sibieni ducem lipsa, si cred ca am avea nevoie , binenteles si la preturi acceptabile :)
Voi ce ziceti .. ?
O zi buna va doresc !
Be a saint! Be a sinner! Just be ...
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 08.02.2005 10:22
kiltek ... un orash nu consta intr`un local de divertisment. e drept ... ar trebui unul ... dar exista locuri de biliard, bowling in Sibiu. tenis de masa ... si din alea ... de dart nu shtiu dar noah ... odata cumpara romanu si face ceva :} ar trebui sa iexiste nishte din alea de infrumusetare a orasului, in sensul de asfaltare cateva strazi laturalnice, curatzenie pe strazi ... tineret mai "treaz" ... si mai constiinciosi oleaka ... nu sa mearga prin birturi in loc sa mearga la ore sau alte chestii :}
TOT IO!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 08.02.2005 12:36
Calendarele va asteapta la Grafitti Computers !!!

Incepand de astazi toti cei care au scris cel putin un mesaj in acest topic sunt asteptati la Grafitti Computers ( Str. Tribunei Nr 12 ) pentru a-si ridica calendarul castigat , cam tarziu a ajuns mosul :xmass: , dar mai bine mai tarziu decat niciodata :D .
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 08.02.2005 17:35
chiar daca s-a terminat "concursul" cu calendarele , eu zic ca se discuta niste chestii interesante aici, asa ca o sa continui
Local unde sa ai tenis de masa, dart, biliard, bowling, toate la un loc nu exista. Posibil ca in cativa ani sa se faca unul, insa e nevoie de multi bani si un investitor serios.
Rasfirate prin oras sunt toate aceste "distractii" dar nu la un nivel acceptabil de prestari servicii. (cu exceptia salonului de bowling).
Recunosc ca nu exista prea multe moduri de a te distra si cateodata chiar ai chef de altceva decat de barusi si discoteci. Singurul cinematograf din sibiu e de toata jena(sunet+proiectie), patinoarul nu arata grozav...asa ca ramane sa ne dam cu sania pe partiile din SubArini 8)
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 11.02.2005 19:45
apropo de sanie in SubArini .... propun o mica ieshire a trupei de "discutatori" de pe http://www.sibiul.ro si de pe hub`ul de sibiu la o sanie mica in parc? merje?
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 11.02.2005 19:46
ca mi`am aduse aminte.... oare unde s`ar putea face un asemenea club "full option"? ca si locatie ma refer...
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 13.02.2005 12:00
ca tot s-a vorbit despre ceea ce dorim sa avem in oras ... imi doresc sa vad finalizat acest proiect intitulat Piata Mare !!!
Attachments
ptamare03_resize_resize.jpg
transformare???
ptamare03_resize_resize.jpg (62.91 KiB) Viewed 22793 times
ptamare02_resize_resize.jpg
... stadiu de lucru
ptamare02_resize_resize.jpg (61.64 KiB) Viewed 22792 times
ptamare01_resize.jpg
ASTA DORESC SA VAD ANUL ACESTA!!!
ptamare01_resize.jpg (39.7 KiB) Viewed 22791 times
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 15.02.2005 12:01
ce e aia galbena din primele doua poze ?
:idea2:
varianta futurista a stratuii lui Lazar ?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 15.02.2005 13:55
Apropo de statuia lui Gh. Lazar se pare ca nu se va mai pune in Piata Mare , sau mai exact spus nu aceeasi statuie, va fi tot a lui Gh. Lazar dar va fi de bronz dupa cum spun cei de la Ziarul Obiectiv :
Ziarul Obiectiv wrote:... Piata Mare ar urma sã aibã alt Gheorghe Lazãr modelat de acelasi sculptor, dar din bronz si care sã stea în picioare. Statuia lui Lazãr va fi mutatã înspre Turnul Sfatului, iar în fata noi clãdiri a Primãriei si a Muzeului Brukenthal va fi amplasatã statuia baronului Samuel von Brukenthal ...


Sunt tare curios cum arata noua statuie :)
Attachments
gh-lazar-piata-mare.jpg
Ultimele zile ale statuii lui Gh. Lazar :D
gh-lazar-piata-mare.jpg (48.5 KiB) Viewed 22772 times
PreviousNext

Return to Concurs @sibiul.ro

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests