SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Refacerea Turnului Portii Cisnadiei ???

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2007 11:37
Nintendo cred ca e un robotel...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.06.2007 11:45
Da..dar a mai bagat link-urile astea cel putin intr-un loc inca. Nu stiu daca nu are de gand sa umple fiecare rubrica cu diareea lui...Ar trebui aruncat din forum daca nu se cuminteste....nu ma bag de fapt e treaba mare a lui care devine a voastra...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg Ulm/Soeflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 11.06.2007 17:06
Cazarma 90 a fost construita intre 1792-1807; la demolare in 1986 s-au vandut caramizi, tigle si barne ca materiale de constructie. Casa unui prieten e partial acoperita cu tigle de-acolo si sunt si azi bine-mersi, spre deosebire de tiglele mai noi de la Record care se fac pulbere. Or fi fost lucrate (arse) mai ca lumea, sau poate argila de sub Lacul lui Binder e mai de calitate...
Attachments
Cazarma 90 1905.jpg
Cazarma 90 in 1905 (vedere spre str Cetatii)
(60.78 KiB) Downloaded 272 times
Piata Unirii 1977.jpg
Vedere de pe hotelul Continental (magazinul Dumbrava in constructie) in 1977
(49.24 KiB) Downloaded 274 times
Cazarma 90 1986.jpg
Cazarma 90 la demolare in 1986
(37.54 KiB) Downloaded 270 times
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2007 08:56
Am sentimentul ca peste un timp va rasari o noua cazarma mult mai frumoasa si mai trainica; poate sub alta forma!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 12.06.2007 09:00
contiuna cu versetul...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2007 10:03
d.p.christian soldier wrote:contiuna cu versetul...


........ca să deosebiţi care este voia lui Dumnezeu, ce este bun şi plăcut şi desăvârşit. Căci, prin harul ce mi s-a dat, spun fiecăruia din voi să nu cugete despre sine mai mult decât trebuie să cugete, ci să cugete fiecare spre a fi înţelept, precum Dumnezeu i-a împărţit măsura credinţei.Ci precum într-un singur trup avem multe mădulare şi mădularele nu au toate aceeaşi lucrare, aşa şi noi, cei mulţi, un trup suntem în Hristos şi fiecare suntem mădulare unii altora....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.06.2007 10:30
Bullseye wrote:Cazarma 90 a fost construita intre 1792-1807; la demolare in 1986 s-au vandut caramizi, tigle si barne ca materiale de constructie. Casa unui prieten e partial acoperita cu tigle de-acolo si sunt si azi bine-mersi, spre deosebire de tiglele mai noi de la Record care se fac pulbere. Or fi fost lucrate (arse) mai ca lumea, sau poate argila de sub Lacul lui Binder e mai de calitate...


Super pozele, nu am mai vazut poze cu cladirea aia din actuala parcare.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.06.2007 10:41
dreamwind55 wrote:Nintendo cred ca e un robotel...


da .. e un robotel care baga spamuri pe forum :2gunsfiring:

Am multe filtre active care sa-i impiedice dar din cand in cand mai scapa cate unul, in statistici vad ca se opresc cateva zeci de mesaje pe zi :(

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 12.06.2007 11:17
pozele sunt de pe forumul Transira. Acolo au aparut prima oara. apoi le-am vazut im mai multe locuri. E bine ca mai circula si poze vechi.
La demolare, toata zona teatrului era plina de sobolani care paraseau cladirea.
Numele de Cazarma 90 vine de la Regimentul 90 Infanterie care isi avea sediul acolo pana dupa razboi

Langa ea, pe Coposu, se vad urmele unei statii de autobuz si ale uneo gradini de vara ("La cloaca", denumirea neoficiala)

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.06.2007 12:05
chisi wrote:pozele sunt de pe forumul Transira. Acolo au aparut prima oara. apoi le-am vazut im mai multe locuri. E bine ca mai circula si poze vechi.
La demolare, toata zona teatrului era plina de sobolani care paraseau cladirea.
Numele de Cazarma 90 vine de la Regimentul 90 Infanterie care isi avea sediul acolo pana dupa razboi

Langa ea, pe Coposu, se vad urmele unei statii de autobuz si ale uneo gradini de vara ("La cloaca", denumirea neoficiala)

Fals ...Gradina de Vara se numea Venetia, parca era in lateral pe mana stanga cum privesti catre intrarea teatrului (sau totusi pe dreapta, deci in fata Cazarmii?, dupa o sursa orala proaspata, chiar unde este acum Dumbrava, am uitat...)),avea un pavilion de lemn destul de mare, partial terasa, partial sala cu geamuri mari de tot....Era foarte, foarte frecventata, clar, in special vara...Aveau un creier cu ceapa....si si cel pane...hm..hm.. A ars (i s-a pus foc?, poate pentru a construi mai cu inima descarcata mai tarziu budele actuale?) daca nu ma insel in 1967?...Era parca o zi de luni, toate liceele (in special Medie 3, acum Goga, cladirea atunci la actuala Uni..) erau pline de sticle cu gatul spart, dar cu lichide, iar liceenii erau beti morti...Nu s-a prea tinut scoala in ziua aceea...
Cloaca era de fapt, da, pe partea cealalta a Bulevardului Coposu, (statia de autobus parca e si acum acolo) sub Zidul Cetatii, inainte de 1 Poarta in zid cum vii dinspre Teatru...Initial s-a numit Patratica(anii 60'; din anii 80': Cloaca) din cauza formei curtii inchise partial cu o gluma de gardulet...
Patratica, resp.Cloaca era penibila dar in lipsa de raposata Venetie... in special Liceenii studiau de zor locatia...
Pe colt, cam cum ar fi coltul Soprului numit Dumbrava care se tot lasa-n pamant de-i plesnesc vitrinele, era o cladire mai veche , galben-chezaresc (cam cum devine ploaia personala dupa bere) unde era o cofetarie-cafenea ordinara si insipida in sine, Kranz (forma veche :Crantz), numita astfel dupa prajitura specifica numai aici servita...Aici am mancat cel mai bun Russisch-Elegant din viata mea, un tort de lamaie si frisca? cu o coaja zaharisita de portocala ca ornament...Loc de hodina loc de racoare pentru toate putorile scolere dupa chiulul obligatoriu de luni dimineata, cand trebuiau vazute proaspat noile 3-4 filme ale saptamanii (cam 7 cinematografe, dar cine mergea pana la 7 Noembrie la Gara Mica sa vada vechituri?).
Dar am trimis o imagine imensa lui ovisopa unde sunt toate in Hermannstadt pe la inceputul sec.XX..Se poate localiza totul ..Si Cazarma 90 apare astfel in ansamblu, nu izolata.. (imaginea are 2,5 MB)...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 13.06.2007 18:43, edited 4 times in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 12.06.2007 13:55
totusi, g-boy, de unde pasa asta exaltata?
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 12.06.2007 18:00
Scuze ca am facut Cloaca "gradina de vara". Dar habar nu aveam cum sa ii spun. Nici prin gand nu am vrut sa pomenesc de Venetia
Am doar ceva amintiri vagi cu multa lume, un difuzor cu muzica de la radio, cu oameni care beau pe jos.
Acum se mai observa in zidul cetatii locul unde se pare ca erau niste cabluri, treptele care urcau pana acolo si fundatiile betonate ale gardului. Statia de autobuz e inca intreaga...
Poate Ovi Sopa va da o tura pe acolo, ca daca se va face parc(are) precis vor disparea urme ale istoriei alcoolice a Sibiului.
Venetia nu am apucat-o.
Stiu doar ca i se spunea "Gradina Venetia" si ca era un loc foarte popular. Oare nu mai exista nici o imagine cu asa ceva?

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.06.2007 19:43
Si eu caut...Dar sa vad pe imaginea asta panoramica de care am scris sus, nu 25 MB, parca numai 2,5 MB, dar sunt toate fleacurile, se vad bine de tot in ansamblu I-am trimis-o acum a doua oara lui ovisopa..singur nu ma pricep s-o introduc, n-am server separat...
Ma uit acuma, dar este o imagine de ansamblu...
Ma bucura pozele cu Cazarma, acum se vede ce-am scris eu, c-au daramat lucru bun, facut pe vecie (s-au straduit mult timp s-o darame. ca tampenia este insistenta!) sa se ajunga la Cort de 2 Mil.EUR (eu stiam de 800.000 EUR, si asta mi s-a parut imens pentru CASA NOMAZILOR)...Cazarma era imensa, aproape toate birourile Orasului erau acolo...Se putea face hotel, han urias, muzeu, primarie in stil si rezistent..Casa Orasului n-ar fi fost rau, polivalenta si incapatoare...Nu,... le-a trebuit Soprul Dumbrava, Casa Sindicatelor (de Incultura) si Treaba aia Cazona...+Continental copiat si standard in toata zona extracarpatica..
Si Ramada acum o vad, e o cladire tipica de anii 60' beton si multa sticla standard si insipida ca toate, ca s-o tii curata trebuie sa lustruiesti la ea toata ziua cocotat sus...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 12.06.2007 19:59
Abia astept sa-i vad cocotati pe schele curatand-o...:P :P :P
ma abtin....sau nu....
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.06.2007 20:18
Image


Zilele astea sper sa reusesc sa pun pe net un album cu poze vechi din Sibiu.
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron