SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Handbalul sibian

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
PostPosted: 19.02.2008 20:41
Asa ca de fotbal vad ca sunt multi interesati,dar de handbal nu am auzit pe nimeni vorbind.io am facut handbal pana in clasa a 11a ,geresatia mea o fost ultima generatie de juniori.acuma mai sunt decat niste copii mai mici de liceu la baieti.si la fete sunt doua grupe de junioare.bine ca ne laudam cu baschetul si ne tziganim cu fotbalul si de handbal nu`i pasa nimanui.erau la un moment dat niste zvonuri ca s`ar vrea organizarea campionatului european de juniori in vara asta la sibiu.dar cred ca au ramas la stadiul de zvonuri.acuma chiar nush daca e cineva devina pt situatia clubului sportiv scolar.dar daca stie cineva mai mult decat mine,daca e vreun fost handbalist pe forum, scrieti aici va rog
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
PostPosted: 20.02.2008 09:09
Tatal meu o facut handbal si o fost in echipa nationala pentru un an sau doi... ma rog, asta o fost demult, prin anii '70, cand era student. Si na... si mie mi-o placut mereu sa ma uit la jocuri de handbal, mi se par mult mai energice, mult mai rapide si reflexele portarilor is impresionante...

Eu din pacate nu am prea facut handbal, am fost si eu cu baschetul in generala si pe urma la liceu cu lenea :lol: Dar na...
Enjoy the silence

PostPosted: 20.02.2008 10:12
3.

...
snip3r wrote:Asa ca de fotbal vad ca sunt multi interesati,dar de handbal nu am auzit pe nimeni vorbind.io am facut handbal pana in clasa a 11a ,geresatia mea o fost ultima generatie de juniori.acuma mai sunt decat niste copii mai mici de liceu la baieti.si la fete sunt doua grupe de junioare.bine ca ne laudam cu baschetul si ne tziganim cu fotbalul si de handbal nu`i pasa nimanui.erau la un moment dat niste zvonuri ca s`ar vrea organizarea campionatului european de juniori in vara asta la sibiu.dar cred ca au ramas la stadiul de zvonuri.acuma chiar nush daca e cineva devina pt situatia clubului sportiv scolar.dar daca stie cineva mai mult decat mine,daca e vreun fost handbalist pe forum, scrieti aici va rog

Nu-i chiar asa...daca s-ar citi atent pe ici-colo in FORUM. o mentiune are @ovisopa parca la topicul cu Stadionul Luceafarul...altele cam am eu..Desi fara prea multe titluri evidente, HANDBALL-ul in Hermannstadt/Sibiu a fost de talie MONDIALA...nu Europeana...(restul lumii n-avea!...sau era sub orice...)

Dar este al naibii de gasit ceva aici cand vrei...prin simplu klick pe cuvant-cheie (Stichwort)....Informatia este deja infernal de bogata...dar nu poate fi eficient folosita...fiindca n-am prea respectat ordinea(uneori nici eu...atunci n-am prea bagat de seama...acum regret!)...
E clar ca de aceea ma lupt sa aduc ordine unde pot..Si de aceea ar fi mai de dorit dorinte sau amintiri in sensul de dorinte sa fie trecute la Mi-as Dori...cu titlul respectiv clar...Handbal sau Strand sau Inot sau Sarituri in Apa, Gimnastica... sau Dirt-Track, sau Circuit-Inchis (motociclism era lucru mare in anii 50-60!) sau BOX (Bibi Stumpf, Negrea!) nu sub un titlu general ca Sport, pentru ca se pierde...
Si ar fi al naibii de necesar sa functioneze html...cum apesi pe cuvantul-cheie (Stichwort) sa se deschida tot ce este referitor la in FORUM....
Deci respectati intai riguros grupa tematica, fara off topic...si apoi las'ca poatje vinje...
Dar problema este... cu Handball-ul in Hermannstadt/Sibiu m-am ocupat ca cercetare particulara preliminara mult...Am link-uri numeroase in rezerva, inca nepuse in pagina...aici pe undeva bagat si ceva poza...dar totul este in limba germana...
Nu am chef sa fac munca bruta de traducator...O sa vina si asta (link-urile-fara traducere!, dar si comentarii pe langa...)...dar aveti ceva rabdare...Pana una-alta, v-as sfatui sa treceti cu dorintele de sport si altele la Mi-as Dori sau daca este vorba de ISTORIA sportului in zona, la ISTORIA SIBIULUI...nu numai CASELE, ci mai mult, VIATA si OAMENII sunt importanti...
Si nu va lasati in topic dusi de nas de fiecare troll, el traieste din raspunsurile voastre...lasati-l sa se usuce...mancam spatiu platit degeaba pentru a-i acorda atentie..Inainte de a raspunde cuprinsi de sfanta manie justificata...numarati pana la 50, beti un pahar cu apa in loc de...ca la Radio Erevan, dati-va peste destele care va mananca..si luati un pahar cu apa in loc de...ca la Radio Erevan (mi-o spun si mie..jette..na..)
.Fiecare pixel aici este platit..
(Si INFO se pierde sub gunoi, dar si sub matura si farasul cu care cureti)...

Nu vreau sa ajut sa se plateasca chiria pentru trolli....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

PostPosted: 20.02.2008 12:06
Stii tu ceva dar nu chiar exact.
Intr-adevar la CSS Sibiu nu exista decat juniori IIIla masculin. Dar e o generatie foarte buna, care promite mult, calificata de pe primul loc la turneul semifinal. Dar trebuie crescuti cu grija si sustinuti pentru a putea vorbi peste cativa ani de o echipa la nivel de seniori.

PostPosted: 22.02.2008 20:16
In sibiu in afara de baschet sportul e la pamant.tin minte k mai aveam echipe si de volei,si de handbal,mai era si rugby-ul,si interul car ne facea sa venim pe stadion cu vreo 2-3 ore inainte sa inceapa meciu.altele erau vremurile.azi daca n-ai bani nu faci nimik cu sportul si sincer nu prea vad sa se bage nimeni cu bani sa se faca ceva

PostPosted: 01.06.2008 18:02
Pai pentru a reveni la topic...handball...

l-am deschis la Sibiul Vechi, fiindca aici iar se amesteca borcanele cu alte sporturi..si cred ca ramanem acolo..pana cand @admin.-ul deschide o sectie intreaga de sporturi..unde fiecare...fotbal, volei, moto, ciclism, natatie, gimnastica, baschet...patinaj...invartit de cerculete pe hoola-hopp...box...lupte..culturism...na..ce-o dat si Orasul mai dihai...
se va vedea reprezentat...
deci deschideti la Sibiul Vechi ..topicul nu prea potrivit acolo...desi simt ca va ambalati tare la inceput si apoi vi se falfaie...dar..asa is oamenii, ce sa-i faci...

Handball.Aparut 1919 Berlin. 1920-21...Sibiu-Hermannstadt:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?p=19337#19337

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Return to Asta nu...