SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Adio, visul frumos s-a terminat

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

CSU Sibiu are nevoie de o minune ca sa mai prinda play-off-ul actualei editii de campionat. Studentii au pierdut meciul jucat sambata seara in sala Transilvania iar Gaz Metan Medias a pierdut surprinzator meciul de la Pitesti. Puse cap la cap, cele doua partide duc la o eliminare aproape sigura a Sibiului din play-off.

Dupa victoria superba de la Rovinari, un final de meci cum rar s-a vazut in partidele Sibiului din acest campionat impresia generala era ca Sibiul avea forta sa atace decisiv pe ultima suta de metri play-off-ul. Dintre toate cele cinci echipe contracandidate la ultimele trei locuri ce duc in final 8, CSU avea cel mai usor program. Trebuia insa sa invinga acasa in toate partidele. Victorie cu Oradea, victorie cu Rovinari, echipa mergea pe un drum bun. Dar a venit dezastrul cu BC Mures.

Fosta echipa a lui Audrius Prakuraitis a aratat un baschet excelent organizat si foarte eficient. Cu Cooley principal servant, Mladenovic un marcator sigur si Forte, omul cu spectacolul, BC Mures a venit la Sibiu sa invinga, si a reusit. Daca Muresul a aratat ca o echipa, CSU a aratat mai degraba ca o adunatura de individualitati. A ramas dupa meciul acesta cu determinarea lui Brown si cu sangele rece al lui Seals. Si cam atat.

Inca din prima faza a partidei s-a vazut ca studentii sunt cu gandurile pe alti coclauri. Markovic da o pasa de curtea scolii, interceptata de Lewis, care deschide scorul. Markovic rateaza una din cele doua libere iar Forte inscrie o treita. Seals reduce din handicap dar acelasi Forte reuseste un cos cu fault si duce scorul la 8-3 pentru mureseni. Muresenii trec dupa bunul lor plac pe sub sau pe langa bulevardul Justin Herdon. Pivotul incepe meciul extrem de apatic. Mladenovic face din el titirez iar dupa doua reusite ale acestuia Prakuraitis e nevoit sa ceara time-out la 13-5 pentru Mures. Markovic revine cu doua puncte iar probabil mustrat de pe banca, Herndon il face afis pe Mladenovic cu un slam dunk. Cu patru puncte primite rapid, Muresul cere la randul sau time-out. Pana la finalul sfertului se merge cap la cap. Cooley si Lewis mai marcheaza pentru mureseni iar pentru CSU Herndon, Brown si Craciun. Primul sfert se incheie cu scorul de 19-15.

Mladenovic inscrie primele doua libere ale sfertului secund. Sibienii parca joaca mult mai determinati. Seals scoate un fault pe aruncarea de trei puncte si marcheaza toate cele trei libere. Acelasi Mladenovic si Liviu Dumitru duc scorul la 25-18. Cu Calota in teren, studentii prin un run de 7-0 si egaleaza. Brown patrunde excelent prin toata apararea si inscrie cu o oferita pe panou. Bata isi marcheaza ambele libere iar pe un contraatac, Kevin inventeaza o noua pasa excelenta, care il gaseste pe Brown liber la trei puncte, 25-25. Avea sa fie singurul momentul in care puteai avea impresia ca CSU va castiga. BC Mures se distanteaza imediat la 8 puncte. Desi dupa o abatere de pasi nefluierata, Dumitru inscrie doua puncte. Lewis marcheaza o singura libera iar Forte reuseste un nou three-points-play. Reusita lui Mladenovic consfinteste run-ul. Calota si Seals tin Sibiul in joc reusind sa impiedice Muresul sa se distanteze. Vine insa finalul de sfert al greselilor copilaresti. Kevin aluneca pe parchet, scapa mingea iar Cooley face 37-30. Acelasi Calota il deschide excelent pe Markovic singur cu panoul insa sarbul face pasi. Cooley inscrie alte doua puncte. Trei faze mai tarziu, Bata inventeaza o pasa de generic, pe la spate, printre doi aparatori, dar Markovic e mai atent la randunicile din tavan decat la minge si o scapa. Totul culmineaza cu cele doua libere ratate de Brown. Sfertul se incheie cu o diferenta de 9 puncte, 43-34.

Dar capacul peste pupaza avea sa fie sfertul al III-lea. In 10 minute, sibienii au inscris doar 9 puncte si au dus de unii singuri Muresul spre o victorie facila. Trimis din nou in teren de Prakuraitis, Atanakovic vrea sa ia meciul pe cont propriu. Cu o singura reusita din cinci aruncari de trei puncte, sarbul da mingi pe tava muresenilor. Recuperarile ofensive ale sibienilor, aproape zero. Prakuraitis cere time-out dupa nu mai putin de sase faze consecutive in care muresenii marcheaza. La 57-41 era deja prea tarziu, nu se mai putea carpi nimic. Sfertul se incheie si mai urat, la o diferenta de 19 puncte. Seals tine aproape de unul singur Sibiul departe de o umilinta. El marcheaza 11 din cele 25 de puncte ale Sibiului din ultimul sfert. Muresul joaca foarte cuminte. Atacuri duse pana la limita timpului, patrunderi rapide ale lui Cooley finalizate cu pase decisive. Lewis si Lapuste marcheaza exact atatea puncte cat Muresului sa nu-i fie teama de o revenire. CSU se apropie pana la 10 puncte diferenta, 71-61 dar Cooley conduce din nou Muresul spre o diferenta lejera de 16 puncte. Meciul se incheie penibil. In ultimele secunde, BC Mures joaca cu Cooley si patru rezerve. Markovic scapa pe contraatac si rateaza un slam dunk, singur singurel. Cu capul plecat, studentii parasesc sala gandindu-se la play-off. Cel de anul viitor.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video