SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING



Copiii sibieni - mari olimpici mestesugari

Stiri din Sibiu: Cultura Adauga un comentariu »

Duminica, 9 mai 2010, la Avrig s-a desfasurat faza judeteana a Olimpiadei "Mestesuguri artistice traditionale", ajunsa la ce-a de a 15 -a editie.
in cadrul competitiei, organizata de Inspectoratul Şcolar Judetean Sibiu alaturi de Consiliul Local Avrig si Clubul Copiilor Avrig si in colaborare cu Complexul National Muzeal ASTRA Sibiu au fost inscrisi 477 de copii, din 28 unitati scolare, reprezentand 16 localitati: Şcolile Generale din : Avrig, Arpasu de Jos, Axente Sever, Bazna, Boita, Carta, Gura Raului, Marsa, Porumbacu de Jos, Racovita, Rasinari, Sacadate; Liceul "Gheorghe Lazar ", Avrig; Centrul Şcolar pentru Educatie Incluziva Turnu Rosu; Cercuri din cadrul Cluburilor Copiilor si Elevilor din Avrig, Cisnadie, Agnita, Medias; Grup Şcolar Marsa; Centrul Parohial pentru copii – Parohia Cisnadie II si nu in ultimul rand din orasul Sibiu: Şcoala cu clasele I-VIII "Regina Maria ", Şcoala cu clasele I-VIII "Mihai Eminescu ", Şcoala Generala Nr. 18, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentara "Terezianum ", Grupul Şcolar de Constructii si Arhitectura "Carol I ", Colegiul National Pedagogic " Andrei Şaguna ", Colegiul National " Octavian Goga ", Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu ", Parohia Ortodoxa Romana – Intrarea in Biserica a Maicii Domnului Lazaret II.

Micii mestesugari au impresionat si in acest an, prin cunostinte practice si teoretice, juriul apreciind 46 Premii I:
  • tesut: Ioana Puscas, Ardelean Andreea, Stoica Ramona, Clubul Elevilor Avrig, Cercul de Etnologie si Folclor, instructor Rodica Ispas;
  • confectionat papusi in port popular: Cercul de confectionat papusi, Şcoala cu clasele I-VIII "Regina Maria ", instructor Anca Munteanu;
  • confectionat masti: Lepadat Adrian, Todor Viorel, Predescu Iulian, Grupul Şcolar de Constructii si Arhitectura "Carol I " Sibiu, instructor Ana Negoita; Vladeanu Claudiu, Şcoala generala cu clasele I-VIII Avrig, instructor Oana Mihaela; Bojica Laurentiu, Tatu Monica, Coserean Bianca, Clubul Copiilor si Elevilor Cisnadie, instructor Sanda Candea;
  • icoane pictate pe sticla: Campean Tudor, Limbasan Radu, Ciular Vasile, Ludwig Anita, Campean Raluca, Magdalin Roxana, Ciular Ana Maria, Ghila Ioana, Vlad Cristian, Şcoala Generala Bazna, instructor Radu Gabriel; Iulia Maria Tatu, Şcoala cu clasele I-VIII Cirta, instructor Tudorel Aurel Dragut; Scorobet Andreea, Şcoala cu clasele I-VIII Racovita, instructor Anca Georgeta Bucur; Ana Baciu, Bungeanu Cristina, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentara "Terezianum " Sibiu, instructor Popa Maria; Puia Paul, Baciu Ana, Şcoala Generala Nr. 18 Sibiu, instructor Popa Maria; Botoroaga Brianna, Alexandra Iurian, Razvan Zarnescu, Liviu Popa, Blaga Radu, Şcoala Generala "Regina Maria " Sibiu, instructor Florinela Stangu; Adela Vonica, Pelisanu Eliza, Marginean David, Colegiul National " Octavian Goga ", instructor Simona Vonica; Banu Mihaela, Grupul Şcolar de Constructii si Arhitectura "Carol I ", instructor Ana Negoita; Ispas Ioan Alexandru, Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu " Sibiu, instructor Cristi Ispas; Vremea Ana Maria, Vremea Florin, Cernea Daniela, Tulban Raluca, Clubul Elevilor Avrig, instructor Gabriela Malanga; 
  • icoane pictate pe lemn: Maxim Daiana, Clubul Copiilor Cisnadie, instructor Iulia Sava; 
  • icoane de vatra: Limbasan Radu, Şcoala generala cu clasele I-VIII Bazna, instructor Radu Gabriel; 
  • pirogravura: Maria Teodora Dragut, Valentin Ştefan Dragut, Centrul Parohial pentru copii – Parohia Cisnadie II, instructor Iacob Camelia Nicoleta;
  • incondeiat oua: Maria Teodora Dragut, Centrul Parohial pentru copii – Parohia Cisnadie II, instructor Iacob Camelia Nicoleta;
  • mobilier pictat: Arta Maria Vlajie, Colegiul National Pedagogic " Andrei Şaguna " Sibiu, instructor Benonia Vlajie.

S-au mai acordat 37 Premii II, 17 Premii III, 13 Mentiuni, 9 Diplome de participare.
Felicitam toti participantii, fie ei concurenti sau instructori, asteptandu-i pe ocupantii locului I sa reprezinte judetul Sibiu la faza nationala a Olimpiadei, care va reuni peste 150 de copii de pe tot cuprinsul tarii, maestri in ale artei populare, in perioada 20–25 august 2010, in Muzeul Civilizatiei Populare Traditionale ASTRA (Muzeul in aer liber) din Dumbrava Sibiului.
Multumim Directiei pentru Cultura, Culte si Patrimoniu Cultural National Sibiu pentru colaborare.

Elena Gavan, muzeograf,
Muzeul Civilizatiei Transilvane ASTRA
de Elena Gavan
Sursa: www.sibiul.ro
Med Elite



Ai ceva de comentat ?

Da o nota acestei stiri ( mai mare, mai buna ) :

1

2

3

4

5




Alte stiri adaugate luni, 10 mai 2010






Poza Zilei Sibiu - Raliul Sibiului 2020

Raliul Sibiului 2020
~ 25 noiembrie 2020 ~
2003  2004  2005  2006  2007  2008   2009  2010  2011  2012  2013  2014

Tur Virtual in Sibiu
Tur Virtual in Sibiu
( actualizat in 18 05 2010 08:39 )
Poze din Sibiu
Poze din Sibiu
( actualizat in 17 august 2020 )
Loading
Atractii turistice
Atractii turistice
( actualizat in 26 11 2012 09:17 )
Sibiu Video
( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video
Evenimente in Sibiu
Evenimente in Sibiu
( actualizat in 02 iulie 2019 )
Loading
 

Like Us on Facebook Follow Us on Twitter