SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

CSM Sibiu - Victorie pentru onoare

Stiri din Sibiu: Adauga un comentariu »

CSM Sibiu s-a impus miercuri după-amiază în derbiul de la Resita, cu Universitatea, scor final 40-35. Sibiencele, deja promovate în Liga Natională, au luptat pentru onoare într-un oras unde au suferit de fiecare dată în acest sezon din cauza arbitrajelor ostile.

După un drum extrem de lung si obositor, echipa ajungând la Resita cu câteva minute înainte de startul partidei, handbalistele CSM-ului au reusit să facă un joc foarte bun, în ciuda unui nou arbitraj părtinitor fată de gazdele întâlnirii, asa cum mai fusese si în cazurile anterioare. Scorul a fost strâns în debut, însă după opt minute, sibiencele se distantaseră la 5-1. Ajutate de ,,cavalerii fluierului" , resitencele au redus diferenta la numai un gol gol (6-5), în minutul 12. După o nouă perioadă fastă pentru oaspete, distantate din nou pe tabelă (16-12), câteva greseli în defensivă ale elevelor profesorului Gheorghe Bădianu au făcut ca diferenta la pauză să fie din nou minimă, 17-16. A doua repriză, meciul a continuat să fie disputat aproape întreaga perioadă de timp. Pregătirea fizică superioară a sibiencelor a fost atuul care a iesit la iveală cu două minute înainte de final, când CSM avea deja victoria asigurată, 39-31. Iarăsi au intrat în scenă arbitrii, care au mai împins o dată de la spate gazdele si, într-un singur minut, Universitatea a punctat de patru ori, în timp ce oaspetele au reusit numai o dată să perforeze poarta adversă. Totusi, victoria sibiencelor a fost incontestabilă, 40-35, si toate gândurile se îndreaptă spre ultimul joc al sezonului, de la finele săptămânii viitoare, când, la Sibiu, soseste ocupanta locului secund al seriei, LPS Slatina. Atunci când CSM va fi lipsită de aportul portăritei titular Lavinia Diaconeasa, programată vinerea viitoare pentru operatie la piciorul care i-a făcut probleme în ultima jumătate de an.

Primul derbi de Ligă

Cel mai bun tânăr cuplu de arbitri al Sibiului, Bogdan Dordea-Andrei Zăulet a arbitrat la mijlocul acestei săptămâni cel mai important meci din cariera lor în acest an. Cei doi au fost delegati de FRH să conducă restanta din Liga Natională dintre ,,U" Jolidon Cluj si HCM Roman, echipe ce dispută în acest weekend returul semifinalelor Challenge Cup, unde s-ar putea reîntâlni în ultimul act. Partida s-a încheiat egal, 26-26, scor care avantajează ambele formatii. Bogdan Dordea si colegul său originar din Rm.Vâlcea au fost în prima repriză certati pentru unele decizii de cei doi antrenori, însă l-au final au primit felicitări pentru evolutia lor, fiind notati cu 8. ,,Usor nu a fost. Jucătoarele clujene sunt recunoscute că înjură pe teren arbitri, dar la noi nu a fost cazul. Antrenorii au mai protestat, asa sunt ei, însă l-a final am dat mâna si si-au cerut scuze că au fost mai aprinsi în timpul jocului" , a dezvăluit Bogdan Dordea. Cei doi arbitri vor mai avea de condus alte două meciuri tari din prima ligă, sâmbătă si duminică. Mai întâi vor arbitra Lignitul Tg. Jiu-,,U" Cluj (masculin), apoi HC Zalău-Astral Posta Câlnău (feminin), ambele dueluri extrem de importante pentru evitarea retrogradării.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video