SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

CSU Atlassib - Ca si calificati

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

CSU Atlassib este cu un picior in Final Four-ul Cupei Romaniei la baschet, dupa victoria cu 89-80 (24-19; 13-21; 25-20; 27-20) cu Gaz Metan Medias, dar pana la meciul retur, din 13 februarie, cele doua formatii se vor intalni din nou la sfarsitul saptamanii, in prima etapa a campionatului.
CELE DOUĂ formatii au facut spectacol, sambata seara, in sala Sporturilor din Medias. Gaz-ul a dat recital la aruncarile de trei puncte, prin Mojica (6), Marjanovic (5) si Dumitrescu (3), in schimb ce Clavon, Smith si Harcher au incantat prin patrunderi si slam-dunck-uri. Meciul a fost echilibrat pana in ultimele doua minute, cand elevii lui Peter Schomers au profitat de caderea fizica a jucatorilor gazda si au obtinut o victorie care le permite sa abordeze relaxati returul.
Mediesenii au inceput in forta meciul si dupa primele doua minute aveau 6-0. Oaspetii s-au dezmeticit putin mai greu, dar cand au facut-o au inceput sa preia conducerea (7-6, 16-11). Clavon si Smith au fost armele principale in revenirea Sibiului, in timp ce pentru medieseni, Mojica a incercat sa tina pasul cu adversarul, iar Marijanovic si Dumitrescu au pastrat Mediasul aproape cu cate o aruncare de la distanta. CSU s-a aparat insa foarte exact si agresiv, astfel ca a terminat in avantaj primul sfert, 24-19. Partida era insa departe de a fi jucata. Gaz-ul nu s-a predat niciun moment, in special datorita americanului Mojica care a reusit trei aruncari de la trei puncte in acest sfert. Ba mai mult, ei au revenit in joc si au reusit sa anuleze rapid avansul luat de CSU. Au restabilit egalitatea, 32-32, pentru ca o aruncare de la aproape 9 metri a lui Mojica sa-i readuca in avantaj, 35-32. Au incheiat sfertul cu opt puncte avans (21-13), iar la vestiare s-a intrat cu 40-37 pentru Gaz Metan.
iN CONTINUARE s-a mers cap la cap, niciuna din echipe nereusind sa se desprinda decisiv (40-40, 53-54, 57-60 si 60-62 la finalul sfertului trei). Repriza decisiva a inceput in forta pentru Gaz Metan, care a marcat de trei ori consecutiv de la trei puncte, si a dus scorul la 69-64. Marjanovic si Mojica si-au continuat recitalul aruncarilor de la distanta (in sfertul 4 18 din cele 20 de puncte au fost din aruncari de la trei puncte), in timp ce sibienii s-au mentinut in joc datorita inteligentei cu care s-au aparat, de multe ori chiar in terenul advers. Tentativa de evadare a Mediasului a fost contrata rapid de sibieni, care dupa „furia " de trei puncte a gazdelor au revenit, 70-69. La mijlocul ultimului sfert, castigatoarea era departe de a fi cunoscuta. Tabela se modifica in favoarea ambelor formatii la fiecare cateva secunde (74-72; 74-76, 77-76). Ultimele doua minute au fost de cosmar pentru Gaz Metan. Elevii lui Horia Rotaru au picat inexplicabil, pe final, fapt ce a facut ca experimentatii jucatori ai lui CSU sa se impuna cu 89-80, insa diferenta putea fi chiar mai mare, daca Mojica nu termina meciul cu o noua aruncare de trei puncte. Partida retur se va disputa in 13 februarie, in Sala Transilvania.
in celelate meciuri ale acestei faze, detinatoarea trofeului, Asesoft Ploiesti a invins, in deplasare, pe Dinamo cu 92-92, iar Elba Timisoara a castigat la Valcea cu 75-64. Jocul dintre Rapid si BCMUS Pitesti s-a disputat, aseara, dupa inchiderea editiei.
AU MARCAT: Mojica 32 (6x3), Marjanovic 21 (5x3), Dumitrescu 11 (3x3), Bubanja 8, Jucan 6, Vajda 2, pentru Gaz Metan, respectiv Clavon 24 (1x3), Hatcher 22, Smith 21 (1x3), Barbary 10, Triplett 7, Craciun 6, pentru CSU Atlassib.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video