SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

CSU Sibiu castiga, CSU II, umilita

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Prima zi a memorialului `Elemer Tordai` a fost cu doua fete pentru CSU care a fost nevoita sa angreneze doua echipe in competitie. CSU Sibiu II a pierdut in fata celor de la BCA Pitesti cu 47-107, de la 17:00, iar CSU Sibiu a castigat cu 84-67, in meciul impotriva lui BC Tg-Mures de la 19:00. Divizionarii B, carora li s-a alaturat cativa membrii din lotul cel mare, Lefter, Pui si Tanase, nu au izbutit sa se apropie de gruparea din Pitesti. Primul sfert a fost echilibrat, terminat de CSU II cu 17-18. De aici a inceput declinul total, pentru ca la jumatatea meciului argesenii conduceau cu 55-29. Ce a urmat nu a fost greu de inchipuit. Scorul final in defavoarea sibienilor a fost mai mult decat o umilinta: 47-107 si cei aproximativ 100 de fani ii asteptau pe `studentii` sa spele rusinea. La 19:00 a inceput partida dintre CSU Sibiu si BC Tg. Mures in prezenta a celor 500 de suporteri adunati. Grupare de pe Cibin a inceput cu echipament alb-negru si banderole de doliu la mana. Meciul nu a inceput bine pentru CSU, Brown a gresit, iar Muresul a deschis tabela de marcaj prin doua libere transformate. Dupa trei minute de joc si doua puncte inscrise, Roland egaleaza si el cu doua libere. Situatia nu sta bine nici mai departe. La jumatatea sfertului este egalitate 5-5, iar mingea parca se incapataneaza sa intre in cos. Dupa inca doua minute, balanta atarna spre Mures care se distanteaza la 9 puncte. Din cei cinci introdusi in teren de Clavon, Haiduc, Calota, Calvin, Johnson si Brown, doar Calota si cu Calvin Roland izbutesc sa reduca diferenta prin cosurile date, iar meciul se echilibreaza. Spre finalul sfertului, Roland aduce pentru prima data CSU in avantaj, scor final 17-15. Tot acesta inscrie cat nu o fac altii pe toata perioada meciului, 8 puncte. Sfertul doi este inceput cu primul cos de trei a lui Brown, insa nu este suficient. Ambele echipe se perinda de la un cos la altul si nimic nu le iasa. in cinci minute, `studentii` inscriu doar 5 puncte. Lucrurile se schimba prin Johnson si recuperarile acestuia maresc diferenta la 8 puncte. Greselile muresenilor adancesc si mai mult distanta dintre cele doua echipe. Presingul nu le iese deloc oaspetilor. Johnson da si el primul cos de trei, iar impreuna cu Haiduc formeaza cuplul perfect, primul recuperand, iar cel din urma inscriind. La finalul sfertului, CSU conduce cu 43-27. Veniti de la vestiare, BC Mures incearca sa recupereze terenul pierdut, dar nu reusesc. Calota incepe sa greseasca mult dar intra `in actiune` ‚Johnson cu recuperarile. CSU ajuge la o diferenta lejera de 20 de puncte. La jumatatea sfertului, `isi spala rusinea` si Andrus cu primele puncte, pana atunci comitand multe greseli. Situatia incepe sa incline spre BC din cauza gazdelor care nu mai reusesc sa controleze mingea. Calota nu se poate aduna, Dohi nu face fata duelului unu la unu, ca urmare sfertul se termina 58-48. Ultima parte a meciului este echilibrata. Brown da multe cosuri de trei, insa recuperarile rapide ale muresenilor nu permit gazdelor sa se distanteze. Intra in actiune cuplul Johnson- Haiduc, iar situatia ramane stabila. Este randul lui Calota sa-ti ia revansa, iar in doua minute inscrie 6 puncte. Andrus inscrie ultimul cos de trei al partidei, terminata cu scorul de 84-67. Pentru CSU sibiu s-au remarcat: Calota 16p (2x3), Haiduc 16p, Brown 14p (2x3), Johnson 14p (2x3), Calvin 13p, Andrus 5p (1x3) si Ban 4p (1x3).

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video