SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Decisiv pentru disputa Medias - Cluj

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Disputa dintre Gaz Metan Medias si U-Mobitelco Cluj Napoca a avut nevoie de un meci cinci pentru a stabili echipa ce va da piept cu Asesoft Ploiesti in finala campionatului national de baschet. Ultimul meci din aceasta serie s-a disputat aseara, pe terenul clujenilor.

Potrivit situatiei din clasament la finalul campionatului regulat, clujenii plecau ca favoriti in disputa cu Gaz Metan Medias. Locul II obtinut de clujeni le oferea acestora avantajul terenului propriu in seria de cinci meciuri. Pe de cealalta parte, mediesenii veneau cu cel mai mare buget din campionat si cu o echipa de-a dreptul de temut, care, insa, a comis multe greseli copilaresti in timpul sezonului regulat, explicatie pentru locul III ocupat la final. Avantajul terenului propriu pentru clujeni s-a spulberat inca din primul meci. Mediasul a venit la Cluj pentru primele doua meciuri cu un singur obiectiv, sa ia cel putin un meci si sa mute decisivul pe teren propriu. Obiectiv indeplinit inca dupa primul meci, castigat de medieseni cu scorul de 67-65. Presiunea a cazut astfel pe umerii clujenilor. Un al doilea esec pe teren propriu ar fi facut aproape imposibila calificarea in finala. Motiv pentru care U Cluj a pornit ca din pusca in meciul secund, castigand primele doua sferturi la pas. Mediasul a facut insa un sfert trei ce i-a dat fiori de gheata pe sira spinarii lui Marcel Tenter. Tanarul tehnician clujean a reusit insa sa isi struneasca elevii si sa castige meciul II cu scorul de 78-72. Chiar si de la 1-1, Mediasul pleca din postura de mare favorita pentru accederea in finala. Cu doua meciuri pe teren propriu era greu de crezut ca `gazarii` vor scapa calificarea printre degete. Mai ales ca au castigat meciul trei, primul de pe teren propriu. Clujul a contat in primul sfert, castigat la patru puncte diferenta, dupa care elevii lui Soce au inceput sa toace marunt apararea clujeana si au castigat meciul. Mitchell, Ivanovic si Nicoara au marcat 66 din cele 83 de puncte ale mediesenilor in meciul III. De cealalta parte, Silvasan a facut din nou un meci splendid. Extrema clujeana a stralucit in play-off, comparativ cu sezonul regulat. Shooterul clujenilor a reusit 20 de puncte in meciul III. Meciul IV putea sa fie cel care poarta catre finala pentru Gaz Metan. Insa, la fel ca intreaga serie, meciul s-a desfasurat in oglinda. Meciurile I si III si II si IV au semanat intre ele ca in oglinda. Constienti de faptul ca e ultima lor sansa, clujenii au tras tare in primele doua sferturi, exceptand minutele de debut. Gazul i-a bagat in corzi pe elevii lui Tenter din prima secunda de joc iar pana s-au trezit din `croseele` inaugurale, clujenii erau condusi cu 10-0. Ceea ce face cu atat mai remarcabila revenirea lor in joc. Pana la finalul sfertului de debut, clujenii au reusit un run de 21-7, performanta extraordinara pe un teren advers. Pe val, clujenii s-au distantat si in sfertul secund, la pauza avand 10 puncte avans. Sfertul III, ca deobicei am putea spune, a apartinut in totalitate mediesenilor. Reveniti de la cabine, gazarii au recuperat in 10 minute intreaga munca a clujenilor, finalul sfertului III gasind, din nou, la egalitate cele doua formatii, 60-60. Morris, Silvasan si Dykes au fost insa decisivi in ultimul sfert pentru clujeni. In ciuda partidei exceptionale facute de Ivanovic, clujenii au luptat din greu pentru fiecare minge si au reusit sa mute meciul decisiv pe propriul lor teren. Statisticile primilor trei marcatori ai Clujului sunt aproape identice, Silvasan, Dykes si Krstanovic avand fiecare cate 17 puncte, secondati de Morris cu 14, fapt ce explica foarte bine jocul de echipa al clujenilor. De cealalta parte, ofensiva mediesenilor a parut haotica, baza fiind pusa aproape exclusiv pe Ivanovic, autor al 27 de puncte. Meciul V dintre cele doua echipe s-a disputat aseara, dupa inchiderea editiei. Invingatoarea din meciul de duminica va juca o finala din sapte meciuri cu campioana ultimelor sezoane, Asesoft Ploiesti, care a trecut cu scorul general de 3-1 de Steaua Bucuresti.

( actualizat in 27 07 2020 07:25 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video