SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

„Destine“ amanate pentru retur

Stiri din Sibiu: Adauga un comentariu »

Cele doua meciuri de baraj pentru Divizia A au opus, sambata, patru formatii al caror obiectiv, de a juca in sezonul viitor pe prima scena, s-a amanat pentru finele celei de-a doua manse, nu atat prin prisma rezultatelor, ci mai cu seama avand in vedere desfasurarea ostilitatilor. Daca dificultatea misiunii galatenilor a crescut proportional cu debitul Dunarii in urma unei furtuni, apele Begai par ceva mai linistite, dupa victoria la doua puncte, venita pe fondul unei partide realmente de infarct. Determinarea carateristica antrenorului buzoian Ion Viorel, afisata din plin pe vremea cand evolua in teren, s-a transferat, pare-se, in atitudinea jucatorilor de langa Vulcanii Noroiosi. Asadar, pana la lovitura de teatru, „inscenata“ in mijlocul vulcanului alb-violet de pe „Dan Paltinisanu“, nu a mai fost decat un pas. In timp real, numai 26 de minute. Atat a fost necesar ca reprezentantii celui de-al doilea esalon fotbalistic sa ingroape sperantele de mentinere in cartile Diviziei A ale amfitrionilor. A marcat, in minutul 13, Gheorghe. Peste alte 13 fatidice minute, a concretizat Petre. Nu se scursese nici macar o jumatate de ora si Timisoara cadea ranita in fata avantului out-siderilor. Impotriva tuturor aparentelor, banatenii n-au cedat, iar fotbalul vazut in oglinda intregului campionat – fara nerv, bazat pe haos – s-a estompat treptat, primul semn fiind dat de Zanc (’28). O data cu debutul celui de-al doilea mitan, s-a instalat, cu acte in regula, fotbalul generator de infarct. Primele simptome, golul lui Silvasan (’54) si al lui Batranu (’59). Concomitent, 20.000 de suporteri „alb-violeti“ au reinviat „religia“ Politehnicii. Sperantele de insanatosire a fotbalului banatean isi facusera aparitia. Pana la un punct, echivalent cu reinstalarea egalitatii – Apostol (’68) – pentru a reporni din acelasi loc. Autorul desprinderii, Ciprian Prodan (’71). In rol de mare maestru, antrenorul Gigi Multescu, care l-a introdus pe Oprea, autorul pasei decisive. Tot Oprea, in minutele de prelungire, a sporit sansele de mentinere, oprind tabela la scorul de 5-3, pe cat de periculos, pe atat de necesar pentru timisoreni. De partea cealalta, Ion Viorel a explicat declinul din repriza secunda „La pauza, le-am spus ceva jucatorilor mei, dar ei nu au tinut cont de sfaturile mele, lucru pe care nu pot sa mi-l explic. Nu am jucat astazi, dar sigur voi intra pe teren in meciul retur. Daca as fi intrat la pauza, nu am fi pierdut meciul“. Altfel, cunoscutul suporter „alb-violet“, prezent in inima galeriei, secretarul general al PSD, Cozmin Gusa, a promis asigurarea transportului galeriei pentru meciul retur, prin intermediul organizatiei PSD Timis. Pentru aceasta va pune la dispozitie zece autocare. La Dunare, notiunea de fotbal se asociaza mai degraba cu aceea de matineu. In fata oradenilor, trupa lui Costel Orac a infatisat acelasi joc ambiguu, dublat de irosirea unei puzderii de ocazii. La adapostul golului lui Cornea (’29), gazdele au sperat la desprindere in partea secunda. Vrajitoarea a dat insa totul peste cap in minutul 45, cand a egalat din penalty. Astfel, baricadati in aparare, oradenii au mai cedat o singura data, la punctul lui Gurita (’67), parasind Galatiul cu mari sperante insa, in acelasi timp, ocrotiti de sansa.

( actualizat in 27 07 2020 07:25 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video