SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Echipa nationala, aproape de o noua ratare a participarii la un turneu final

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Seria de rezultate negative i-au atras selectionerului Razvan Lucescu multe critici din partea oamenilor de fotbal. Razvan Lucescu a fost contestat pentru ca il convoca pe mijlocasul George Florescu, desi acesta nu era titular la echipa sa de club Alania Vladikavkaz.

Primul meci din 2010 a avut loc la 3 martie la Timisoara, cand prima reprezentativa a intalnit intr-o partida amicala echipa Israelului. Israelienii s-au impus cu scorul de 2-0 prin reusitele lui Benayoun si Barda. Meciul cu Israel a fost primul in care echipa nationala si-a schimbat echipamentul complet galben, trecand la cel rosu. in aceasta partida Razvan Lucescu nu a putut conta pe serviciile lui Adrian Mutu, care era suspendat in cazul sibutramina, si al lui Cristian Chivu, nerefacut inca dupa accidentarea suferita la cap in meciul Chievo - Inter Milano.

Meciul cu Ucraina, disputat la 29 mai la Lvov a reprezentat o noua infrangere pentru echipa pregatita de Razvan Lucescu. Una dintre organizatoarele Campionatului European din 2012 s-a impus cu scorul de 3-2. Pentru tricolori au marcat Tamas si Daniel Niculae, in timp ce unul dintre golurile ucrainenilor i-a apartinut capitanului Cristian Chivu, care a deviat in propria poarta un sut al unui jucator ucrainean.

Imediat dupa meciul din Ucraina, lotul echipei nationale s-a deplasat in Austria, la Villach unde a efectuat un stagiu de pregatire ce a cuprins si doua partide amicale, cu Macedonia si Honduras. in prima partida, disputata la 2 iunie, Romania a cedat in fata Macedoniei, acesta fiind cea mai surprinzatoare infrangere din acest an pentru prima echipa.

Dupa trei zile, Romania invingea reprezentativa statutului Honduras cu scorul de 3-0 prin reusitele lui Daniel Niculae, George Florescu si Mirel Radoi. Reprezentativa Hondurasului se afla in pregatire pentru turneul final al Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Ultima partida amicala inaintea debutului in preliminariile Campionatului European din 2012 a avut loc la 11 august, cand la Istanbul Turcia reusea sa se impuna cu scorul de 2-0, prin reusitele din finalul partidei ale lui Emre si Arda Turan. Meciul de la Istanbul avea sa fie ultimul in acest an la echipa nationala pentru Banel Nicolita. Nicolita fusese introdus pe teren in minutul 77, iar dupa reusita lui Arda Turan din minutul 86, selectionerul Razvan Lucescu avea sa-l inlocuiasca pe mijlocasul stelist.

Debut cu stangul

Debutul in preliminariile Campionatului European a avut loc la 3 septembrie la Piatra Neamt, cand Romania a intalnit Albania. Obiectivul declarat era ca in partidele cu Albania, Belarus si Franta, echipa nationala sa acumuleze sapte puncte. Desi in ultimul meci jucat intre cele doua echipe, pe stadionul Lia Manoliu, in ultimul meci al preliminariilor Campionatului European din 2008, Romania s-a impus cu scorul de 6-1, de aceasta data cele doua reprezentative au incheiat la egalitate 1-1. Pentru Romania a inscris Bogdan Stancu, in minutul 80, atacantul stelist marcand primul gol la echipa nationala, chiar la debutul sau oficial in prima reprezentativa. Albanezii au egalat in minutul 87 prin Muzaka.

Patru zile mai tarziu, Romania a disputat la Minsk cea de-a doua partida, aceasta incheindu-se la egalitate, 0-0, iar obiectivul propus pentru aceasta toamna era deja ratat.

La 9 octombrie, Romania se deplasa la Paris pentru meciul cu reprezentativa Frantei. Meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, dar in minutul 83, Loic Remy scapa pe contraatac pe partea dreapta si inscrie pentru 1-0. Mijlocasul echipei Olympique Marseille se afla insa in pozitie de ofsaid cand a primit pasa in urma caruia a deschis scorul, lucru nesemnalizat de tusier. in prelungirile partidei Yoann Gourcuff avea sa stabileasca scorul final al intalnirii, iar reprezentativa Romania incheie anul 2010 cu doua puncte din noua posibile, dupa Franta, Belarus, Albania si Bosnia-Hertegovina, dar inaintea Luxemburgului.

Pentru a se califica in play-off-ul Campionatului European din Ucraina si Polonia, Romania trebuie sa castige sase din sapte partide, exceptand meciul cu Franta, ce se va disputa, cel mai probabil, pe National Arena.

Remiza cu "macaronarii "

Ultimul meci al anului, si cel de-al treilea disputat de Romania in Austria in acest an, a avut loc la 17 noiembrie in compania Italiei. Partida, care trebuia sa se dispute initial in februarie 2007, dar din cauza incidentelor de la partida Palermo-Catania, in urma caruia un politist a fost omorat, fusese anulata, s-a disputat in aceasta toamna. Tricolorii pregatiti de Razvan Lucescu au facut un meci bun, reusind sa deschida scorul prin Ciprian Marica. Acelasi Marica avea insa sa inscrie in propria poarta pe finalul intalnirii, astfel ca meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Anul 2010 a reprezentat retragerea de la echipa nationala a mijlocasului Mirel Radoi, al doilea capitan al echipei, dupa Cristian Chivu. Radoi dorise sa joace pentru echipa sa de club, Al Hilal, in semifinalele Ligii Campionilor Asiei, insa FRF s-a opus, astfel ca Radoi a fost nevoit sa evolueze in partida cu Franta. Mirel Radoi a expediat inaintea partidei amicale cu Italia un e-mail prin care anunta ca nu va mai raspunde convocarilor ulterioare. De asemenea, Radoi a fost deranjat si de criticile directorului general al FRF, Ionut Lupescu, dupa meciul de la Paris.

De asemenea, intre selectionerul Razvan Lucescu si atacantul Ciprian Marica a avut loc un conflict. Dupa meciul de la Paris, Marica a declarat ca Romania nu mai are sanse de calificare, desi mai sunt de disputat inca sapte partide in aceste preliminarii, lucru care l-a infuriat pe Lucescu, care considera ca declaratia este impotriva sa. Raceala dintre antrenor si jucator a venit inaintea partidei cu Franta, cand Ciprian Marica a aflat ca nu va fi titular pe Stade de France. in momentul in care Razvan Lucescu a dorit sa-l introduca pe teren, in minutul 63, si ii dadea ultimele indicatii, camerele de luat vederi au surprins un Marica apatic, care nu dadea impresia ca asculta sfaturile ce i se transmit. Totusi, inaintea partidei cu Italia, ambele parti au negat existenta vreunui conflict.

Razvan Lucescu a folosit in acest an 42 de jucatori, care au evoluat cel putin un minut, in timp ce alti sapte jucatori nu au evoluat deloc, desi au fost convocati la actiunile primei reprezentative.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video