SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Gaz Metan Medias - Ar fi fost prea frumos, nu-i asa?

Stiri din Sibiu: Adauga un comentariu »

Gaz Metan Medias a ratat sansa de urca mult în clasament, pierzând incredibil pe propriul teren cu FC Bihor, 0-2. Meciul este bănuit de o întelegere între cele două părti pentru ca orădenii să scape si ei de spectrul retrogradării.

La ce te poti gândi oare când ,,gazistii" au mers ceas sub conducerea antrenorului Cristi Pustai până acum si, dintr-odată, pe propriul teren, te împiedici surprinzător cu o formatie clasată inferior si aflată în degringoladă de luni de zile bune. Ce să-si închipuie spectatorii care au asistat la meci, că absenta lui Gego în atac a cântărit atât de mult? Pentru că Gaz Metan a pierdut meciul cu FC Bihor în primele minute, atunci când s-a jucat 11 la 11. Dubios de relaxati când aerul tare al înăltimilor începea să bată si peste arena de pe Târnava Mare, jucătorii gazdă au fost penalizati fără prea multe regrete de orădeni în prima repriză, si chiar de două ori. Primul care a marcat a fost Iacob (min.20), din lovitură liberă de la peste 20 de metri, portarul Gazului, Pop fiind derutat de zidul care a deviat balonul de pe traiectoria initială. Doar cinci minute le-au trebuit oaspetilor să pună cruce mediesenilor, tot cu un sut de la mare distantă, auto fiind de această dată Achim. Colac peste pupăză, Ciprian Prodan, omul meciului la 3-0 cu Building Vînju Mare runda precedentă, a fost eliminat de ,,centralul" Vasile Balas, din motive numai de el stiute. În inferioritate numerică mai bine de o repriză, Gazul nu a putut mai mult decât să domine jocul, pe care l-au mutat mereu în jumătatea oaspete, însă, fără vârfurile de lance pe teren, a fost imposibil să întoarcă rezultatul. Mai mult, multumindu-se să replice pe contraatac, orădenii au mai avut o sansă uriasă de gol cu cinci minute înainte de final, însă Pop a reusit să se remarce si pozitiv, respingând cu un ultim efort de la rădăcina barei lovitura de cap a lui Lucaci. Fără explicatie pentru înfrângerea de miercuri seară, mediesenii au lăsat loc speculatiilor, care vorbesc despre un aranjament între cele două echipe, pentru ca FC Bihor să iasă din zona minată a clasamentului. Mâine, în runda cu numărul 27, Gaz Metan Medias, locul 12 si după esecul cu Bihorul, se deplasează la CFR Timisoara, echipă clasată o pozitie mai sus în serie, fără atacantii Gego si Prodan, dar cu Stetca disponibil în poartă, după eliminarea de acum două etape.

Gaz Metan Medias: R. Pop – Pancovici, Bălău (V. Stoica, 30), Fl. Somfălean, Buzean – Fl. Sabou, Paina (Curtean, 25), Hoban, Cîndea (Milesan, 57) – Boaru, C. Prodan.

FC Bihor Oradea: Lipitor – Tîrcă, Muscă, Gongolea, Lorincz (Totoroasă, 66) – Achim, Predică, Pocian, Iacob – Radu (Sighiartău, 80), Lucaci (Vandor, 87).

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video