SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Infrangere la limita la Ploiesti

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

CSU Sibiu a fost la un pas sa revina acasa cu o victorie extrem de importanta pe terenul campioanei Asesoft Ploiesti. Meciul a fost unul ciudat, spectaculos pe alocuri dar plin de greseli in marea majoritate a timpului de joc. In total, ambele echipe au pierdut aproape 40 de mingi, numar de nepermis la acest nivel. Sibiul a inceput ca din pusca partida. Un run de 9-0 l-a obligat pe Arnautovic sa isi cheme elevii pe banca si sa retraseze schemele de atac. Pas cu pas ploiestenii s-au apropiat si au reusit sa castige primul sfert cu 15-13. La mijlocul sfertului secund, studentii sibieni aveau deja 10 turnover-uri. Atanakovic si Brown inscriu de 3 in doua faze consecutive si aduc egalarea la 21 dupa care Markovic, cu o noua treita, aduce Sibiul in avantaj. CSU termina sfertul II cu un punct avans, 32-31. Cei doi sarbi veniti in pauza competitionala la Sibiu maresc avantajul la trei puncte, ambii reusind sa inscrie cate un cos de trei. Ploiestenii gresesc si ei foarte mult si nu reusesc sa treaca la conducere. Sfertul III se incheie la egalitate, 18-18, Sibiul conducand la general cu un punct. Ultimul sfert avea sa fie unul halucinant. Ploiestiul recupereaza handicapul si ia un avans de cinci puncte. Brown si Calota, cu doua aruncari de trei, aduc Sibiul in avantaj, 56-55 iar o noua treita a lui Brown mareste cateva minute mai tarziu diferenta, 63-60. Norocul Ploiestiului a stat insa in Catalin Burlacu, de departe cel mai bun jucator de pe teren. Acesta inscrie 5 din cele 7 puncte ale Ploiestiului pentru un partial de 7-1 ce avea sa fie suficient campioanei pentru victorie. Calota este eliminat in faza urmatoare pentru cinci greseli. La 67-64, Blidaru comite un fault pe o interceptie ratata, arbitrul fluiera, dar omite sa fluiere si faultul tehnic evident, Blidaru avand o explozie nervoasa presarata cu cuvinte grele. Sarabanda faulturilor avantajeaza Ploiestiul insa Sibiul avea sansa revenirii in joc. Burlacu il impinge pe Atanakovic in propriul teren, arbitrii nu fluiera faultul dar fluiera abaterea de teren iar Ploiestiul primeste mingea decisiva. Final, 71-68 pentru campioana, intr-un meci slab atat din partea jucatorilor dar, din nou, din partea arbitrilor care fie au luat decizii hilare, fie priveau in alta parte in faze importante.

( actualizat in 21 06 2015 03:24 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video