SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

La mana `liberului` arbitru

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

CSU Sibiu a pierdut un meci pe muchie de cutit, una dintre cele mai frumoase partide din aceasta editie de campionat. Steaua pleaca cu toate punctele dupa o repriza de prelungiri si prea multe decizii controversate ale arbitrilor.

Cu patru jucatori de nationala in echipa, Steaua incepe fara Popescu si Mandache, lasati pe banca, dar cu Carutasu si Stanescu in teren. Acesta din urma avea sa fie cel mai bun jucator al partidei. In replica, Prakuraitis schimba formula clasica si il trimite din primul minut pe Calota in locul lui Haiduc in teren. Sfertul merge cap la cap, de altfel, pe tot parcursul partidei nu au fost diferente mai mari de 5-6 puncte. Seals reuseste doua dintre cele patru aruncari de trei puncte in primul sfert, care se incheie excelent pentru sibieni dupa o patrundere a lui Calota, finalizata in ultima secunda de joc. 17-15 pentru CSU. Sfertul secund avea sa fie cel mai bogat in puncte al intregii partide. Stanescu a defilat sub panouri, Herndon, Harrison si Craciun fiind mic dejun pentru pivotul Stelei. Mandache afiseaza o aparare exceptionala, Atanackovic fiind aproape inexistent in sfertul secund in faza ofensiva. Per total, sarbul a fost cel mai bun pasator al echipei si al doilea marcator. El si Seals au jucat absolut toate minutele partidei. Capacit de doua ori de Mandache, Atanackovic a trecut in postura de servant, de jolly joker sacrificat in permanenta pentru a crea spatii colegilor. Iar LeVar, Harrison si Herndon au primit suficiente mingi la finalizare. Sfertul se incheie la egalitate, 25-25 dupa o treita reusita in ultima secunda de acelasi Calota. Arbitri Serban si Grigoras ofera un recital penibil, ambii dictand faulturi tehnice in niste situatii complet stupide, pentru niste injurii doar de ei auzite. Primul il sanctioneaza pe Craciun, al doilea pe Jackson intr-o faza ce a semanat de la o posta a compensare.

Steaua va castiga sfertul al III-lea la o diferenta de 2 puncte ca in ultimul act sa se ia startul la egalitate perfecta. Fortat de numarul mare de faulturi, tehnicianul stelist schimba des jucatorii, trecand la o rotatie ce putea fi exploatata mai bine de sibieni pentru a elimina piesele grele din angrenajul echipei. Diferenta minima la finalul sfertului este posibila tot cu o aruncare miraculoasa venita in ultima secunda, de aceasta data din mainile lui Craciun. Cu determinare si multa vointa, Sibiul apasa acceleratia in ultimul sfert. Seals inventeaza cateva treite, Calota deschide bine jocul catre coechipieri iar Atanackovic scoate din joben cateva cosuri cu fault extrem de bine venite. Sarbul incheie meciul cu procentaj perfect la libere. Cu un minut si 40 de secunde inainte de final, Sibiul conducea cu 73-71. Cateva zeci de secunde mai tarziu, la 76-73, Smith, proaspat trimis in teren, rateaza doua libere iar Sibiul putea inchide aici meciul. Calota intoarce insa serviciul facut de american si rateaza si el ambele libere la scorul 77-75 iar cu o secunda inainte de final, Stanescu inscrie cele doua puncte ce trimit meciul in prelungiri. Doua faze extrem de controversate au aruncat in aer sala Transilvania. Calota este eliminat pentru cinci greseli dupa un fault fluierat ceva cam usor. Nu trec 30 de secunde iar arbitrul Serban fluiera un fault inexistent la Herndon si el eliminat. In total, patru libere pentru Steaua. Dupa care, acelasi arbitru, care a fluierat si tehnicul din sfertul secund, fluiera un fault intentionat la Atanackovic la o faza in care s-a vazut si de pe luna ca fundasul sibian avea intentia sa atinga mingea. Alte doua libere si posesie pentru Steaua. Puncte facute cadou bucurestenilor care incheie meciul cu 90-83.

Pentru CSU au marcat: Seals 22 p. 6 rec. 3 pase, Atanackovic 20 p. 2 rec. 8 pase, Herndon 14 p. 8 rec., Calota 12 p. 2 rec. 4 pase, Harrison 10 p. 6 rec., Craciun 5 p. 1 rec.

Pentru Steaua au marcat: Stanescu 27 p. 11 rec. 1 pasa, Mandache, 17 p. 4 rec. 1 pasa, Carutasu si Popescu ambii 10 p. 6 rec. 2 pase, Tomeljak 8 p. 5 rec. 7 pase, Jackson 8p. 7 rec. si Hafnar 2 p. 1 rec.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video