SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Ne-am facut de rusine

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Romania a pierdut rusinos in fata Lituaniei. Singura consolare vine din Franta, invinsa de Austria cu 3-1
Seara neagra pentru favoritele la castigarea grupei de calificare pentru Campionatul Mondial din 2010. Romania a fost umilita acasa de Lituania, scor 3-0 iar Franta a avut o zi la fel de neagra, invinsa de Austria cu 3-1.

Jucatorii lui Victor Piturca au intrat pe teren ca si cum aveau deja in buzunar cele trei puncte. Numele de pe spatele tricourilor le-a fost suficient pentru o victorie impotriva modestei echipe a Lituaniei. Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, Romania a suferit cea mai mare umilinta pe teren propriu, de la acel 2-5 impotriva Danemarcei. in ciuda sustinerii celor 18 mii de fani patimasi ce au invadat arena din Cluj, Romania s-a facut de rusine. Din zecile de cornere primite si executate n-a iesit nici macar un sut pe poarta. Iar Stankievicius n-a stat de povesti cu Lobont. A prins un sut fabulos de la 25 de metri si a scuturat poarta Romaniei. Manati din spate de suflul lui Contra, romanii se napustesc spre poarta Lituaniei pentru o egalare inainte de pauza. Iar daca sutul lui Dica, din lovitura libera, ar fi fost cu 10 centimetri mai jos, am fi intrat la pauza de la egal la egal. Piturca muta inca in primul minut al celei de-a doua reprize. Iese Radu Ştefan intra Marius Niculaie. Nu trec cinci minute si Marica se accidenteaza, iar in locul sau intra Bratu.

Cu Marius Niculaie, Daniel Niculaie, Florin Bratu in atac si Cocis – Dica la sustinere in spatele lor, Romania a incercat fara nicio speranta sa egaleze. in minutul 69 orice speranta s-a spulberat. Mikoliunas suteaza cu sete din alergare iar Lobont nici macar nu schiteaza vreun gest. Scoate din nou mingea din plasa. Jocul Romaniei ramane fara nicio idee, cu multe pase inapoi si devieri nereusite, ca Kalonas sa patrunda ca prin branza in defensiva buimacita si sa il execute pe Lobont cu un spit pe coltul scurt. Romania pleaca la vestiare cu capul plecat, in huiduielile celor 18 mii de fani si cu gandul la o demisie.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video