SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Oltchimul pierde acasa!

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

in fata unei sali arhipline cu fani zgomotosi si inventivi la nivelul coregrafiei, Oltchim a marcat primul gol al partidei, in minutul 2. FTC a egalat rapid, iar Tomori a adus avantajul pentru unguroaice, 2-1 (min. 4). Bulatovici a marcat pentru a doua oara de la 7 metri, readucand Oltchimul in fata, 3-2 (min. 7), dar tot ea a ratat urmatoarele doua atacuri. in poarta, Paula Ungureanu a facut show, avand 5 interventii in primele 10 minute, dar greselile din ofensiva au costat campioana Romaniei, care s-a vazut condusa pentru a doua oara, 5-4 (min. 14). Antrenorul Vestergaard a cerut time-out in minutul 15, jocul nu mergea cum trebuie. A urmat 6-4 (min. 18) si 8-5 (min. 22), Oltchim negasind solutii. Fanii au continuat cu incurajarile, dar au strecurat si huiduieli la adresa adversarei.

Pineau a ratat de la 7 metri, min. 25, producand rumoare in sala, iar unguroaicele au profitat, 9-6. Formatia valceana a marcat apoi de doua ori, 9-8 (min. 28), Stanca a adus egalarea, la 9, dar Cifra a mai inscris o data pentru FTC, care a iesit in avantaj la pauza, 10-9.

Adversara a inceput la fel de bine si repriza secunda, Pena marcand pentru 11-9 (min. 33), in timp ce Oltchim a suferit la viteza de joc si finalizare. Pena a mai inscris o data cu dezinvoltura, 12-9 (min. 36), avand deja 7 goluri la activ. in minutul 40, FTC domina meciul, 14-10, iar gazdele se luptau inca sa-si gaseasca ritmul. Time-out-ul a venit firesc la Oltchim, pe fondul acestui joc dezorganizat, in care linia de la 9 metri nu s-a aflat la valoarea obisnuita, iar gandurile au zburat si la absenta Cristinei Neagu, accidentata grav. Echipa ungara, cu Pena si Tomori in prim-plan, a "zburdat" pe teren, 19-12 (min. 47), parca nevenindu-i sa creada ce sansa are in fata Oltchimului, care nu se regasea. Au urmat doua goluri consecutive pentru campioana Romaniei, 19-14 (min. 51), Bulatovici a ratat apoi de la 7 metri, un alt atac a fost ratat de Barbosa, care a comis pasi, iar Managarova a fost cea care a intrerupt seria neagra, 19-15. FTC a cerut time-out, iar urmatoarele minute au adus la rampa ambitia jucatoarelor valcene, c are s-au apropiat la un singur gol (22-21, min. 59), intr-un final de infarct. Jovanovici a fost eliminata, Pena a marcat de la 7 metri, 23-21, iar Vestergaard a cerut si el time-out. Cu 20 de secunde ramase din meci, Meirosu a scos 7 metri, Barbosa a transformat, 23-22, dar timpul a trecut in favoarea FTC, care a produs surpriza, administrand Oltchimului prima infrangere a sezonului.

Pentru Oltchim au marcat Barbosa (7 goluri), Bulatovici (5), Jovanovici (4), Meirosu (3), Managarova (doua) si Stanca (unul).

in primul meci al zilei din grupa a 2-a, Zvezda Zvenigorod-Krim Ljubljana, scor 24-29, astfel ca in clasament, dupa prima etapa, Krim conduce, cu 2 puncte, urmata de FTC 2, Oltchim si Zvezda, 0 puncte.

in grupa 1, Larvik HK a trecut de Randers, cu 25-19, iar Gyor ETO a invins la scor detinatoarea trofeului, Buducnost Podgorica, cu 27-17.

Campioana Romaniei va avea in continuare urmatorul program: Krim Ljubljana - Oltchim (10 februarie), Oltchim - Zvezda (16 februarie), Zvezda - Oltchim (2 martie), FTC - Oltchim (9 martie), Oltchim - Krim (17 martie).

Primele doua clasate in fiecare grupa vor obtine calificarea in semifinalele Ligii Campionilor.

in sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata in semifinale, de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, in fata celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim in actuala stagiune este castigarea Ligii Campionilor.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video