SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Oradea pleaca invinsa din Transilvania: In grafic

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Meci de `care pe care` sambata seara in Sala Transilvania, un meci vital pentru soarta echipei sibiene in compania unei echipe mai bine clasate, CS Municipal Oradea. Dupa infrangerea din restanta de miercuri cu Steaua, furtuna s-a abatut din nou asupra echipei CSU Sibiu. Directorul tehnic al echipei a lansat intr-o conferinta de presa un atac virulent asupra antrenorului principal al sibienilor. `Jocul echipei a fost bun dar a fost pregatit slab de antrenor din punct de vedere tactic. Desi se stia ca jucatorul principal al Stelei e Stanescu nu s-a luat nicio masura, macar sa dubleze. L-au lasat tot timpul sa joace unu la unu cu Herndon. La Ploiesti s-a intamplat acelasi lucru cu Burlacu. E inadmisibil ca jucatorul care e cel mai bun sa marcheze o treime din puncte`, spunea Mircea Vulc in conferinta de presa. Deci concedierea lituanianului parea o problema de cateva zile, apele s-au mai linistit intr-o oarecare masura, antrenorul fiind mult mai atent la indicatiile venite din tribune in meciul de sambata.

Sfertul I al partidei cu Oradea a inceput foarte prost pentru sibieni. Spectatori la o partida a echipei Utah Jazz, sibienii n-au avut nicio solutie pentru pick`n`roll-ul executat pana la exasperare de oradeni. Dupa trei actiuni in care oradenii au marcat prin acest procedeu elementar, sibienii au fost nevoiti sa inceapa sa faulteze pivotul pentru ca diferenta sa nu devina alarmanta. Prakuraitis a schimbat si cinciul de start in urma intregii tevaturi din prima saptamana. Antrenorul a trimis in teren toti cei trei jucatori veniti in pauza competitionala, Markovic, Atanackovic si Herndon, alaturi de Seals si Calota. Seals a jucat din nou 40 de minute. La indicatiile directorului tehnic, Prakuraitis ii scoate pe Calota si Herndon si ii trimite in teren pe Craciun si Harrison, sperand ca o crestere a taliei in aparare sa fie suficienta pentru a stavili aportul ofensiv al front-court-ului oradean. Cu toate astea, Oradea castiga primul sfert cu 19-13. Sfertul secund avea sa fie sfertul revenirii. Seals reduce diferenta cu o treita la 21-16 iar Herndon cu un three points play, cos cu fault, la un singur punct, 24-23. De altfel, Oradea avea sa mai conduca doar o singura data in acest meci. Seals face o noua faza minune, un capac perfect in aparare urmat de un contraatac finalizat tot de el de la 3 puncte, 26-24 pentru Sibiu. Mandic reuseste si el trei puncte insa imediat Atanackovic ingroapa si el o treita si scorul devine egal 29-29. Sfertul se incheie la diferenta minima pentru sibieni, 32-31. Intreaga conducere tehnica a echipei intra in vestiar la pauza mare iar la reluare, Sibiul calca in picioare oradenii. Prima treita a lui Markovic se consemneaza la 39-31 pentru Sibiu. Calota duce diferenta la 10 puncte iar cateva faze mai tarziu, Seals, cu o treita face 50-34 pentru un partial de 18-3 al Sibiului. Oradea incearca sa reintre in joc insa Markovic reuseste si el un cos cu fault iar diferenta ajunge la 17 puncte. Sfertul se incheie cu 57-41. Desi sibienii incep foarte bine si ultimul sfert, aducand diferenta chiar la 20 d epuncte, 65-45 dupa un cos de trei puncte al lui Cristi Craciun, Oradea incepe sa traga tare pentru a anula aceasta diferenta. Cum play-off-ul se va decide pe muchie de cutit, diferenta cu care se incheie fiecare meci conteaza enorm in clasamentul final. Cum Oradea a castigat meciul tur la 18 puncte, 88-70, era vital pentru CSU sa reuseasca o victorie la mai multe puncte pentru a avea avantaj intr-o eventuala situatie de egalitate. Si nu ar fi fost imposibil. Insa Oradea realizeaza un run de 10-2 iar 67-55 era foarte greu de crescut diferenta. In ultimele 10 secunde ale partidei se cer nu mai putin de trei time-out-uri. Meciul se incheie cu o ultima faza a sibienilor, concretizata de Craciun si cu scorul de 73-57.

Pentru CSU au marcat: Markovic 20 p. 10 rec. 1 pd., Seals 16 p. 8 rec. 2 pd., Atanackovic 11 p. 2 rec. 3 pd., Herndon 10 p. 5 rec., Calota 7 p. 1 pd., Craciun 7 p. 2 rec. 2 pd. si Harrison 2 p. 2 rec. 1 pd.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video