SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Pavel duce Romania spre victorie

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Sibianca Eli Pavel a fost cea mai buna jucatoare a Romaniei in partida castigata impotriva Croatiei.
Dupa trei esecuri consecutive, nationala de baschet feminin U18 a Romaniei a reusit sa castige partida disputata impotriva Croatiei. Romania participa la Campionatul european feminin U18 – Divizia A ce se desfasoara la Nitra in Slovacia. Dupa trei esecuri consecutive selectionata Romaniei a invins Croatia, scor 63:58, intr-o partida ce conta pentru locurile 13-16. Partida de mare importanta, avand in vedere ca ultimele doua locuri, 15 si 16, vor retrograda in esalonul secund.

Cuplul de antrenori format din Madalin Piperea si Liviu Manea au trimis in teren primul cinci format din Bianca Barbu, Alina Chivu, Gabriela Munteanu, Andreea Pop si Elisabeth Pavel, potrivit numaibaschet.ro. Desi la final victorioase, tricolorele au tras din greu pentru aceasta victorie. Dupa cinci minute, croatele conduceau cu 9-6 insa dupa un run de 10-0 Romania s-a instalat confortabil la conducerea partidei si a incheiat primul sfert in avantaj, 17-14. Sibianca Eli Pavel a facut un meci excelent. Dupa 20 de minute de joc, Pavel avea deja 15 puncte inscrise. La pauza mare, Romania se afla la conducere, 32-29.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru echipa antrenata de Madalin Piperea si Liviu Manea. Pana in minutul 25, romancele au reusit sa puna pe tabela o diferenta de 12 puncte, 43-31. Croatia cere time-out si revine pe final de sfert cu un cos spectaculos de trei puncte in ultimele secunde, ca diferenta dupa 30 de minute sa fie 50-43 pentru nationala noastra U18. Ca si in al treilea sfert, Romania apasa pe acceleratie in primele cinci minute din ultima repriza. Scorul ia din nou proportii, cu 11 puncte avans pentru Romania. Croatia replica printr-un run de 7-0 care da emotii bancii tehnice romane ce solicita timp de odihna. Suficient ca tinerele tricolore sa isi pastreze calmul si sa duca diferenta de final la cinci puncte, 63-28.

Eli Pavel a fost cea mai buna marcatoare a nationalei, cu 21 de puncte la care a adaugat 4 recuperari, 1 pasa decisiva si 2 mingi castigate. Ea a fost secondata de Alina Chivu, cu 15 puncte, 11 recuperari si Andreea Pop, 12 puncte. Romania joaca astazi un meci decisiv cu echipa Belarusului, care a depasit Italia cu 63-58 dupa prelungiri.

( actualizat in 27 08 2019 08:17 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video