SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sa-i batem ca la Sibiu

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Romania va juca, in aceasta seara cel de-al doilea meci la Euro, in compania campioanei mondiale Italia. Ultima victorie a tricolorilor impotriva adversarului din aceasta seara a fost in urma cu 19 ani, in 29 martie 1989, si s-a jucat pe stadionul Municipal din Sibiu. Victoria din acel amical a fost adusa de fostul antrenor al lui Gaz Metan Medias, Ioan Ovidiu Sabau. Din echipa de atunci a italienilor facea parte si actualul selectioner Roberto Donadoni, inlocuit in minutul 65 cu Roberto Baggio, dar si doi jucatori care mai apoi au antrenat in Liga I: Walter Zenga (FC National, Steaua, Dinamo) si Giusepe Giannini (FC Arges).
Singura victorie a tricolorilor intr-un meci oficial a fost consemnata la 16 aprilie 1983. Pe fostul stadion "23 August", in fata a 70.000 de spectatori, nationala lui Mircea Lucescu a castigat cu 1-0 dupa un gol marcat de Ladislau Boloni in minutul 84.
De la ultima izbanda, romanii au mai jucat in fata squadrei azzurra in alte patru jocuri, trei oficiale si unul amical, insa in niciunul dintre ele nu a reusit sa marcheze, mai mult, primind opt goluri.
Romania si Italia se vor intalni pentru a doua oara intr-un meci din cadrul unui turneu final al unui Campionat European. Precedenta partida s-a disputat la 24 iunie 2006, la Bruxelles, in sferturile de finala ale competitiei, cand italienii au castigat cu 2-0, prin dubla lui Francesco Totti (28, 35). Din echipa folosita atunci de selectionerul Emeric Ienei se mai regasesc in actualul lot doar Cristi Chivu, Florentin Petre si Adrian Mutu.
Ultima partida dintre cele doua selectionate a fost consemnata pe 16 noiembrie 2003, la Ancona, atunci cand Italia a castigat cu 1-0, unica reusita apartinandu-i lui Di Vaio. Doar sase tricolori din cei de atunci se mai afla in lotul pentru EURO: Lobont, Radoi, Rat, Dica, Mutu si Marica, ultimul debutand la nationala chiar in acel joc.
Cea mai mare diferenta de scor inregistrata intre Italia si Romania a fost consemnata la 7 octombrie 2000, la Milano, intr-un meci din cadrul calificarilor pentru Campionatul Mondial din 2002, cand gazdele au castigat cu 3-0.
Partida Romania-Italia, din Grupa C a Campionatului European, se va disputa in aceasta seara, la Zurich, de la ora 19:00, si va fi transmisa de TVR 1.
in celalalt meci al grupei se vor intalni Franta si Olanda, de la ora 21,45.

( actualizat in 27 08 2019 08:17 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video