SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sibiul domină gimnastica românească

Stiri din Sibiu: Adauga un comentariu »

Gimnastii lui Dan Burincă de la CSS Sibiu s-au întors cu o multime de medalii si rezultate răsunătoare de la Campionatele Nationale rezervate scolilor sportive din tară, desfăsurate înainte de Pasti la Buzău.

Dan Grecu are viitorul asigurat pentru lotul olimpic al României de gimnastică masculină. Nu trebuie decât să caute la Sibiu, unde antrenorul lui CSS, Dan Burincă a creat o adevărată generatie de campioni. La întrecerea natională rezervată cluburilor sportive scolare, organizată de municipiul Buzău, în perioada 3-6 aprilie, sibienii au fost între remarcati la aproape toate categoriile si probele de concurs. Cu sigurantă, numele cel mai des pomenit a fost cel al lui Vasile Muntean, cel care a dominat autoritar concursul de categoria a doua, aducând un onorabil loc doi Sibiului în competitia pe echipe. Gimnastul sibian a cucerit aurul la individual compus, sol, inele, sărituri si paralele, completând prestatiile excelente cu argint la cal cu mânere si bronz la bară fixă. Un rezultat demn de remarcat a fost si bronzul cucerit de Iosif Motan la categoria Maestri, în proba paralelelor, aceeasi medalie fiind acordată si lui Emanuel Bădilă, în concursul de la individual compus de categoria a treia, alături de argintul de la sărituri. Acolo unde colegul său Alexandru Avram a terminat primul la inele, paralele si sărituri. Desi nu a urcat pe podium la categoria întâi, Laurentiu Nistor a fost în preajma acestuia tot timpul, cucerind trei locuri patru la individual compus, cal cu mânere si inele, dar si un loc 5 la sol. Alături de medaliati, CSS Sibiu a mai fost reprezentat si de alti gimnasti de mare perspectivă, precum Bogdan Necsa, Robert Ciuculete, Vasile Rotaru, Cristian Precup sau Bogdan Vamesu, care au obtinut note apreciabile, ce i-au mentinut în elita gimnasticii la nivelul viitorilor campioni ai României.

( actualizat in 21 06 2015 03:24 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video