SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Suntem in play-off. Contra Clujului

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

CSU Sibiu a incheiat sambata seara un campionat plin de emotii, cu o calificare in play-off pe ultima suta de metri. Doua victorii in ultimele doua meciuri au salvat un sezon ce parea la un moment dat compromis.

Schimbarea lui Audrius Prakuraitis cu Catalin Vulc si Cristi Craciun s-a dovedit pana la urma de bun augur pentru CSU Sibiu. Aflata in deriva la mijlocul returului, echipa a inceput sa joace altceva, iar la final de campionat a reusit sa se califice in play-off. Victoria cu Steaua din etapa de miercuri a contat enorm pentru psihicul jucatorilor care au putut aborda o idee mai relaxati ultima partida cu BC Pitesti. Iar presiunea scazuta s-a simtit in jocul echipei inca din primele minute. Sibienii au zburdat in primul sfert, incheiat la o diferenta de 10 puncte, 21-11. Seals si Calota au dus la bun sfarsit nenumarate atacuri fulger, jocul in viteza bulversand pur si simplu defensiva pitesteana. Si in prima jumatate a sfertului secund terenul parea inclinat tot spre cosul pitestenilor. Cu peste 15 puncte avans, studentii s-au vazut cu sacii in caruta iar greselile au inceput sa curga pe banda rulanta. Pitestiul castiga sfertul secund si reuseste chiar sa egaleze in cel de-al treilea sfert. Cu trei minute inaintea ultimei pauze, BC Pitesti egaleaza la 49. Gennie aduce pentru prima data Pitestiul in avantaj, 51-49 iar Senai inscrie si el doua puncte pentru un 53-49 pe care nimeni nu l-ar fi putut prevedea la pauza mare. Cu doua treite, Seals si Atanackovic readuc egalitatea la 55. Insa Vujacic si Gennie anuleaza intreg efortul sibienilor si pun din nou sase puncte diferenta. Atanackovic nu se regaseste in atac. Multe actiuni se incheie cu aruncari defectuoase din partea conducatorului de joc sarb, care nu gaseste cosul nici pe patrundere, nici prin aruncari de la distanta. La 61-59 pentru Pitesti, Gennie comite abatere de teren iar banca Pitestiului ia foc. Tudor Costachescu, antrenorul pitestenilor, intra in teren ca sa ceara socoteala arbitrilor si este sanctionat cu fault tehnic. Seals inscrie ambele libere si reuseste sa fructifice si urmatorul atac, iar Sibiul revine la timona, 63-61.

Cu atentie in atac si siguranta in defensiva, CSU se distanteaza la 9 puncte, iar BC Pitesti nu reuseste sa reintre in joc. Emotiile nu contenesc insa pentru banca tehnica a sibienilor. Calota este eliminat din joc pentru cinci greseli personale iar studentii raman fara principalul conducator de joc. Ezitarea echipei se simte, iar Pitesiul se apropie la sapte puncte dupa doua treite marcate de Chad si Stefanovic. Insa Seals inventeaza patrundere dupa patrundere si reuseste aproape de unul singur sa pastreze diferenta, mai mult, echipa reuseste sa se desprinda la 10 puncte, 79-69 si castiga in final cu 82-71.

Inaintea ultimei etape, dintre cele patru echipe care se luptau pentru un loc in play-off, Pitestiul era singura echipa sigura de calificare. Celalalt duel pe viata si pe moarte, intre Oradea si Otopeni, a fost castigat de ardeleni, Otopeniul fiind echipa eliminata din play-off in chiar ultimul meci al campionatului. Prin urmare, Muresul ocupa locul 5 si va juca in play-off cu Steaua, Oradea ocupa locul 6 si va juca cu Gaz Metan Medias, Sibiul ramane pe locul 7 urmand sa dea piept cu adversarii de traditie, U Cluj, in timp ce Pitestiul are o misiune imposibila in trei meciuri impotriva Pitestiului. Pana la play-off, insa, Sibiul sarbatoreste weekendul viitor pentru ca in Sala Transilvania vine pentru prima data All Star Game-ul campionatului national de baschet.

( actualizat in 27 08 2019 08:17 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video