SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Super-fight-uri la Local Kombat Sibiu

Stiri din Sibiu: Administratie Adauga un comentariu »

Romanii au aratat o forma de invidiat la gala aniversara Local Kombat. Franciza de lupte a implinit 10 ani in Romania, fiind unul dintre cele mai spectaculoase evenimente de gen din tara.

Vineri seara, in fata Salii Transilvania si pe o raza de trei strazi nu mai puteai arunca un ac. De locuri libere de parcare nici nu putea fi vorba. Crema autoturismelor de lux din Romania se odihneau pe dalele din fata polivalentei sibiene in asteptarea stapanilor infierbantati de sudoarea si sangele luptatorilor din ring. Sala gemea de lume. In tribune nu gaseai nici macar un singur loc liber. Se statea chiar si in picioare, pe scari, pe barile ce marginesc sectoarele, peste tot. La VIP-uri ce era mai putina inghesuiala, semn ca e criza chiar si pentru bogati. Oricum, cele 10-12 locuri libere de la mese nu insemnau nimic fata de inghesuiala din Polivalenta.

Ioan Maricuta, primarul Selimbarului, Ioan Hambasan, presedintele clubului Vointa si Ilie Carabulea, patronul holdingului Atlassib au prins locuri chiar in buza ringului. Ultimul dintre ei, sponsor al clubului Kudokai Atlassib a urcat chiar si in ring pentru a-si premia sportivul preferat, pe Raul Catinas, solidul luptator reusind sa castige acasa un meci spectaculos.

Prima partida l-a adus in ring pe Ionut Pitbull Atodiresei. Trecut in ultima vreme mai mult prin emisiuni TV decat prin ring, micul Pitbull a aratat ca inca nu a uitat sa loveasca cu pumnul. Dar parca nu mai are aceeasi determinare pe care o avea la inceputuri, acel curaj orb cu care se arunca in pumnii adversarului pana reusea sa il trimita la podea. Adversarul sau, Valdrin Vatnikaj, n-a fost foarte departe sa reuseasca o surpriza, dar i-a lipsit forta. In ciuda alonjei si a diferentei de inaltime, Vatnikaj a trebuit sa se recunoasca invins si sa fie multumit ca i-a spart barbia romanului. In meciul al doilea, Bogdan Stoica a navalit din primele secunde peste bosniacul Dzenan Poturak. Acesta s-a tinut tare prima repriza, a stavilit avalansa de pumni si de picioare dar nu s-a putut feri de croseul ucigator din repriza secunda. Pumnul in figura l-a trimis la podea iar romanul a fost declarat castigator, in ovatiile salii. Cel mai spectaculos knock-out al galei avea sa fie insa in meciul trei. Adrian Mitu a facut un meci scurt cu Veselin Veselinov. Dupa cateva zeci de secunde de tatonare, romanul l-a inghesuit intr-un colt al ringului pe Veselinov si i-a trimis un pumn incredibil de puternic in ficat. Veselinov s-a prelins pe corzi si a ramas aproape fara suflare la podea. Echipa medicala a intervenit imediat si l-a conectat la tubul de oxigen, acesta fiind groggy minute in sir. Meciul al patrulea l-a adus in ring pe Sebastian Ciobanu, vedeta Local Kombat, singurul roman care a reusit sa il faca KO pe Mighty Mo. Desi mult mai bine pregatit fizic decat adversarul sau, Petar Valkov, Ciobanu nu a reusit sa termine meciul inainte de finalul celei de-a treia reprize. In primele trei minute era o adevarata dilema cum de Valkov reuseste sa mai stea in picioare. Trimis o data la podea de Ciobanu, clatinandu-se permanent, cu figura plina de echimoze, Valkov de abia rezista in ring in prima repriza. Dar in ciuda eforturilor tot mai evidente si a salii care vroia sa vada lovitura de gratie, Ciobanu n-a reusit sa il mai trimita la podea pana la finalul ultimei reprize si a castigat la puncte partida. Meciul 5 a fost cu siguranta cel mai placut spectatorilor din Transilvania, desi a fost si cel mai scurt. Singurul meci de Mixed Martial Arts (MMA) al serii a fost o lupta a gigantilor. Impresionant la prima vedere, Albert Sarkozi parea o fiara dezlantuita. Dupa intrarea in ring a lui Sandu Lungu parea insa doar o biata pisicuta. Si asa a fost si in meci. Lungu l-a proiectat la podea, a obtinut pozitia avantajoasa si a pornit o morisca de pumni in figura lui Sarkozi, echipa tehnica fiind nevoita sa arunce prosopul inainte ca Lungu sa il trimita direct in spital. Tot meciul a durat 25 de secunde.

Cea mai asteptata partida a serii a fost insa cea dintre Raul Catinas, sportivul clubului Kudokai Atlassib si Imani Lee. Chiar inaintea partidei, pe ecranul imens amplasat in sala, americanul si-a lansat provocarea. `Raul e bun, dar pana acum a luptat doar cu sportivi care nu sunt nici atat de puternici ca mine, nici atat de rapizi`, spunea americanul. Probabil laudat excesiv de antrenori, pentru ca in ring n-a aratat nimic din ce spunea. Lent, fara reactie, fara combativitate, americanul a stat aproape toata partida in defensiva, asteptand o greseala a romanului. Dar Catinas a invatat multe din luptele cu Leko, Mighty Mo si Carter Williams. Calit in bataliile K1, Raul nu s-a aruncat decat cand gasea bresa. L-a tocat cu lovituri joase de picior, i-a innebunit ficatul cu directe si i-a zguduit creierul cu cateva crosee bine directionate. In repriza a treia, Raul a reusit sa il trimita la podea pe uriasul de 150 de kilograme dar meciul s-a incheiat tot la puncte, Catinas fiind premiat de Ilie Carabulea pentru aceasta victorie.

Restul partidelor:

Marius Tita – Miodrag Olar. Tita castiga la puncte

Marian Iordan – Adalbert Sule. Iordan castiga la puncte

Catalin Slave – Alexandru popescu. Slave castiga prin KO in repriza a doua

Andrei Stoica – Timur Hapolat. Stoica castiga.

( actualizat in 27 08 2019 08:17 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video