SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Vettel, fara adversar si in India

Stiri din Sibiu: Administratie Adauga un comentariu »

Dupa ce a devenit campion mondial cu doua curse inainte, iar echipa sa si-a adjudecat titlul la constructori in Grand Prix-ul precedent, Vettel concureaza acum impotriva propriilor limite si a recordurilor competitiei. in India, el a fost cel mai rapid in calificari, a castigat cursa, fiind permanent la conducere, chiar si in momentele cand intra la boxe, si a stabilit cel mai bun timp pe un tur de circuit.

Vettel a reusit, astfel, sa doboare un nou record, cel al numarului de tururi in care s-a aflat la conducerea curselor intr-un sezon, record detinut de britanicul Nigel Mansell din 1992. in vizorul germanului se afla acum egalarea recordului de victorii obtinute intr-un an - 13 - detinut de compatriotul sau Michael Schumacher, din 2004.

Prima cursa indiana, desfasurata pe noul circuit construit in apropiere de New Delhi, nu a fost una palpitanta, oferind putina actiune celor peste 80.000 de spectatori prezenti in tribune. Vettel s-a aflat pentru a 13-a oara in acest sezon in pole-position, iar startul sau a fost unul perfect. El s-a descotorosit repede de coechipierul sau Mark Webber (locul 2 la start) si de Fernando Alonso de la Ferrari (locul 3), care a incercat un atac timid pe exterior inaintea primului viraj. Spaniolul a esuat in incercarea sa de a-i surprinde pe pilotii Red Bull si, mai mult, s-a vazut intrecut de Jenson Button (McLaren-Mercedes), care a profitat de "fandarea" ineficienta a pilotului scuderiei.

Button nu s-a multumit cu locul 3 si tot in primul tur l-a depasit si pe Webber, incercand apoi sa tina pasul cu Vettel. insa germanul s-a aflat intr-una dintre zilele sale de gratie si pozitia lui a fost de neatins.

in aceste conditii, Button nu a avut decat sa-si consolideze locul secund pe podium si in clasamentul pilotilor, lucru pe care l-a reusit fara probleme. Lupta pentru locul 3 a fost ceva mai aprinsa, insa nu a fost transata pe pista, ci la standuri, de Fernando Alonso, care l-a devansat pe Mark Webber dupa al doilea schimb de pneuri.

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) si Felipe Massa (Ferrari) au prezentat un nou episod din "serialul" incidentelor pe care le-au provocat intre ei in acest sezon. Britanicul a stabilit al doilea timp al calificarilor de sambata, dar a fost retrogradat 3 locuri pe grila, deoarece nu a incetinit sub steaguri galbene in timpul antrenamentelor desfasurate cu o zi inainte. Dupa start, Massa, al saselea pe grila, l-a depasit pe Hamilton si s-a mentinut in fata acestuia pana in turul 24/60. Pilotul de la McLaren a incercat sa-l atace pe Massa pe interior, insa acesta i-a inchis "usa" in mod periculos si cele doua monoposturi s-au tamponat. Aripa fata a masinii lui Hamilton a fost distrusa, in timp ce Ferrari-ul lui Massa a fost proiectat in afara pistei, aparent fara avarii grave, astfel ca brazilianul a reintrat in cursa. Britanicul a trecut pe la boxe pentru a-si schimba aripa si a incheiat Marele Premiu al Indiei pe locul 7.

Comisarii FIA l-au gasit vinovat pe Massa de producerea accidentului si l-au sanctionat cu o trecere suplimentara pe la boxe. Brazilianul a fost nevoit apoi sa abandoneze dupa ce suspensia rotii stanga-fata s-a rupt in turul 34, el avand o problema similara si in calificari.

Plecat de pe locul 11 al grilei de start, Michael Schumacher a fost unul dintre protagonistii MP Indiei, incheind cursa pe locul 5, in fata coechipierului sau de la Mercedes, Nico Rosberg. Duminica, in "puncte" au mai terminat Jaime Alguersuari (Toro Rosso) - pe locul 8, Adrian Sutil (Force India) - pe locul 9 si Sergio Perez (Sauber).

in urma acestor rezultate, Jenson Button, cu 240 de puncte, si-a marit avansul in clasamentul pilotilor fata de Fernando Alonso (227) si fata de Mark Webber (221), fiind favorit sa devina vicecampion mondial. in aceasta ierarhie, Vettel este pe primul loc, cu 374 de puncte. La constructori, configuratia partii superioare a clasamentului nu mai poate fi schimbata in cele doua etape ramase de disputat: Red Bull are 595 de puncte, McLaren-Mercedes - 442 de puncte si Ferrari - 325 de puncte.

Penultima cursa a acestui sezon va avea loc, intre 11 si 13 noiembrie, la Abu Dhabi.

9. Williams 5;

10-12. Team Lotus, Marussia Virgin, HRT 0.

( actualizat in 17 08 2020 11:43 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video