SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Victorie in primul amical. PLUS interviu Stefan Atanakovic si Milos Markovic

Stiri din Sibiu: Sport Adauga un comentariu »

Victorie in primul amical

CSU Sibiu a inceput bine returul de campionat cu o victorie impotriva echipei din Pitesti, care a castigat ultimul meci din tur la o diferenta de 10 puncte.

Chiar daca nu se poate trage o paralela intre un joc amical si unul oficial, meciul dintre CSU Sibiu si BCMUS Arges Pitesti, disputat sambata, a semanat in multe momente cu unul pe viata si pe moarte. Noii jucatori ai Sibiului au tinut sa arate ca nu au fost adusi degeaba si au luptat pentru fiecare minge. De altfel, cei doi jucatori sarbi au fost printre cei mai buni marcatori ai echipei iar Herndon si-a facut cu prisosinta treaba sub panouri.

Astfel, CSU a castigat trei din cele patru sferturi ale partidei. Singurul sfert pierdut a readus in Sala Transilvania amintirea " blestemului sfertului III`, un sfert in care de multe ori Sibiului nu i-a mers jocul. In rest, atacul a functionat excelent, fiind insa de lucru in bresele din aparare. Dupa primele 10 minute de joc, studentii conduceau cu 20-12 ca la finalul sfertului II sa aiba pe tabela 54 de puncte fata de 42 ale pitestenilor. In sfertul al III-lea Pitestiul a revenit in joc. Argesenii au inceput excelent iar dupa cinci minute din cel de-al treilea sfert conduceau cu 2 puncte, 57-54. Prakuraitis a cerut time-out, a schimbat echipa si sibienii au revenit in avantaj. La finalul sfertului III CSU conducea cu un punct, 68-67. In ultimul sfert, Markovic a inscris de mai multe ori, fiind principalul artizan al desprinderii Sibiului, care a castigat meciul cu 95-83, ultimul cos fiind inscris in ultima secunda de Markovic, de la mare distanta. Desi in meciurile oficiale va putea folosi doar cinci jucatori straini, CSU a rulat in meciul amical tot lotul, Brown fiind si el introdus in cateva randuri pe teren

Pentru CSU au marcat:

Markovic 19, Harrison 17, Atanackovic 16, Herndon 12, Brown 8, Calota 7, Craciun 7, Seals 7, Haiduc 2.

Reporter: Cum a fost primul meci cu noua voastra echipas

Stefan Atanakovic: Azi am jucat foarte bine in atac. In prima jumatate de meci am marcat 54 de puncte insa in cea de-a doua parte am avut ceva probleme in aparare, ei s-au aparat mai agresiv, n-am putut trece la fel de rapid mingea in terenul advers si din cauza asta a suferit si atacul, dar cred ca am jucat bine.

Milos Markovic: Ca fiecare prim meci, foarte greu. Dar am jucat bine atat in atac cat si in aparare. E drept ca am avut probleme in comunicare, in schimbarea jucatorilor la care ne aparam. E o echipa noua dar pe parcurs vom fi din ce in ce mai obisnuiti unii cu altii si cred ca vom fi tot mai buni.

Rep: CSU e o echipa cu jucatori de diferite nationalitati, romani, americani, sarbi, antrenor lituanian, credeti ca asta afecteaza jocul echipeis

S. A.: Cred ca e un lucru bun, fiecare jucator e profesionist, nu conteaza daca esti lituanian, sarb, american. Suntem profesionisti si jucam baschet si sper sa jucam in cea de-a doua parte a campionatului mai bine decat in prima parte pentru ca s-au schimbat jucatori, s-au schimbat schemele de joc si cred ca va fi mai bine.

Rep.: Ce parere aveti despre campionatul romanesc

M. M.: Cred ca e un campionat echilibrat si ne va fi foarte greu. Pozitia in clasament nu e foarte buna dar ne vom antrena bine, vom juca mai tare si vom vedea ce se va intampla. Avem doua meciuri foarte grele acum la inceput dar cred ca vom obtine cel putin o victorie. Trebuie sa crestem ca echipa si sa devenim mai buni de la meci la meci

Rep.: Stiti ceva despre echipele din campionat, despre jucatoris

S. A.: Stim multe echipe din Romania si multi dintre jucatorii sarbi care joaca aici. Campionatul e bun, sunt 5-6 echipe care sunt de valori foarte apropiate si cred ca e unul dintre cele mai disputate campionate din ultimii 7-8 ani

Cum te caracterizezi ca jucators Defensiv sau ofensivs

S. A.: Sunt un jucator ofensiv de felul meu, dar trebuie sa joci perfect si apararea. Baschetul e un sport de echipa, atacul si apararea sunt exact la fel. Toata lumea trebuie sa joace in atac dar si in aparare. Este, intr-adevar, mai usor sa marchezi in fiecare meci mai mult decat adversarul, dar fara aparare cred ca nu ai sanse.

( actualizat in 27 07 2020 07:25 )
Autostrada A1 / AERIAL VIDEO / Lotul 1 (km 0 - 24) Autostrada A1 / AERIAL / Lotul 4 - Viaduct SacelAutostrada A1 / Lotul 4 / Saliste - Sibiu / ON-ROADInaugurarea podurilor din Cartierul TineretuluiSibiu Rally Show 2013 Aerial VideoTargul de Craciun Sibiu 2013 / Aerial video by Ovidiu Sopa Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului / Muzeul Astra / PREVIEWPiata Unirii din Sibiu - noaptea (Aerial video) Sibiu by night (preview) / Aerial Video